taborita1 | 29.07.2016 11:11

Campeónes, champions, meister, campioni, campeões atd. Ano, to je sparťanská devatenáctka, která letos podruhé v řadě ovládla mezinárodní mládežnický turnaj CEE Cup.

Loňský triumf v tomto turnaji byl pro mnohé překvapením, avšak další průběh sezóny však ukázal, že to byla jen taková předzvěst famózního roku našeho nejstaršího dorostu a vlastně nejen jeho, ale celé sparťanské mládeže, protože to, co předvedly loni týmy ze Strahova, to byla jedna velká velká pohádka důkaz toho, že se to v našem tréninkovém centru dělá opravdu dobře (více o úspěších sparťanské mládeže v minulé sezoně zde: Zlatá mládež, aneb (nejen) čtyři strahovské tituly).

Letos šla naše devatenáctka, do CEE Cupu sice jako obhájce prvenství, ale vzhledem k velkému omlazení, kdy většinu mužstva nyní tvoří hráči loni také velmi úspěšné sedmnáctky, nepatřila, aspoň papírově, k těm největším favoritům. A to i proto, že turnaj opět zkvalitnil, co se týká obsazení, k velkým adeptům na prvenství patřily zejména týmy "nováčků" A. A. Ponte Preta z Brazílie a německého RB Leipzig. A k nim ze dali přiřadit i další brazilský tým a loňský finalista Fluminense FC či velmi šikovné FK Sarajevo.(o samotném turnaji více zde: Startuje CEE Cup - dorazme podpořit nejen sparťanskou U19).

Ovšem jak ukázal průběh celého turnaje, došlo na předturnajová slova kouče našeho dorostu Davida Holoubka, že jsme sice mladí, menší, ale šikovní, rychlí, týmoví, nadšení a o úspěch se rozhodně porveme a nikoho se nebojíme. Tesat do kamene :-)Už první utkání ukázalo, že letošní mužstvo má zcela určitě na to navázat nejen na jejich předchůdce a to co se týče tohoto turnaje, ale i celé sezóny. Čínský tým Beijing Renhe FC byl velká neznámá, nikdo nevěděl pořádně, co od něj čekat...a tak kluci radši na nic nečekali, soupeře smázli 5:0 a mohli si připsat první zážez na turnaji. (fotogalerie ze zápasu zde: Sparta U19 - Beijing Renhe FC 5:0)

Druhý tým v základní skupině, maďarský Gyori ETO FC, jenž v minulosti CEE Cup také opanoval, měl být pro svěřence trenéra Holoubka těžší oříšek. Ale omyl, bum, bum, bum, 3:0 a nazdar ;-) Dva zápas, dvě výhry a postup do semifinále proti velmi silnému brazilskému A. A. Ponte Preta. (fotogalerie ze zápasu zde: Sparta U19 - Győri ETO FC 3:0)

Toto semifinále mezi Spartou U19 a A. A. Ponte Preta, podle informací nejstaršího klubu v Brazílii se hrálo opět v TCM na Strahově. A byl to zajímavý pohled, při nástupu hráčů obou týmů na strahovský pažit. Brazilci většinou o rok či dva starší a o nějaké ty centimetry, či decimetry vyšší, mohutnější, například náš brankář Franta Kotek sahal tomu brazilskému sotva po ramena ;-) Takže opět, velcí a silní, proti malým a šikovným :-) A kdo se myslíte nakonec radoval? Odpověď je přece jasná ;-) I když kluci inkasovali jako první, ani trochu je to nezlomilo, naopak řádně vyburcovalo a zejména v druhém poločase to byl doslova sparťanský válec, soupeř nestíhal, dohrával úplně vyšťavený a postup do finále tak slavila naše devatenáctka po výhře 3:1. Paráda. (fotogalerie ze zápasu zde: Sparta U19 - A. A. Ponte Preta 3:1)A je tu finále. To se tentokrát konalo ve vršovickém Dolíčku, domovském stánku Bohemians 1905. Sice počasí přidělalo během předešlého dne pořadatelům neskutečné vrásky a i předpověď se netvářila příliš optimisticky, vše nakonec klaplo na jedničku a zápas byl velice důstojnou tečkou za celým turnajem.

Finálovým soupeřem sparťanského dorostu bylo stejně jako loni brazilské Fluminense FC Rio de Janeiro, které se nijak netajilo, že tentokrát chtějí sparťanům vrátit loňskou porážku i s úroky a sebevědomí tomuto týmu z největšího brazilského klubu navíc dodalo i semifinálové vítězství nad velmi silným německým Lipskem. Ovšem naši kluci během celého týdne nabrali také neuvěřitelné sebevědomí, což bylo patrné hned od prvních minut. Na soupeře vlítli, nedávali mu žádný prostor, nebyli líní na krok, útočilo se jak po obou krajích, tak středem, přibývaly standardní situace, z kterých neustále hrozilo velké nebezpečí, Brazilci se kolikrát zmáhali jen na odkopy na tribuny. A výsledek na sebe nedal zas tak dlouho čekat. První se do sítě soupeře trefil po pěkné akci Zizou Mustedanagič a druhou trefu přidal po chvíli kapitán Dan Köstl důraznou hlavičkou po rohu. A mohlo to být v první půlce i lepší, další šance zůstaly ještě nevyužity, naopak z ojedinělého protiútoku se podařilo na konci poločasu Fluminense snížit.

Tato branka sice na začátku druhé části trochu naše kluky vykolejila, ale jen na pár minut, za chvíli už to byla opět ta stará, dobrá mladá Sparta ;-) Otěže se opět přesunuly do těch správných rukou a výsledkem toho byly další dvě branky v síti soupeře, z nichž jednu si dali Brazilci sami po centru Ondry Novotného a druhou přidal dělovkou z malého vápna opět Dan Köstl. Ke konci na hřišti trochu plály emoce, z obou stran, ale to už nemohlo na ničem nic změnit. 4:1, hotovo, vymalováno, nazdar bazar. Je to doma! Další fantastický úspěch naší mládeže a skvělý počinek do nové sezóny. (fotogalerie ze zápasu zde: Sparta U19 - Fluminense FC 4:1)A mohlo se jít pro medaile, pro pohár, slavit, fotit se, radovat, užívat si to, bavit se. A zcela zaslouženě. Tenhle tým, stejně jako jeho předchůdce je totiž opravdu TÝM! A nejenže kluci předvádějí moderní, rychlý, agresívní, přímočarý fotbal, kde každý ví, co hrát tak i pro své mužstvo dýchají, rvou se, bojují, makají, respektují pokyny a trenéra, nekecají a prostě hrajou. Hrajou za Spartu! Je radost vidět ty jejich emoce, tu bezelstnou radost z fotbalu, podloženou však velkou dřinou, protože sami dobře ví, že nic nedostanou zadarmo, že ke svému bezespornému talentu musí přidat ještě hodně navíc. A výsledky se dostavují, zaslouženě. A ještě něco. Atmosféra kolem týmu Davida Holoubka je opravdovým balzámem na duši fanouška Sparty. Ta sounáležitost všech, hráčů, trenérů, realizačního týmu, spojení, které je však podpořeno vzájemným respektem. Tohle je obrovská devíza Holoubek boys (a nejen jich, táhne se to vlastně celým spektrem mládežnických týmů Sparty).

Při sledování celého turnaje, výkonů a vystupování naší devatenáctky (a vlastně i v celé loňské sezóně) jsem si říkal, proč to takhle nejde i jinde, proč některé z těchto atributů nelze vidět třeba pravidelně i u našeho áčka.

Vím, že se možná pouštím na trochu tenký led, protože srovnávat mládežnický a dospělý fotbal dost dobře nejde, jsou to občas trochu jiné sporty, ale něco by se přeci jen našlo. Když budu aktuální a vzpomenu si na úterní zápas našeho áčka na Letné se Steauou, tak prostě ten zápal, hlad, ta touha se o úspěch porvat, to nadšení, chtění, víra ve vlastní schopnosti, takové to zdravé nasrání, když něco nevyjde apod., to jsem tam viděl v mnohem menší míře, tedy jestli tam vůbec něco z toho bylo. To mne hrozně mrzí. O kvalitě, způsobu hry, taktice či systému polemizovat nemůžu, na to jsem přeci laik ;-) Ale možná se mýlím a pořád je ve mě příliš zklamání a frustrace z toho úterý.Ale dost filozofického okénka ;-) Ještě chci pogratulovat Marianovi Burdovi k ocenění pro nejlepšího hráče turnaje a poděkovat všem, kteří na finále dorazili podpořit mladé Sparťany a vytvořili jim tam domácí atmosféru a kluci se jim odvděčili skvělým představením. V tomto kontextu mne trošku mrzí, že si na toto finále nenašel čas nikdo z vyššího vedení Sparty (nebo jsem tedy aspoň nikoho nezahlédl), aby klukům na místě třeba i pogratuloval, určitě by je to moc potěšilo. A kdyby dorazil i trenér Ščasný, tak by se třeba mohl naučit i nějaká ta nová jména ;-)

Samostatnou kapitolou jsou pak organizátoři turnaje v čele s Robertem De Blasio, kterým také patří velký díky, protože málokdo ví, co starostí a práce s tím mají a to po celý rok.

Konečné pořadí CEE Cupu 2016:

1. SPARTA PRAHA
2. Fluminesce FC
3. A. A. Ponte Preta a RB Leipzig
5. FK Sarajevo
6. Academy Pandev
7. Beijing Renhe
8. Slavia Praha
9. ETO Györ
10. Vasas
11. AS Trenčín
12. Bohemians 1905

Záznam finálového utkání zde: CEE Cup GENERALI 2016 Final AC Sparta Praha vs Fluminense FC

Takže letošní CEE Cup máme zdárně za sebou, můžeme se těšit rok na další pokračování, avšak když něco končí, tak zároveň i něco nového začíná a tím je pro naši devatenáctku I. liga dorostu a mládežnická Liga mistrů. Choďme podporovat naši mládež v co největším počtu, kluci si to zaslouží! A my budeme odměněni pěkným fotbalem a zážitky, věřte mi ;-)Rozlosování zápasů Sparty U19 v I. lize dorostu můžete najít zde: 1. Dorostenecká liga U19

Sparta Forever!

taborita1

taborita1 | 29.07.2016 11:11 Vstoupit do diskuze
2