sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

Navštívili jsme

Nováčka jsme porazili. Ale...(Sparta - Opava, 1. kolo I. ligy 2018/19)

roboACS 23.07.2018 10:09

Do nového revolučního ročníku ligy vstoupila Sparta v sobotu 21.7.2018, kdy jsme na Letné hostili nováčka z Opavy. Proč revoluční ročník? Výrazně se změní systém ligy.

Od sezony 1969/1970 platilo, že ligu hrálo 16 účastníků na 30 kol. Po rozdělení republiky 16 týmů zůstalo, jen zmizeli Slovenské kluby. Od sezony 1994/1995 došlo ke změně bodování. Od té doby se za výhru dávají tři body. Ale doslova revoluční změny nastávají až od této sezony. Počet tým zůstává, ale přibude zápasů. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. Prvních šest týmů bude hrát o titul, další čtyři týmy si to mezi sebou rozdají play off modelem doma - venku a vítěz vyzve čtvrtý nebo pátý tým z první skupiny k souboji o účast v předkole Evropské ligy. Posledních šest týmů bude hrát o záchranu. Kdo skončí poslední sestupuje. Patnáctý a čtrnáctý tým si zahrají baráž s druhým a třetím týmem druhé ligy. Navíc poprvé bude celou sezonu na větším procentu zápasů k dispozici video rozhodčí pro posuzování sporných momentů v pokutovém území. Liga také již po několikáté změnila hlavního sponzora. Jak dlouho budeme chodit na Fortuna:ligu?

Po krátkém před zápasovém soustředění v naší tradiční hospodě hurá na značky tak akorát přesně na zazpívání si Sparťanské hymny a kouknout na vlajky. Stadion je slušně zaplněn, dorazilo i asi 1200 fandů z Opavy. SFC se do ligy vrací po 13 letech, takže prožívají takovou svojí euforii. Snad jim to dlouho vydrží...

V úvodní sestavě Sparty je jen jedna z letních posil - Alexandru Chipciu. V útoku pro mě překvapivě nenastupuje Pepa Šural ani Benjamin Tetteh, ale z hostování z Liberce se navrátivší Matěj Pulkrab. S kapitánskou páskou vyběhl Nicolae Stanciu. Také nejen mě docela překvapilo zařazení Tala Ben Chaima. Sparta určitě chce dát co nejdříve gól a uklidnit se, ale to se nedaří. Opavští srdnatě bojují a hra se většinou odehrává ve středu pole. Náhodný kolemjdoucí by jen stěží poznal rozdíl mezi týmem s největším a nejmenším rozpočtem na sezonu v lize. Ale nějaké šance si přece jen vypracujeme. Tal Ben Chaim ovšem neprostřelí brankáře a střela z vápna od Guélora Kangy jde těsně vedle levé tyčky brankáře Šroma. Ten nám málem pomůže kuriózní minelou, ale míč skončí kousek vedle. První poločas je takový rozpačitý a o pauze mam nejen já smíšené pocity.

Po přestávce přece jen Sparta převezme iniciativu. Hosté se až příliš zatáhnou. Spartě ale tak nějak chybí moment překvapení. Po zranění Matěje Pulkraba se na hřiště poprvé v soutěžním utkání dostává Benjamin Tetteh a debut má parádní. On to je kdo přihraje Guélerovi Kangovi na vedoucí gól. Střela z hodně velké dálky před Šromem skočí, ale rozhodně není nechytatelná. O chvíli později může být rozhodnuto, ale parádní střela Nicolae Stanciu končí na břevnu. Definitivně rozhodnuto o dělbě bodů je až v 84 minutě, kdy střelu Benjamina Tetteha pro Šroma nechytatelně tečuje Svozil - 2:0. Tímto výsledkem utkání končí.

12186 diváků vytvoří na Spartě solidní atmosféru. Náš kotel se v úvodu utkání za zpěvu chorálu Letná bouří prezentuje černou plachtou s nápisem ultras a znakem 1893 uprostřed. To vše podsvícené pyrotechnikou působí pěkně. Párkrát se jede dělený pokřik Sparta - Praha, ale jinak se bohužel protilehlá do fandění tentokrát moc nezapojuje. Kotel také po přestávce zkouší nový chorál. Líbí se mi. Musím se ho naučit. Hostům se nepodaří pronést choreo a tak improvizují. Žlutá trička, modré balonky a modré pruhy doplňí nápisem Choreo bylo zakázáno - Český fotbal pro fanoušky.

Nováčka jsme tedy porazili, ale... Houževnatý nováček z Opavy pro nás není a nemůže být měřítkem kvality. Teď se teprve ukáže, jak na tom doopravdy jsme. Budeme dvakrát po sobě hrát na hřišti soupeřů. Venku se nám již delší dobu spíše nedaří. Jenže teď musíme uspět v Srbsku i v Jablonci. Ale hlavně v Srbsku v kvalifikaci o Evropskou ligu.

Můj sen, aby byla Sparta první od prvního do třicátého kola, který se mi nesplnil ani ve slavných devadesátých letech, nebude realizován ani letos. Tak snad ještě další o čem s ním je vyhrát ligu s 90 body. To by se ještě mohlo podařit.

Ale teď hlavně abychom postoupili přes ten Spartak Subotica, to je teď to nejdůležitější. Já v Srbsku bohužel nebudu. Ale doufám, že vás tam ať už z Prahy autobusem nebo autem od moře z Chorvatska dorazí co možná nejvíce, aby ta slavná Pražská Sparta udělala už v Srbsku první důležitý krok k postupu.

roboACS


AC Sparta Praha – SFC Opava

Gól: 73. Kanga, 82. Svozil (vlastní). ŽK: Kanga, Costa – Kayamba. Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek. Diváci: 12 186.

Sparta: Nita – Chipciu, Štetina, Costa, Frýdek – Ben Chaim (78. Ben Chaim), Stanciu, Kulhánek , Kanga, Plavsić (72. Šural) – Pulkrab (57. Tetteh).

SFC Opava: Šrom – Simerský, Svozil, Hrabina – Zavadil (82. Jurečka), Schaffartzik, Kayamba, Kuzmanović, Zapalač – Puškáč (74. Jursa), Juřena (78. Smola).

Diskuze k článku

Komentáře (4)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter


  Novinky na internetu
hrac

Kotal Václav

známka:

6 5

zápasy: 4
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 5

zápasy: 3
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

12. hráč

známka:

6 1

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Hancko David

známka:

5 9

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Štetina Lukáš

známka:

5 7

zápasy: 3
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  Kiri  Kiri  166

2.  bbs  bbs  151

3.  Morn  Morn  150

3.  lukas01.lukas  lukas01.lukas  150

5.  BFG  BFG  148

6.  recchi  recchi  146

7.  ajosek  ajosek  140

7.  steve17  steve17  140

9.  Skříň  Skříň  137

10.  vapno23  vapno23  136

11.  noe  noe  134

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2020 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama