Novák | 04.04.2022 01:29

Po dlouhé době domácí zápas v sobotním čase - navíc, jak by řekl pan z Ušáku, "a to ne mač ledasjaký"- Sparta-Baník, velká klasika: jedu natěšenej na předzápasový soustředění na Letnou a když na ulici přede mnou vidím skupinku 7-8 kluků ve Sparťanským, která do nohy zapadne do stejný hospůdky, kam se chystám já, začínám mít pocit, že by to po slabších návštěvách posledních kol dneska mohlo být dobrý. V hospodě i v ochozech. Vlezu dovnitř a úplně narváno: rudá kam se podíváš! Takhle je to vono před takovýmhle zápasem!

Pak se dovídám, že v sobotu byla schůze fanklubů, takže dorazila spousta přespolních fans a pod přísným ale spravedlivým dohledem svého předsedy se všichni ladí na zápas: je hrozně fajn vidět kluky a holky, co to nemaj pár zastávek tramvají jako já, jak si to chtěj na Letný užít a tak dojde i na "Vysoký Jalovec". Tenhle zápas si nemůže nechat ujít ani pár německy mluvících fandů z Rakouska a Německa a tak dojde in na "noch ein Bier, bitte!"

Po horších návštěvách způsobených "výkony" Sparty i dalšíma věcma, co současnej život přináší, je hrozně příjemný nemuset na chvíli myslet na epidemie, války, červený tlačítka, uprchlíky a cojávim co všechno a chvilku jen tak krafat se známýma, který jsem dlouho neviděl a natěšit se na zápas našeho milovanýho klubu. Navíc výkon v Bolce dává důvod k opatrnýmu optimizmu - i když známe to po reprepauzách, žejo...

Na tribunách to taky vypadá tak, jak to na Sparta-Baník vypadat má: na obou stranách plný kotle a logicky se ani jeden nechce nechat zahanbit, takže support z obou stran hodně jede a vytváří kulisu, kterou by člověk chtěl vidět ne-li pokaždý, tak aspoň o hodně častěji. V sestavě není žádný překvapení - Heča v kisně už nepřekvapí a Bořek v poli taky moc ne. Za Chachary Lišák, kterej tam patří k pilířům - a já mu to přeju! Popřejem Poborákovi k padesátinám a jde se na věc!

Hned ve 3.minutce Hložan zidanovkou protančí kolem Kuzmanoviče a pošle střílenou příhru před branku: gól z toho není, ale vidět tohle v naší lize rozhodně nejde každý kolo. Sparta je kouslá a je vidět a cítit, kdo tady chce win! Avšak jako už tolikkrát po našem tlaku udeří na druhý straně: v 8. minutě kope Fleišman roh od jejich kotle a Svozil úplně sám samotinký uklízí. Tečem 0:1, ale ani na vteřinku nepochybuju, že to dáme: z toho, co včera běhalo po hřišti šla cítit síla a vůle - a navíc, byla teprv 8.minuta. A takyže jo: Baník začne bránit vedení, Sparta do toho ještě víc šlápne - ve 13. ještě tyč a tyč, za dalších 5 minut si ale po komplikovaným signálu (Hojer-Bořek-Pešek, Vitík-Točvan-břevínko) nechá Hložan málem ukopnout hlavu tetouří nohou, ale dorve to tam! 1:1

Kolem 30.minuty mají chachaři 2 dobrý šance: Koncevoj (GRRR, zase sám!) pošle těžký halfvolej na oběžnou dráhu a když se z otočky dostane ke střele Almási, Heča je nastřelen/chytá. Krátce před půlkou (ve 41.) kope Bořek roh, Laštůvka se srazí s modrým a nejmenší na hřišti Wiesner otáčí zápas! Chachaři se slítnou k sudímu a reklamujou faul na gólmana, ale nejdem se ani podívat. Nutno přiznat, že naše rohy po té bídě v některých předešlých zápasech nejsou vůbec špatný.

Po pauze se hrálo na jednu bránu - tu jejich, ale Sparta zahazovala a zahazovala: někdy chybělo přesnější finále, Hložanovu šanci, ve který si z dobrý pozice posunul do tisíciprocentní vytáhl Fleišman, Hancko střílel doprostřed... Baník se ve 2.půli nezmoh vůbec na nic - naštěstí ani na obligátního haluzáka, který by z vyhranýho zápasu udělal nervák a tak si můžem zapět "Na Srdci ES". Mám radost jako už dlouho ne a i když fandit Spartě může někdy bejt docela frustrující a na sítích i v hospodách se toho nakecá, je to pořád srdeční záležitost, no ne?

Hodně potěšil návrat Pulkyho, řek bych že Hojer se slušně rozjíždí a Pešek nechal vzpomenout na svoje lepší chvilky. Nejtěžší úkol měl dle mýho Martin Vitík, kterej hlídal ALmásiho, ale náš mladík mu kromě tý jedný střely nedovolil za celý zápas vůbec nic.

Potěšila návštěva (přes 15 platících) a atmosféra: rudé pyro hořelo a i chachaři se vytáhli celosektorovou plachtičkou pana Kopfrkingla podpořenou světýlkama.

P.S.: I pro porovnání s náladama mezi fanouškama Sparty by mně docela zajímalo, jaká nálada panuje u Chacharů, nebo jaký témata tam řeší: takhle zvenku ten klub na člověka působí docela dobře - sympa mladej trenér, budování týmu se zajímavými jmény, fanoušci organizovaní jako málokde... a přesto víc bodů z venku než z Vítkovic, výsledky děsivě nevyrovnaný... Pokud někdo sledujete nějaký chacharský stránky (tipuju že se budou jmenovat něco jako pyčoforever nebo tak) , rád si o tom třeba v komentech pár vět přečtu.

Novák

AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava 2:1 (2:1)

Góly: 8. Svozil – 16. Hložek, 41. Wiesner. ŽK: Hancko, Vitík – Ndefe, Kuzmanović, Svozil, Kaloč. Rozhodčí: Klíma – Nádvorník, Antoníček. Diváci: 15205.

Sparta: Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Højer – Pešek (63. Haraslín), Sáček (89. Karabec), LK37, Dočkal (89. Pavelka), Hložek – Čvančara (72. Pulkrab).

Baník: Laštůvka – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – Kuzmanović, Buchta (75. Klíma), Tetour, Kaloč (90.+2 Boula), Koncevoj (70. Ekpai) – Almási.

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?