roboACS | 17.04.2019 03:56

Neděle 14.4.2019 18 hodin. V tuto dobu mělo oficiální výkop 291 ligové derby S. Zápas odvěkých rivalů se hrál na území nepřítele ve Vršovické Kung pao aréně a byl již týden beznadějně vyprodaný.

Hodiny před zápasem, kdy už to člověkem pulzuje naplno a je nepoužitelný pro cokoliv jiného a už prostě myslí jen a jen na ten fotbal, trávíme každý po svém. Někdo v noci zdobí Prahu do těch nejkrásnějších barev, nikdo jde na pochod z Letné, jiní jdou na před zápasové soustředění do fit centra Na křižovatce. Každopádně nejpozději s úvodním hvizdem už jsme všichni na svých místech. Vyslechneme státní hymnu a hurá na ně zadupat ty šmejdy sešívaný do země.

V základních sestavě poprvé na jaře nastupuje atomový mravenec Srdjan Plavšič. Na hrot útoku se vrací Benjamin Tetteh a ke svému prvnímu derby nastoupil i stále ještě šestnáctiletý Adam Hložek. Po většinu zápasu se hraje podle sešívaných not a spíše než pohledný fotbal je k vidění velký boj, hodně ostrých zákroků a šarvátek. Prostě žádné taneční. Článek jsem pojmenoval druhé video derby. To první se hrálo v loni na jaře na Letné (3:3) a video do něj zasahovalo nespočet krát. Tentokrát je poprvé použito ve 12 minutě, kdy po perfektním pasu od Škody zůstal za naší obranou formací zapomenutý Pepek Judebauer a ten padl v pokutovém území po kontaktu s Florinem Nitou. Rozhodčí nejdříve nařizuje pokutový kop, ale po konzultaci s kolegou u videa ho odvolává a navrch ještě Pepek inkasuje žlutou kartu za simulování což pak po zápase naštvaně komentuje v médiích s tím, že by video zrušil. Nutno podotknout, že rozhodčí tentokrát, i s pomocí VARu, udělali chybu. Ta penalta prostě byla a žlutou měl inkasovat Florin. O deset minut později se již sešívky radují. Po rohovém kopu Souček hlavou 1:0. Po zbytek prvního poločasu pokračuje boj ve středu hřiště. My se do první větší šance dostáváme až ve dlouhém nastavení, ale do kabin se jde za stavu 1:0.

Krátce po přestávce nám všem pořádně zatrnulo při hodně nepovedené malé domu v podání Martina Frýdka. Postupně se hra v poli vyrovnává a netrvá dlouho a vyrovnáno je i na hřišti. Srjan Plavšič krásnou střelou zpoza vápna nachytal domácího gólmana - 1:1. Dále pokračuje tvrdý boj, hra je kouskována množstvím osobních soubojů. A také jí zase přerušuje video. Slávisté se opět marně dožadují penalty. Guelór Kanga inkasuje nesmyslnou žlutou kartu a v základní části si tak již nezahraje. Sparta hrozí z brejků. Jeden nesmyslně zastavuje rozhodčí po údajném faulu Adama Hložka. V poslední šanci trefí domácí břevno.

Utkání tedy končí 1:1. Derby tedy opět nemá vítěze. Po třetí v řadě se věční rivalové rozešli nerozhodně. Pojďme si ještě něco říci k atmosféře utkání. Oba kluby jsou v podmínce a tak je atmosféra přece jen klidnější než obvykle. Tribuna sever se v první půli prezentuje choreem Sešívaní na pozadí s barevnými kartony a za brankou s nějakým nápisem o sešívaném srdci. Asi kardiaci? Druhé choreo pojednává o jejich nenávisti vůči Spartě. Ale je to prezentováno slušně. Žádná zkurvená Sparta nebo tak něco... Choreo je překvapivě povoleno i v našem kotli. Plachta se znakem klubu, zahaleným fanouškem a přeškrtnutým znakem domácích doplněna žlutým nápisem vládci Prahy, černými kartony a na žádost speakera bez podsvícení. Již 3 a půl zápasu v řadě nezlobíme s pyrotechnikou. Zřejmě náš novodobý rekord. Po přestávce už to tak úplně neplatí a při oslavě gólu bohužel i letí něco na hřiště. Ve druhém poločase dojde i na oblíbený pyrem zavánějící chorál Letná bouří. S pyrotechnikou se nakonec nenechali zahanbit ani domácí. Uvidíme jak moc se bude chtít disciplinárka vyřádit...

Příští neděli hostíme doma Karvinou. Utkání má výkop v 17 hodin. Ve středu 24.4. hrajeme od 19:30 v Kung pao aréně semifinále poháru a v sobotu 27.4. se jede do Opavy. Tak co Sparťani, kde se potkáme?

roboACS


SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branky: 20. Souček – 53. Plavšić. ŽK: Frydrych, Hušbauer, Masopust – Štetina, Kanga, Nita. Rozhodčí: Hrubeš – Moláček, Caletka. Diváci: 19370.

Slavia: Kolář – Frydrych (79. Van Buren), Ngadeu, Deli, Bořil – Masopust, Souček, Hušbauer, Král, Zmrhal (73. Stoch) – Škoda.

Sparta: Nita – Zahustel, Štetina, Costa (C), Hanousek – Hložek, Sáček (77. Ćivić), Kanga, Frýdek, Plavšić (90. Karlsson) – Tetteh (61. Drchal).

roboACS | 17.04.2019 03:56 Vstoupit do diskuze
3