taborita1 | 22.04.2019 12:10

Neděle Velikonoční, krásné počasí, příznivý čas výkopu, to vše navnadilo téměř jedenáct tisíc fanoušků k návštěvě Letné, aby podpořili svůj milovaný tým. Co na začátku dne vypadalo jako příjemně strávený den, se však pro všechny sparťany na stadionu proměnilo v noční, nebo spíš podvečerní můru.

Prodloužený víkend začal pro nás už v pátek, kdy jsme se na neděli vyjeli naladit na kolech po krásách českých zemí, tentokrát konkrétně do pivovaru v Kounicích, kde jsme v příjemné pivovarské hospůdce ochutnali místní produkci, konkrétně černého Mouřenína, zázvorový Ginger ALE i zelený speciál. Samozřejmě to vše při debatě o Spartě a nadcházejícím utkání s Karvinou na Letné. A shodli jsme se, že i přes to, v jakém marastu se náš klub nachází, mělo by být nedělní utkání spíše formalitou, než nějakým větším trápením. Leč fanoušci míní a hráči a trenér mění.

V neděli pak s ještě trošku bolavými zadky usedáme v naší tradiční hospůdce, kde kromě klasicky výborného Klášteru je tentokrát na čepu i ležák z Chříče a když jsou ty Velikonoce, tak pro tentokrát i Zelený speciál z Chotěboře. Vše ve výborné kvalitě, o poměru cena/výkon ani nemluvě :-) Vědět, že toto bude naše jediná radost z tohoto dne, možný bychom snad ani nikam nešli. Ale kecám, stejně šli. Proč? Protože Sparta.

Původně jsem tipoval, že na Letnou dorazí tak něco kolem šesti, sedmi tisíc fans a tak mne davy obléhající náš chrám velmi příjemně překvapily. Nakonec si cestu do ochozů našlo velmi slušných 10 425 diváků, za což jim patří velký dík. Otázkou pak ale je, zda po předvedené hrůze se na to příště někteří z nich nevykašlou a upřímně bych se ani nedivil. Hodně potěšilo, že velkou část míst na tribunách obsadila opět mladá krev Sparty, prckové od kočárků, přes školkaře, školáky až po holky a kluky v divokých letech :-) A kupodivu je opět nikdo “nesežral”, jak se neustále snaží někteří pseudonovináři vsugerovat veřejnosti, naopak bylo vidět, jak jsou nadšení, jak si to užívají, jak je to baví atd. Věřme, že o to své nadšení nepřijdou, pokud bude Sparta nadále servírovat podobné menu jako v neděli. Já jsem za ty desítky let se Spartou zažil dobré i špatné a tak i tu nedělní ostudu přežiju, ovšem byl bych velmi nerad, kdyby právě tito prckové přišli o své iluze.

O průběhu samotného zápasu asi nemá cenu se nějak obšírně vypisovat, všichni tu hrůzu viděli. Od začátku všechno špatně. Minimální nasazení, ruku v ruce s chaosem a individuálními hrubkami přineslo zaslouženou prohru, blamáž, která se zapíše smutným písmem do sparťanské historie. Není žádnou omluvou absence zraněných hráčů, Sparta nemůže a nesmí být z dlouhodobého hlediska závislá na dvou, třech hráčích, ale musí mít jasný styl, systém, herní tvář, kde bude schopen jeden zastoupit druhého. A to už dlouhodobě nemáme a s trenérem Ščasným ani mít nikdy nebudeme. Tento alibistický chaotik, spoléhající na individuality, to dokazuje při každém sparťanském angažmá. Úplně nepochopitelné je, že to nikdo z odpovědných nevidí. Nebo nechce vidět? Považuji za obrovskou chybu Tomáše Rosického, že tohoto člověka ponechal ve funkci i pro jaro. Vždyť bylo jasné, co můžeme od něj očekávat. Nebo spíš neočekávat. Samozřejmě v tom není sám, minimálně třetina kádru nemá ve Spartě co dělat a jarní zápasy to jen a jen potvrzují. Ovšem i toto jde z velké části za trenérem, protože on si je do Sparty ve velké většině přivedl, ať už jako trenér, či v pozici sportovního ředitele. Btw, také nechápete tu imunitu, co má od drtivé většiny sportovních novinářů u nás?

Karviná přijela hrát jednoduchý, účelný fotbal, která na naše hráče platil. My nebyli schopni nic vymyslet, mít nějaký plán, něco změnit, hecnout se, kousnout se, soupeře to vůbec nebolelo, musel si na Letné připadat jak v ráji. Neskutečný. Marnost. A této marnosti si samozřejmě všimli moc dobře i fanoušci na tribunách. Po zhruba patnácti minutách druhé půle pochopili, že i kdyby se snažili jak chtěli, s přízraky v rudých dresech na trávníku to ani nehne a tak se bavili po svém. “0:3 a později 1:3 je dobrý výsledek”, “Zdeňku Ščasný my ti děkujem”, “Mistři”, “Dejte nám bůra, Karviná dejte nám bůra” "Hoši děkujem!" je jen malá ukázka nedělního repertoáru. A vůbec se jim nedivím. Bohužel, tento produkt Daniela Křetínského (a ano, on je tím hlavním viníkem stavu, ve kterém se Sparta nachází) začíná být k smíchu i vlastním fanouškům. Smutná realita. Jste spokojený, p. Křetínský?

Na jaře jsme sehráli jedenáct zápasů, ty herně povedené byly snad dva, další byly urvané spíše štěstím a souhrou okolností, než fotbalovým uměním a některé byly doslova průs*rové, jako právě ten nedělní. Pokud se neprovede čistka jak v hráčském kádru, tak na trenérském postu a nezačne se konečně pracovat, tak těch posledních bude přibývat čím dál víc a čím dál víc budeme všem pro smích. Trenér Ščasný se po zápase fanouškům omlouval. Kašlu mu na omluvy, já chci činy. A ty může i s hráči ukázat už ve středu v Edenu.

Chceme Spartu úspěšnou, fotbalovou, moderní, pevnou v základech, Spartu s kterou budou její fanoušci spjati, s jasnou vizí a jasným směrem. Pořád je na to ještě čas. Máme v kádru zdravé a charakterní kluky, jako jsou např. Drchy, Hložan, David Moberg, Hany apod., je na čem stavět.

Díky všem, co v neděli dorazili Spartu na Letnou podpořit.

Sparta Forever!

P.S. Hrát po takto pojatém zápase a prohře po skončení utkání "Sweet Caroline" mi přijde minimálně hloupé.

taborita1


AC Sparta Praha - MFK Karviná 1:3 (0:2)

Branky: 89. Hašek - 4. Wágner, 25. Guba, 54. Wágner. ŽK: Sáček. Rozhodčí: Marek – Vlček, Poživil Diváci: 10 425.

Sparta: Nita – Chipciu, Costa, Radaković, Hanousek – Karlsson, Frýdek (58. Hašek), Sáček, Hložek, Ćivić (63. Zahustel) – Drchal.

Karviná: Pastornický – Ćolić, Krivák, Rundić, Záhumenský – Ba Loua (90. Moravec), Budínský, Smrž, Lingr (86. Bukata), Guba (65. Letić) – Wágner.

taborita1 | 22.04.2019 12:10 Vstoupit do diskuze
0