taborita1 | 04.02.2022 06:32

O víkendu pokračuje po zimní pauze naše první fotbalová liga, určitě už mnohým z nás naši chlapci v rudém v ostrém zápase chyběli a jsme celkem zvědavi, jak se nám bude v hodně nabitém začátku jarní části dařit a zda v něm neztratíme šanci uspět ve všech cílech, které si vedení našeho klubu dalo a to být úspěšní jak v lize, tak v domácím poháru a Konferenční lize. Ten start je opravdu ostrý, venku Budějovice, český pohár v Edenu, doma Plzeň, pak první zápas play off Konferenční ligy na Letné s Partizanem, venku Jablonec a následuje odveta v Bělehradu. Bude to jízda :)

Bohužel ale minimálně na začátku této sady utkání budou chybět ti jedni z nejdůležitějších (tedy aspoň z mého pohledu) aktérů a to fanoušci na tribunách. Těch momentálně povolených 1000 (reálně však třeba například na Letné či v Edenu tak maximálně 600, vzhledem k rozdaným lístkům pro hráče, management, soupeře, sponzory apod.) neberu vůbec za něco podstatného, atmosféru neudělají, i kdyby se přetrhli, zvláště na velkých stadionech.

Jasně, když se tohle pravidlo o počtu diváků vymýšlelo, mohlo to mít svým způsobem ve tehdejší covidové situaci a hysterii i nějaké reálné základy a důvody (i když se i o tom dá polemizovat), ale teď už to nemá absolutně žádné opodstatnění. Žádné! A už vůbec ne po prohlášení předsedy vlády, že od 9. února přestane platit dělení lidí na očkované a neočkované a přístup na sportovní (i jiné) akce bude umožněn všem bez výjimky a bez nutnosti předkládat nějaké covid pasy.

Možná trochu bláznivě jsem doufal, že na tuto variantu se s PŘEDSTIHEM připraví i vedení našeho fotbalu a Ligová fotbalová asociace, že budou mít připraveny různé varianty návratu fanoušků na tribuny a to vše předjednáno s příslušnými úřady a organizacemi. DOPŘEDU. Jasně daný jízdní řád. DOPŘEDU. A hlavně za to během zimní pauzy také lobovat, tlačit na zodpovědné, nenechat jim vydechnout apod. A ne to řešit, ladit až na poslední chvíli. V tomhle imho zodpovědní trochu zaspali. První jasné prohlášení a konkrétní stanovisko od klubů a LFA jsem zaznamenal až včera Pusťte fanoušky na stadion. Fotbal žádá vládu, aby zmírnila omezení. Tak snad se v tomhle ohledu ledy brzo pohnou.

Je mi jasný, že asi nejspíš nebudou moci být od prvního jarního kola narvané stadiony (na to tu u nás nikdo nebude mít koule), ale proč proboha pořád ta kvota 1000 lidí bez ohledu na velikost stadionu? Vždyť to nemá vůbec logiku! Tisíc lidí na Letný či v Edenu, nebo tisíc v Karviný nebo Boleslavi. Nebe a dudy.

Je prostě úplně mimo, aby se například někde mohly společně bavit na omezeném uzavřeném prostoru stovky lidí a v otevřených arénách být třeba deset fans v sektoru s tisícovou kapacitou.

Pořád se tak ale nějak také nemohu zbavit dojmu, že se pro návrat fans na stadiony dalo udělat víc mnohem dříve. A trochu mi chybí i jasná vyjádření, stanoviska a činy samotných klubů. Když vezmu konkrétně Spartu, tak ta když chce, dokáže být v některých případech celkem akční a viditelná. Jako například při zpíárování vytvoření očkovacího centra na Letné (ať si o tom můžu myslet své), kdy tím byl plný nejen internetový prostor, ale mělo to svou odezvu napříč celou společností. Trošku jsem doufal, že když už kolem toho bylo takové haló, tak se toho pak aspon využije jako jistá páka při snaze dostat lidi na stadiony. Ale kdo ví, třeba se pilně jede v zákulisí :)

Každopádně, první jarní kolo bude téměř jistě pouze s hrstkou fans v ochozech. Bylo by však nesmírně absurdní, kdyby to pokračovalo i při dalších zápasech. Fotbal se hraje pro lidi a s lidmi.

Football Without Fans Is Nothing!

taborita1Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co zimní pauza dala a co příští týden dá

Začíná jarní část TIPOVAČKY 2022!

Známe sparťanské královny roku 2021!

Setkání fans legendami 2022

foto: sparta.cz

taborita1 | 04.02.2022 06:32 Vstoupit do diskuze
2