Jumbo1 | 13.05.2021 09:44

Je 12. 5. 2021 a já mám velký den. Po cca roce a půl uvidím Spartu naživo na stadionu, a nejen v TV. Omezení, spojená s koronavirem mohou za to, že jsem se v této sezoně na fotbal ještě nedostal. Na programu je zápas proti Plzni, který bývá třaskavý i normálně. Natož teď, kdy na lavičce Sparty je strůjce největších plzeňských úspěchů Pavel Vrba, a hosty z lavičky diriguje bývalý vynikající hráč Sparty (a zároveň trenér, který svých největších úspěchů dosáhl právě se Spartou) Michal Bílek. A aby toho nebylo málo, asistenta Michalu Bílkovi dělá mezi sparťani mimořádně „oblíbený“ Sysel, tedy Pavel Horváth. Pavle Horváthe, rádi tě nemáme, tys nebyl sparťanem, tys byl jen žoldákem…Vzpomínáte?

O náboj je tedy postaráno, všech 1430 vstupenek našlo svého majitele, víc lidí na stadion nesmí, tak můžeme začít. V úvodu zápasu je bohužel lepší Plzeň, a dokonce dává i úvodní gól. V 11. minutě se míč dostává do vápna Sparty, od Ondráška se odráží k jinému plzeňskému hráči, který z bezprostřední blízkosti uklízí míč do brány - 1:0. Nita hráčům po zásluze vynadal (doufám, že česky, s rumunštinou mohou mít někteří problém), takovýhle nedůraz je trestuhodný. A kdo že byl tím plzeňským střelcem? No jasně, bývalý sparťan Jakub Brabec. Jinak dle TV záznamu gól neměl platit, Ondrášek hrál rukou, VAR si v tu dobu šel asi pro klobásu…

Nedá se říct, že by to spartě nešlo, šance byly, ne že ne, ale bohužel se nedařilo trefovat zařízení, a když už ano, plzeňský brankář byl proti. Jinak na to, že je na tribunách nějakých čtrnáctset lidí, se dokonce chvílemi fandí, hrstka kluků s bubnem nahoře za bránou jede jeden chorál za druhým, a tribuny se často přidávají, takže to není divadlo, ale i v hledišti to trochu připomíná fotbalové utkání. Plzeň je většinu poločasu zalezlá, moc neútočí, jestli se bojej, nebo co :-P.

Přestávka probíhá v relativním klidu, na to, že prohráváme, klobása kupodivu docela slušná, chleba dostatek. Zapíjím jí radši nealkem, na Staropramen si netroufnu…:-P Výhoda omezené kapacity je, že člověk stihne záchod, jídlo a návrat na tribunu (bez jídla a pití, to tam nesmí). Jídlo a pití na tribunu nesmí, ale respirátory nikdo neřeší, stejně tak (ne)sezení u sebe. V podstatě pohoda, až na průběžný stav. Druhá půle připomíná tu první, Plzeň je na jejím začátku zalezlá, jen tedy tentokrát nedala po několika minutách gól. Ten se nakonec ocitl v hostující brance. Hložek dostal dobrý balon od Wiesnera, pravačkou zpracoval, otočka, a dělovka levačkou, hostující gólman neměl šanci - 1:1. Podotýkám, že Hložek měl na zádech plzeňského stopera, ale ten tam byl jako namalovaný…kolik, že tomu Hložkovi je? Aha, už (teprve) 18, to si po zápase mohl dát jedno vítězné pivo, už může.

Sparta měla další šance, dobrý výkon podal dnes (překvapivě) Hanousek, ale mě se hodně líbil i Karabec, dovolí si jeden na jednoho, má orientaci v prostoru, nebojí se přihrát, vystřelit. A ke konci zápasu byl vidět opravdu dost, nejprve upadl ve vápně po střetu s protihráčem. Nejdřív se hraje dál, pak ale sudí konzultuje situaci s videem (klobásu už asi VAR dojedl, tak měl čas věnovat se fotbalu) - a světe, div se, penalta pro Spartu. Na Letné se na ně nikdy nedívám (z pověrčivosti, takže suverénní ránu Hancka o břevno vidím až ze záznamu - 86. minuta, 2:1. O několik desítek sekund později nás mohl přejít humor, opět přišel na řadu náš pověstný (ne)důraz ve vápně, a Hejda vyslal gólovou střelu…kterou ale Nita skvěle vytáhl na roh, skoro se nabízí napsat, chytil nám výhru.

V úplném závěru se předvedl znovu Karabec, který dostal dobrý balón za obránce, usoudil, že Minčevovi přihrávat nebude, přehodil si balon z pravé na levou, a plzeňský brankář lovil míč ze sítě potřetí - 3:0. Karabec by si za ten gól a za dnešní dobrý výkon (ne první) to pivo zasloužil taky, ale má smůlu? Proč? No protože 18. narozeniny oslaví až 2.7. Po delší době to vypadá, že se Spartě povedlo vychovat dva talenty, Hložek už je dnes klíčový hráč, a Karabec stabilně nastupuje za áčko, někdy i v základu, což v 17 rozhodně není špatné (a to začal již v 16). Snad tyhle dva ještě nějakou chvíli udržíme.

Suma sumárum, jednu chvíli jsme byli na Jablonec mínus 6, teď jsme nastejno, ale máme lepší skóre. Je slušná šance, že když poslední tři zápasy vyhrajeme, udržíme druhé místo a tím kvalifikaci LM. Hned v neděli v Boleslavi můžeme ukázat, na kolik to myslíme vážně.