taborita1 | 28.05.2020 07:57

Před "korona" pauzou, po výměně trenéra, se mohlo zdát, že se Sparta, její hra a výkony trochu zvedají, zejména utkání doma s Baníkem a v Edenu nás navnadily mírným optimismem směrem dopředu, avšak různé zprávy už z průběhu přípravy tento pocit začaly dost mírnit a včerejší představení s Plzní na Letné nás opět rychle vrátilo zpět na zem. Jestli ta proměna byla způsobena tou dlouhou pauzou, či něčím jiným je otázka, avšak věci, které se v naší hře začaly před pauzou objevovat, jako by najednou mávnutím kouzelného proutku zmizely a byla tu opět ta nemastná, neslaná Sparta z podzimu.

Předně bych chtěl říci (a nejspíš s tím budu v menšině), že fotbal bez fanoušků je nesmysl a absurdita (i v kontextu vyjímečnosti situace) a byl bych možná i radši, aby se to celé zrušilo, bez ohledu na to, jaké to bude mít pro nás důsledky třeba i směrem k evropským pohárům, ale rozhodlo se jak se rozhodlo a tak nezbývá nic jiného, než se s tím poprat.

V letošní sezoně už jsem si jeden zápas bez fanoušků prožil na Letné a říkal jsem si, že tenhle zážitek je snad na dlouhou dobu poslední, leč člověk míní a čínský virus mění. Fanoušci, atmosféra, emoce stříkající na vše strany, pulsující Letná, natěšenost, sdílení okamžiků s parťáky na značkách, hecování, radost, smutek, euforie, zklamání, ten pocit sounáležitosti s "bratry" ve zbrani atd. je prostě jedinečné, to dělá fotbal fotbalem, ne sterilní atmosféra, která působí spíše depresivně. Tohle je prostě nenahraditelné a nepřenositelné. Včera na Letné se při absenci fanoušků pouštěly chorály a fandění do repráků ze zvukové smyčky, nevím jak u televize, ale na místě to na mne působila strašně absurdně, úplnej bizár. Ale holt s tím asi nic neudělám. Na Letnou smělo ve středu dorazit jen 300 lidí, u vchodu probíhala kontrola teploty a i na dalších místech Letné panovaly přísné hygienické podmínky, včetně nošení roušek v blízkosti dalších lidí apod. Snad se celá ta "situace" kolem koronaviru postupně vrátí do normálu, na stadiony budou postupně moci přicházet větší počty fanoušků a od podzimu bychom se mohli na Letné scházet v normálních počtech, ale kdo ví, čím dál tím víc mi přijde (aniž bych chtěl nějak zpochybňovat riziko toho viru), že současné restrikce (mnohdy vyhnané ad absurdum) mnohým vyhovují a přáli by si je zachovat co nejdéle.

Jestli ta situace na stadionu měla včera i vliv na sparťanské fotbalisty netuším, nepátral jsem po tom, ale i tak by se s tím vším měli poprat mnohem lépe, než jak se včera prezentovali. Průběh utkání asi nemá cenu nějak zevrubněji popisovat, většina ho viděla v televizi, takže si svůj vlastní obrázek jistě udělala, ale přeci jen pár poznámek si neodpustím. Už sestava budila značné rozpaky, ale nejsem trenér, třeba v tom nějaké logika byla, ale já ji moc neviděl. Co mne však asi udeřilo do očí nejvíc, byl tak velký rozdíl ve fotbalovosti a herním pojetí obou týmů. Jasný, Plzeň je momentálně sehranější, sebevědomější, ale také postupně prochází generační proměnou, avšak trenér Guľa dokázal týmu vtisknout za krátký čas jasnou tvář, moderní, úplně jinou, než za jeho předchůdce. My jsme působili na hřišti, oproti lehkonohým a dobře kombinujícím hráčům soupeře, spíše jako těžkotonážní pěchota. Jistou snahu našim hráčům upřít určitě nelze, imho to neodchodili, ale ten rozdíl v herní kvalitě, zejména v prvním poločase, byl propastný. Navíc to soupeře vůbec nebolelo, kde byla ta agresivní, tvrdá Sparta z posledního derby? Snaha je hezká, ale tu mají i kluci z okresního přeboru hrající za pivo a párek. Aspoň že se kluci už za sebe dokáží postavit.

V druhé půlce Plzeň přidala k brance z prvního poločasu druhou a teprve to jako by naše hráče trochu vybudilo, najednou soupeře začali víc dostupovat, Kanga se stáhl na post jemu vlastní, začalo se více hrát po křídlech, přibývaly náznaky šancí a kombinací, ale pořád to bylo strašně neefektivní a jalové. Deset minut před koncem přišel pak větší tlak, přibylo standardek, avšak vyústěním toho byla jen snižující branka v 87. minutě. Na víc už jsme se nezmohli. Prohra byla zasloužená a nemohu moc souhlasit s trenérem Kotalem, že rozhodla větší efektivita soupeře, těch rozdílů tam bylo mnohem více.

Je jasné, že takovými výkony se prezentovat dál nemůžeme, to je cesta do pekel a pokud chceme aspoň malinko vylepšit už takhle ostudnou a hrubě nepovedenou sezonu (kolikátá v pořadí už to je?) a nenajít další nové dno, musíme se k tomu postavit zcela jinak (pokolikáté si to ale už říkáme?).

Jak jsem psal výše, osobně mi fotbal bez fanoušků nedává smysl a tak tohle dohrání "jara" až tak neprožívám, ale to neznamená, že nechci vidět Spartu vyhrávat a že se mi líbí to neustálé čím dál tím větší tupení jména Sparty, ke kterému postupně dochází už řadu let.

Sparta Forever!

taborita1


AC Sparta Praha – FC Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)

Branky: 87. Karlsson - 26. Kalvach, 52. Beaguel. ŽK: Costa, Krejčí, Štetina, Kozák, Kanga - Kalvach, Limberský, Řezník. Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Vlček.

Sparta: Heča – Vindheim, Štetina, Costa, Hancko – Kanga, Sáček (64. Karlsson), Dočkal (82. Kozák), Krejčí, Hložek (82. Frýdek) – Tetteh.

Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Brabec, Limberský – Kayamba (77. Kopic), Bucha, Čermák, Kalvach, Kovařík (90. Mihálik) – Beaguel (72. Chorý).

taborita1 | 28.05.2020 07:57 Vstoupit do diskuze
1