roboACS | 15.01.2019 08:59

Hned když jsem v prosinci koukal na plán zimní přípravy áčka nejvíc mě zaujal přátelák Sparty v Cottbusu. Tam bych takhle v polovině ledna mohl jet ne? Jenže vyskytlo se hned několik komplikací. Bylo potřeba sehnat řidiče. Když jsem kontaktoval jednoho človíčka, který jezdí snad všude, tak mi oznámil, že tentokrát výjimečně nejede, protože ten víkend mají tradiční fanklubácký turnaj v Mladé Boleslavi. Ale že prý něco viděl někde na netu a že pojede autobus fanoušků. Přišlo mi to divné. Už dlouho žádný autobus přece nebyl? Hledal jsem, ale nic jsem nenašel. Dozvěděl jsem s, že je to na facebooku jako uzavřená skupina. Tak jsem se kontaktoval s dalším človíčkem a ten mi poslal odkaz na tu skupinu. Přidal jsem se. Zjistil, že v autobuse je ještě volné místo, kolega v práci mi prohodil směnu a zdálo se být všechno super.

Jenže se vyskytla ještě další komplikace. Leden je zimní měsíc a tak nepřekvapí, že mrzne a sněží. Jenže letos sněží tak nějak více než bývalo v posledních letech zvykem. Ještě v pátek informovali média o uzavírkách silnic v Německu a o kalamitní situaci na Českých severních horách. Celý pátek a ještě i v sobotu ráno jsem kontroloval ofiko web Sparty, jestli utkání nebude zrušeno, protože jak říká Cimrman " v těch závějích se jim bude špatně kopat". Ať si v práci ťukali na čelo, ať mě rodina přemlouvala jak chtěla, stejně jsem v sobotu v půl deváté odjel z Modřan na Opatov na sraz. Proč? Protože Sparta. To prostě nepochopíte, to musíte zažít.

Všechny děsivé zprávy vzali za své, když jsme vyjeli za hranice Prahy a po sněhu ani památky. Nakonec byla sobota 12.1.2019 i docela pěkný den. Počasí se střídalo jak na apríla. Cestou jsme zažili všechno od polojasné oblohy, déšť se sněhem až po zataženo a sníh. Rtuť teploměru prý atakovala až pět stupňů nad nulou. Až pojedeme z kraje března na ligový výjezd do Liberce zažijeme možná daleko drsnější podmínky. I s lidičkami, kteří přistoupili u hranic nás v autobusu jelo 35. A bylo nám příjemně teplo, protože jsme se kvalitně oblékli a i intenzivně vnitřně zahřívali různými tekutými dobrůtkami. Kromě alkoholu byli v autobuse k dostání i řízečky a samozřejmě kvalitní chorály a super nálada a tak cesta poměrně v pohodě utíkala. Trochu jsme to, ale přepískli se zastavováním na močení a tak jsme ke stadionu dorazili v době, kdy už se hrálo. Velké díky patří Semírovi s Gerchánem , který nás nechali zaparkovat přímo u stadionu a ne na nějakém vzdáleném parkovišti, jak radil ofiko web. Také u vchodu nic nevázlo. Lístek za osm euro bez větší fronty a u vchodu dostatek pořadatelů na důkladný šacing. Prostě Německo.

Energie Cottbus je poměrně mladý klub z braniborského města Cottbus, který vznikl při velké reformaci východoněmeckého fotbalu v roce 1966. Klub se své historii nejčastěji působil ve druhé lize. Ale odehrál i několik sezon v Bundeslize, kde většinou hrál o záchranu a většinou neúspěšně. V posledních letech spadl až do čtvrté ligy. Momentálně je nováčkem třetí ligy. Své domácí zápasy hraje na Stadionu der Freundschaft s kapacitou 22528 diváků. Hold Německo no...Všechny čtyři tribuny od sebe v rozích oddělují nepoužívané tribuny na stání. Asi připomínka bývalého stadionu. Klubové barvy jsou bílá a červená. Tedy velmi nepěkné barvy...

Jelikož se jednalo o přípravný zápas tak Sparta nastoupila do obou poločasů v odlišných sestavách a k tomu, ještě proběhlo několik střídání, takže z toho nakonec byl slušný galimatyáš. Celé utkání odehráli pouze stoper Uroš Radakovič a záložník Martin Frýdek. V brance se v první půli představil, v závěru podzimu opomíjený, Florin Nita. Z posil v úvodu utkání vyběhli na hřiště Švéd Karlsson a obránce Matěj Hanousek. Bylo to důrazné a bojovné utkání na kvalitním terénu. Sparta měla hned od úvodu územní převahu, byli jsme lepší v osobních soubojích a postupně přicházeli i šance. Ale že bychom třetiligového soupeře nějak extra přehrávali, to se říci nedá. První gól padl ve 34 minutě. Po skvělém pasu od Nicolae Stanciua poslal míč podél brankáře Benjamin Tettéh. Pak ještě byla k vidění parádní pumelice Uroše Radakoviče, ale s tou si poradil domácí brankář. Poločas tedy 1:0 pro Spartu.

O přestávce jsem zašel na občerstvení. Hnusné lahvové pivo za 4 éčka a ohřívaný libový párek za 2? No nekup to...Jak jsem již psal do druhého poločasu Sparta nastoupila v hodně pozměněné sestavě a třeba brankář Milan Heča se pořádně zahřál hned po pár vteřinách. Jestliže v první půli jsme soupeře k ničemu nepustili po přestávce se obraz hry výrazně změnil a soupeř nám zle zatápěl z brejků po našich chybách. Milan Heča ale všechny šance vychytal a tak jsme utkání vyhráli 2:0, protože hned z kraje druhého poločasu se parádně trefil Alexandr Chipciu. Ale i proti třetiligovému Německému týmu jsme zase ukázali takovou tu naší "oblíbenou" ležérnost. Pohodička a klídek není se kam hnát, nic se nemůže stát. Kolikrát se nám to už zle vymstilo?

Nevím jaká byla oficiální návštěva, nikde jsem to nedohledal. Domácí fanoušci vůbec nebyli slyšet a tak jsme do třicáté minuty v hledišti kralovali my. Nás se v sektoru hostů sešlo asi 150. Za podpory bubnu jsme asi 30 minut předváděli poměrně slušný support. Pak ale byl vydán zákaz fandění a zbytek zápasu jsme tak prostáli v tichu jak trubky a vlastně mě to ani moc nebavilo. Proč k tomu došlo? Asi je zákaz fandit této Spartě plné žoldáků. Nevím no, mě jen tak postávat a potichu čumět nebaví no...

Po skončení utkání jsme si lehce zatleskali s hráči a po krátkém zdržení v sektoru se šlo na autobus. A přišlo překvapení. Byli viděni domácí fandové s půlenou šálou vydanou speciálně k tomuto utkání. To jsme nikdo nečekali, že na přípravný zápas něco takového bude k dostání. Do fan shopu, na druhé straně stadionu, jsme ovšem nebyli puštěni. Někteří naši vyměnili s domácími fandy svoje šály za tyto speciální. Já mam svojí letitou šálu natolik rád, že jsem tuto výměnu zamítl. Pak nás ještě u stadionu chvilku zdrželi místní čerti, kterým se nějak nezdálo, že by v Čechách bylo tolik sněhu, jak jim někteří ukazovali a odjezd našeho autobusu se tak zdržel asi o 30 minut. Cesta zpátky do matičky stověžaté již utíkala s menším množstvím alkoholu a s méně zastávkami a tak jsme na Opatově byli již asi v devět.

Sparta ještě odehraje ve středu na Strahově přípravný zápas s Vltavínem a pak odlítá na soustředění do Španělska a tak se třeba někdy potkáme na hokeji v oútučku. Jsem ostuda. V této sezoně jsem tam ještě nebyl. Určitě musím někdy zajít. Uvidíme jestli budou lístky od generálního sponzora a nebo jestli je budu muset cváknout ze svého. Na fotbale na lize se uvidíme až za dlouhé tři týdny.

FC Energie Cottbus - AC Sparta Praha 0:2 (0:1)