Jumbo1 | 07.05.2019 10:50

Jedu na fotbal a je mi smutno…v týdnu odešel do fotbalového nebe nedávný kapitán Sparty Josef Šural, který tragicky zahynul při nehodě mikrobusu v Turecku, kterým se vracel ze zápasu. Necelých 29 let, pětiletá a tříměsíční holčička….brrr…hrozná představa. Aspoň, že Alanyaspor udělal pěkné gesto směrem k rodině a slíbil, že dodrží jeho kontrakt v klubu, takže rodina bude na nějakou dobu zajištěna. I já se před zápasem zastavuji na pietním místě, a nechávám mu tam šálu na poslední cestu. Pak obcházím fanouškovské obchody, kupuji pár suvenýrů (no pár, dvě polotrika a sluneční brýle), a pak už na krátké předzápasové soustředění. Tentokrát v hodně omezeném počtu, velká část naší skupiny dala přednost koncertu Sabaton v Plzni, tak dáváme pár piv a jdeme do ochozů.

Tradiční mávání vlajkami je z důvodu piety zrušeno, týmy nastupují na plochu v dresech s číslem 23 a jmenovkou Šural. Ano, oba týmy, tedy i Baník. Pěkné gesto. Další pěkné gesto předvedli fanoušci Baníku, kteří se při minutě ticha přidali k poslednímu potlesku pro Šuryho, a odpustili si jakékoli nenávistné projevy vůči ACS. Potlesk se rozjel naprosto spontánně, takže ticho enbylo, ale bylo to kultivované a důstojné. Jak napsal trefně Sparta na twitter – Takhle se chová hrdý soupeř. Týmy se pak převlékají do normálních dresů, rozhodčí jsou taky připraveni, zápas tedy může začít.

Ze začátku zápasu není nic převratného k vidění. I nebesa asi pláčou za Šuryho, navíc je zima jak někdy začátkem března. Na protilehlé se netopí, výmluvy na to, že to nejde zapnout v den zápasu neberu. Ochlazení hlásili už začátkem týdne, klub se na to mohl připravit. Holt když to tam řídí, kdo to řídí, pak to takhle vypadá. První půlhodinu tedy téměř mrzneme na tribunách bez toho, aniž by nám borci na hřišti připravili něco pro zahřátí. Po půlhodině hry ale Karlsson skvělou přihrávkou nachází ve vápně Drchala, a ten doklapává do brány – 1:0. Vzápětí může vyrovnat Baník, ale Heča, který dnes chytá, Spartu dobrým zákrokem podržel. Ještě před přestávkou přidal Heča další velmi dobrý zákrok proti pokusu Baníku o lob, který byl ale díky našemu gólmanovi neúspěšný.

Přestávka probíhá v klidu, pro jistotu jsem jedl jinde než na stadionu, takže nepotřebuji využít náš super catering, a může se jít do ochozů na druhou půli. Kdo se opozdil, přišel o dost, neboť hned asi po třech minutách je ve vápně sražen Drchal. Hlavní sudí nechává dohrát akci, a pak se jde podívat na video – penalta. Karlsson ji s přehledem proměnil, takže v 50. minutě by stav 2:0 pro domácí. Za dalších pár minut to mohlo být o tři, Drchal ale bohužel místo branky trefil břevno. Šance si vytvořil i Baník, ale nejdřív trefil Heču, pak tyč, ale lze konstatovat, že od nějaké té 30. minuty se diváci rozhodně nenudili. Domácí měli připravené i chorea, z toho jedno pro Šuryho. Zhruba 11500 diváků se v zápase dočkalo ještě jednoho gólu, to když přírodní úkaz Hložek dostal skvělou přihrávku od střídajícího Kangy (už se hrál nastavený čas) a svůj samostatný únik na hostujícího brankáře s mazáckým přehledem a hlavou nahoře zakončil tak, že brankáři suverénně udělal kličku, a míč uklidil do prázdné brány – 3:0. Zápas se Spartě tedy podařil, a už v příštím kole – výhra Sparty doma a jakákoli ztráta Jablonce – může být jasno o tom, že Sparta skončí aspoň třetí, což za určité shody okolností může znamenat aspoň přímý postup do EL.

Dnes mám pro ty, kdo dočetli až sem i malý bonus. Byl jsem totiž o víkendu mimořádně sám doma, a tak jsem v nedělním dopoledni udělal vše, co bylo třeba, a v nedělním odpoledni začal přemýšlet, zda se někde v okolí mého bydliště nehraje nějaký „prales“, na který bych se mohl zajít podívat. Do Měcholup na žižkovské béčko se mi nechtělo, tak jsem hledal dál, a našel jsem, že to odpoledne hraje SK Zbraslav proti SK Libuš (nástupce FSC Libuš). Koukl jsem, kde je hřiště Zbraslavi, zjistil, že tam pohodlně za půl hodiny dojedu MHD s jedním přestupem, a bylo rozhodnuto.

Ke hřišti dorážím pár minut před výkopem. Zdejší klub má podivné barvy, takové klokaní – zelenou a bílou, ale jinak se mi to docela líbilo. Vstup za 30 (důchodci 20, ženy 10), v ceně čtyřstránkový program obsahující stručné představení soupeře a ohlednutí za posledními dvěma zápasy domácích. Uprostřed hřiště minitribuna, jinak ale většina diváků stála u hospody za jednou z branek, kde byly i stoly na sezení, z nichž od některých bylo i slušně vidět. Zápas začíná, zma jak na Letné, já jdu otestovat místní klobásu za 50, mají dva druhy, pikatní tak akorát, mastná tak akorát, teplá tak akorát, hořčice, křen a chleba kolik chceš v ceně. Ptám se obsluhy, kde ty klobásy berou, a dostává se mi odpovědi, že mají stejného dodavatele, jako Sparta a Bohemka. Akorát, že ty klobásy na Spartě se s touhle nedají srovnávat, tohle byla normální chutná klobása, to co servírují na Letné je spíš parodie na klobásu. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Krom klobásy ještě cigáro v bagetě za 40 a hot dog za 25, na „vesnický“ fotbal naprosto dostatečné. Tři druhy piva, sice jen vevnitř v hospodě, odkud není vidět na hřiště ale Kozel 11 za 28 velmi dobrý, má říz.

Samotný zápas začínají domácí v zeleném pěkně od podlahy, hned v asi 8. minutě se píská penalta proti Libuši, domácí střelec proměňuje, gól bohužel nevidím, čekal jsem právě na pivo a z hospody fakt vidět nebylo. Za další 2 minuty přidávají domácí druhý gól, posléze hosté za další asi tři minuty snižují, pak domácí opět odskakují na rozdíl dvou branek. Ve 25. minutě 3:1, místní to kvitují samozřejmě pochvalně s tím, že to tu skoro nepamatují. I když ve zbytku první půle už gól nepadl, hraje se nahoru dolů, ve slušném tempu na to, že to hrají chlapi, kteří si chodí zakopat po práci. Domácí za stavu 3:1 podržel skvělým zákrokem gólman, jsou k vidění další šance, člověk se nenudí. Hostující brankář chvílemi vypadá, jako kdyby chytal poprvé v životě, budiž mu ke cti, že obrana má s domácími velké problémy a často ho v tom nechává, ať si poradí, jak umí.

Druhá půle začíná skoro stejně jako ta první, domácí definitivně rozhodují o osudu zápasu dvěma rychlými góly, později přidávají ještě jeden další, pár střel končí tesně vedle, zvoní břevno. Přitom ale nepolevují v tempu, trenér je z lavičky nabádá, ať nepovolují, jdou pořád stejně, to se v lize často nevidí, za takového stavu. Hostů je mi trochu líto, sice měli problémy v obraně, snažili se, mohli také dát ještě další 2-3 góly nebýt dobrých zákroků brankáře, podle mého nebyli o 5 gólů horší, ale na to se historie ptát nebude. Zápas tedy končí za stavu 6:1 pro SK Zbraslav, a já jdu spokojeně domů, přemýšlet, jak by se o takovémhle zápase dal napsat report .

Sparta Forever!

Jumbo1


Sparta Praha - Baník Ostrava 3:0 (1:0)

Branky: 29. Drchal, 51. Karlsson z penalty, 90.+4 Hložek.

Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek - Orel (video). ŽK: Costa, Sáček. Zahustel - Procházka. Diváci: 11 423.

Sparta: Heča - Zahustel, Radakovič, Costa, Hanousek - Karlsson (74. Čivič), Frýdek, Sáček, Hašek (82. Kanga), Hložek - Drchal (89. Chipciu). Trenér: Horňák.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera (76. Bolf), Procházka, Stronati, Fleišman - Fillo, Jirásek, Jánoš, Holzer - Kuzmanovič (66. Hrubý), Diop (73. Šašinka). Trenér: Páník.

Děkovačka po zápase s Baníkem a pocta Šurymu


Loučení s Pepou Šuralem při zápase Sparty s Baníkem

Jumbo1 | 07.05.2019 10:50 Vstoupit do diskuze
1