Novák | 01.08.2022 12:25

Poté, co Sparta byla ve čtvrtek z českých zástupců jako jedna jediná poražená a vyřazena z předkol evropských pohárů a nám do sbírky Subotic, Hackenů a Vasluí přibyl Stavanger, se v neděli večer hraje první ligové kolo. Osobně mě u fandů hodně zajímaj různý způsoby, jak se s něčím jako ve čtvrtek vyrovnat: někdo to jde vysportovat, někdo se potřebuje vyventilovat ve virtuálu, někdo si jich dá pár navíc... já se snažím dělat něco rukama – Kutilství forever: hlavně nic nečíst, o ničem nediskutovat, nerejpat se v tom – aspoň ty první den-dva. Člověk se teoreticky připravuje na to, že by to nemuselo jít hned a jak jsme všichni už tisíckrát slyšeli, ani Alex F. se svým Manchesterem U. neváleli hned od začátku, chce to čas... Všechno to mám teoreticky zmáklý, ale nakonec sám sebe hodně překvapím tou směsí naštvanosti, frustrace, smutku a zmaru, ve který se ve čtvrtek večer nacházím – musím chlapsky přiznat, že jsem měl nakrajíčku... Tohle prostě nechceš! Moje rodina to ale třeba vidí jinak, protože po důsledný terapii v neděli vyrážím na předzápasovej program se solidní bilancí dvou namontovaných vodovodních baterií, přidělanýho umyvadla a složený IKEA postele.

U stolu se probírá mimo jiné irská krajina v kraji Connacht, kam bychom byli bývali mohli jet na určitě hodně zajímavej výjezd - tak třeba příště. Velice živým tématem je Sparťanské Béčko: po fórech a hospodách pilně diskutovaný nápad zavést věkový limit 20-21 let nezní špatně, protože je, ruku na srdce, docela těžké si představit, že z někoho, o kom to do 21 ani netušíme, bude ve 24 najednou hráč pro A-tým. Probíráme, jestli bude Jirka Jarošík příštím trenérem pro Spartu a ťuknem si na výhru Votroků. Za nás jsou karty rozdaný jasně: když vyhrajem 4:0 a víc, jdem do čela a už to nepustíme!

V souladu s doporučením marketingového oddělení jsem na svým místě napohodu 30 minut před výkopem: šrumec kolem stadionu mě překvapí, ale když se vyloupnu do sektoru, jsem pohledem na zaplněnou Letnou přímo šokován – před zápasem někdo tipoval 6-7 tis. platících, jinej kontroval pěti. Letná je ale prakticky zaplněná a nakonec ohlášeno 13 275 diváků. To jsem teda po čtvrtku nečekal ani v nejdivočejších snech – a to se počítám mezi optimisty. Díky všem, co dorazili! Kotlíček mají i Liberečtí, dokonce se prezentují i velice nápaditým transparentem „Bojujte jako Vikingové“ – Bože, tolik invence na jednom místě!

Na sestavy jsem zvědavý: ve čtvrtek jsme dostali oba góly po individuálních chybách, tak čekám, jestli trenér někoho posadí. Priske ale až na Wiesnera, kterého nahradí Mejdr, pošle identickou sestavu, což si já vykládám jako projev důvery a podpory pro kluky.

Všem optimistům veme vítr z plachet hned ve 2.minutě Kikin Frýdek, kterýho přímák ze strany nepůsobí nijak nechytatelně, ale ve vápně je tolik lidí a skočí to tak blbě, že se zastaví až v naší bráně. Úvod, který si nikdo nepřál, ale pořád jenom druhá minutka... Když se teď kousnem, vpohodě to otočíme! Jenže nekousnem: v 19. si do vlastní brány srazí roh Jarda Zelený a tečem 2:0. Hodně studená sprška a nějaký kousnutí se teda nekoná ani omylem: naopak, Domino Holec nás ještě minimálně 2x zachraňuje. Ve 30. si po naší do tý doby největší šanci– šouráčku, co vypad gólmanovi z rukou – všímám, že hraje Minčev. V tý době je na place přes 20 minut, protože se nechal vystřídat Šulo Haraslín, a já přemítám, jestli je to, že o něm do tý doby nevím, ním nebo mnou... Naše první pořádná šance přišla až ve 44., kdy Kuchta uhání sám na gólmana, ale Flígr ho vyčape. Velká škoda! Šance výborná, takovýhle se musí dávat! Do šaten se jde za pískotu a s připomenutím, za koho že to maj bojovat. Ne nezaslouženě. This is Sparta, Briane!

Ve druhé půli se trenér snaží něco vymyslet: Karabec out, Hojer in. Po letech střídání post za post hodně odvážný krok, za který Priskemu tleskám: Zelený do zálohy, Hojer na svý. Casper dá o sobě výrazně znát v 51., kdy si pro mě nečekaně stoupne k přímáku z dobrých 25m a vybombí pod břevno, bohužel Flígr vytěsní na břevínko. Velká škoda, ale zahráno moc pěkně: já ani nevěděl, že to Hojer umí takhle kopnout. Jen víc takových! V 60 minutě se stane něco ve fotbale neobvyklého: střídáme střídajícího a za Minčeva přijde Čvančara. Obraz hry ve 2. půli ostatně úplně jiný: Liberec zaleze a brání, Sparta je aktivní a chce to urvat. Centrů lítá hodně a zdá se mi, že na rozdíl od domácího s Vikingama máme mnohem lepší pohyb. Svým nasazením se mi líbí Sadílek. V 69. střídáme dvakrát: za Fortyho Daněk a místo Peška Julda. Doufal jsem, že toho už za Spartu hrát neuvidím, ale všichni víme, že je to expert na to, dát ve správný čas ten svůj jeden fík za sezónu a tak zas na čas prodloužit tu agónii. Proč ne v tomhle zápase? V 75. je to ale po souhře Kuchty s Točvanem Kryštof Daněk, který doráží a snižuje. 1:2 a nějakých 20 do konce, tajně si myslím na remízku. Hned z další akce může Točvan srovnat, ale asi má v hlavě prakticky stejnou akci proti Stavangeru, kdy hlavičkoval nad a tak se snaží to dát na jistotu a Flígr ho vychytá. Pěkná akce a fantastický zákrok. Zápas je pak nervózní, jako pokaždé s Libercem (snad s výjimkou toho posledního u nich...) – sudí, který do 80. nedal jedinou kartu, to pak dohání a rozjede mariáš. Hektický závěr: šance jsou, Sparta se snaží, tlačí, ale není jí přáno. Zelený, Sadílek, Kuchta, Hancko... V nastavení jde do úniku Kuchta, ale moc si to předkopne, gólman je u toho dřív a dojde ke kontaktu, který je ze strany útočníka naprosto zbytečný. Nevadí mi strkanice ani emoce na hřišti, co ale vidím hodně nerad, jsou fauly z frustrace. Můžu mít pro Kuchtovo rozpoložení stokrát pochopení: nedal únik v důležitým momentě, zápas se jim navzdory šancím nepovedlo otočit, Liberečáci taky žádný skauti. Nic z toho ale v mých očích neomlouvá úmysl zranit protihráče... Sudí se jde podívat a mění původní žlutou na červenou. Víc se toho už pak nestane, prohráváme 1:2.

Zůstávám a čekám, co se bude dít: Priske působí, že zápasy hodně prožívá s mužstvem i s divákama, tak chci vidět, jak se postaví k tomu, co se stalo? U laviček se utvoří velké kolečko všech Sparťanských hráčů i s trenérem a dlouho si něco říkají – pak všichni do jednoho jdou pod kotel: poděkovat za podporu, která v poměru k tomu zklamání, byla po celý zápas hodně dobrá. Víme všichni, čeho je náš kotel schopný, včera se ale jelo celou dobu poměrně pozitivně. Priskeho děkovačka, měl jsem dojem, kluky a holky v kotli tak překvapila, že ani nevěděli, jestli pískat za výsledek, nebo tleskat za to, že za nima trenér i hráči po takovýmhle zápase přišli. Obecně bych řekl, že na to, co se stalo i v součtu se čtvrtkem byla atmosféra překvapivě slušná: prohru s Libercem pochopitelně nikdo slavit nebude, ale měl jsem dojem, že lidi vnímali to nasazení ve 2. poločase a byli schopný ho ocenit. Jasněže proběhlo nějaký to „Cojecojecoje“ a „Bojujte za Spartu!“, ale těžko čekat, že se budou po tomhle na ochozech dělat oslavný salta, žejo.

Věřím, že Brian Priske je člověk, kterej si je vědom toho, že zápasy se nevyhrávaj na tiskovkách, selfíčkama s fans ani děkovačkama pod kotlem. 12. hráč dnes pozitivně překvapil, ale příště už chceme 3 body!

Novák


AC Sparta Praha – FC Slovan Liberec: 1:2 (0:2).

Branky: 75. Daněk (Čvančara) – 2. Frýdek, 19. Zelený (vl.).

Žluté karty: 82. Sadílek, 90+5. Čvančara – 81. Purzitidis, 84. Vliegen.

Červené karty: 90+5. Kuchta.

Sestava Sparty: Holec – Mejdr, Sörensen, Hancko, Zelený – Pešek (69. Juliš), Sadílek, Fortelný (69. Daněk), Karabec, Haraslín (9. Minčev, 60. Čvančara) – Kuchta.

Sestava Liberce: Vliegen – Gebre Selassie, Talovierov, Prebsl, Mikula – Doumbia, Červ (67. Purzitidis), Ghali (38. Van Buren), Frýdek (77. Mara), Matoušek (67. Mészáros) – Rondić (77. Rabušic).

Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Volf.


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Fradi dobyli Bratislava - report z utkání ŠK Slovan - Ferencvaros

Co týden dal a dá podzim 2022 (1.díl)

STORE FORVENTNINGER/”Nadějné Vyhlídky” - report ze zápasu Sparta - Viking

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2021/22

Nejlepší hráč sezóny dle fanoušků? Tohle se vedení Sparty líbit nebude!

Rozhovor s MISS SPARTA FOREVER 2021 Míšou

Kamil Veselý k novému věrnostnímu systému pro permanentkáře Sparty

Hodnocení sezony - útočníci

Rozhovor s I. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anet

Bodování fanoušků - názor k novému systému sparťanských permanentek

Novák | 01.08.2022 12:25 Vstoupit do diskuze
3