roboACS | 23.10.2021 14:51

Ve čtvrtek 21.10.2021 hrála Sparta od 21 hodin doma na Letné další utkání Evropské ligy. Tentokrát k nám přijel vedoucí tým skupiny A Olympique Lyon a na utkání konečně mohli i dospělí fanoušci. Sparta měla po dvou utkáních 4 body, po bezbrankové remíze v Dánsku a domácí výhře 1:0 v utkání na které mělo, jak známo, přístup jen 10 tisíc dětských fanoušků. A tak jsme se konečně dočkali až teď.

Krátké před zápasové soustředění v naší oblíbené hospůdce jsme pojali zodpovědně a na stadion vyrazili s pro nás až neuvěřitelným předstihem a tak jsme v pohodě stihli sestavy a i zazpívat si hymnu. Protože několik našich kamarádů z různých důvodů nešlo, nebyl jsem tentokrát na svém místě na protilehlé tribuně, ale nahoře za brankou. Viděl jsem že kotel i protilehlá byli zaplněny slušně. Dokonce přijelo i dost frantíků, tak že zaplnili spodek svého kotle. Ale jinak je pro mě návštěva zklamáním. Věděl jsem, že nebude vyprodáno, ale 12 500 diváků je fakt docela málo. Vím doba je divná, ale čekal bych alespoň 15 tisíc. No nic nutno zdůraznit, že i těch 12500 lidí vytvořilo na stadionu parádní atmosféru na čemž měl velký podíl i hodně dobrý výkon hráčů v rudém.

Základní sestava se příliš nelišila od sestavy která zvládla nedělní utkání s Pardubicemi v Ďolíčku. Pouze se do základu vrátil David Pavelka, který v neděli stál kvůli žlutým kartám a místo tak nezbylo na Bořka Dočkala. Na lavičce už byl připraven i LK37.

Viděli jsme nebojácnou a bojovnou Spartu, která si to na hřiště šla se soupeřem rozdat jako rovný s rovným. Jen tak dál. Připosraných výkonů už bylo dost. V úvodu jsme soupeře značně zaskočili a již ve 4 minutě Letná bouřila, když rudé pyro hořelo a fandové se šálami nad hlavou slavili první gól. Lukáš Haraslín si to parádně navedl na střelu, která i s pomocí teče, zapadla na místo určení - 1:0.A již o patnáct minut bum a bylo to tam podruhé a zase Lukáš Haraslín - 2:0. A svět byl zase o něco hezčí. Tohle opravdu nikdo nečekal. Ale Francouzi bohužel ukázali, že rozhodně nejsou žádný ořezávátka. Zapnuli na vyšší výkon a najednou jich bylo plné hřiště. První jejich šanci ještě skvěle přečetl Florin Nita, ale o chvilku později už lovil míč z branky. Přeloboval ho Ekambi - 2:1. Škoda, že jsme to až do pauzy neudrželi...

Po přestávce pokračovala parádní podívaná, ale přece jen více ze hry už měli hosté. Střílený centr ještě Florin dokázal vyrazit, ale Aquara s dorážkou již neměl problém - 2:2. I to by byl pořád ještě skvělej výsledek. Píši, že hosté na hřišti postupně dominovali, ale rozhodně to nebyla hra kočky s myší, jak by si nikdo mohl myslet. Sparta i nadále hrála odvážně a hosté se ještě sakra zapotili. Například v 58 minutě, kdy Dávid Hancko trefil pravou tyč. Pak se zase zaskvěl Florin a předvedl dva parádní zákroky. Vyrazil jak střelu z dálky tak dokázal i pacifikovat dorážku. O chvíli později, ale přece jen šel po třetí pro míč do sítě, to když míč do brány napálil Paquetá - 2:3. Patnáct minut před koncem šel předčasně do sprch hostující Gusto a Letná cítila naději alespoň na bod. Navíc jsme ještě přivítali na hřišti uzdraveného bojovníka LK37. Jenže v 88 minutě tribuny zmrazil čtvrtý gól frantíků. Ekambi poslal po zemi balón k levé tyči - 2:4. Ale ne, ještě nebyl konec. Lukáš Haraslín znovu ukázal, že pálit umí parádně, dorážka Dávida Hancka a gól. Jenže ouvej video je proti. Ofsajd. LK37 nebojácně ve vápně. Zkusil to, ale ke střele se neprodral. V 95 minutě ještě nakonec přece jen gól padl. Hlavičkou se prosadil LK37 - 3:4. Jenže už bylo pozdě. I hned po rozehrávce rozhodčí utkání ukončil.

Sice jsme prohráli, ale nejen z mého pohledu to byl jeden z nejlepších výkonů, jaký jsme za posledních XY let v pohárech předvedli. Proti kvalitnímu týmu z Francouzské ligy alespoň bod opravu nebyl daleko. Prohráli jsme se štítem a vztyčenou hlavou. Nemáme se za co stydět.
Snad na tento odvážný výkon na hranicí svých možností navážeme i za 14 dní v Lyonu.

roboACS

AC Sparta Praha – Olympique Lyon 3:4 (2:1)

Góly: 4. a 19. Haraslín, 90.+6 LK37 – 42. Ekambi a 88. Ekambi, 53. Aouar, 67. Paquetá. ŽK: Haraslín, Pavelka – Henrique, Gusto, Boateng, Ekambi, Dubois, Paquetá, Mendes. ČK: 74. Gusto. Rozhodčí: Jug – Žunič, Vukan (všichni Slovinsko). Diváci: 12 427.

Sparta: Nita – Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko – Pešek (84. Polidar), Pavelka (84. Karabec), Sáček (73. LK37), Hložek, Haraslín – Minčev (63. Dočkal).

Lyon: Lopes – Gusto, Denayer, Boateng (69. Diomande), Henrique (46. Emerson) – Guimaraes, Aouar (90.+4 Caqueret), Mendes – Shaqiri (75. Dubois), Kadewere (46 Paquetá), Toko Ekambi.

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?