Novák | 10.10.2022 06:34

Kdysi dávno mi jeden můj kolega Anglán půjčil knížku Among the Thugs (v českým překladu jako „Sám mezi rowdies“), kterou napsal americkej novinář, co nějak pronikal do světa hooligans tuším že Man Utd: jedna věc, která mi z ní utkvěla v paměti bylo, že se prej nemá na fotbal chodit sám – prostě se to nedělá, píše Amík. Já se přiznám, že na výjezdy jezdím sám docela rád: člověk se musí nějak protlouct, kolikrát i jen najít stadión dá zabrat, ale pak jsou z toho většinou zážitky, co člověku zůstanou. Takhle vyrážím sám i v sobotu do Brna a když mi to paní povolí (ještě jednou dík!), hodně se na to těším: máme doma 2 malý děvčata (3 a 6) a představa, že na mě 3 hodiny ve vlaku nebude nikdo mluvit, zní jako ráj. Už je to pár let, ale kdysi v Ostravě (já teda po vlastní ose) si PČR počíhala na vlak s fandama a do jednoho je zhaftli. Nějak to ve mně dodneška rezonuje a tak jedu radši o vlak dřív, než se doporučovalo na ofiku. Zápas v sobotu ve 4 na výjezd ideál!

Usedám do prázdnýho kupéčka a po chvilce přistupuje kluk, kterýho jako vychovanej člověk slušně pozdravím: chlápek si mě změří od hlavy k patě a tak jakoby neochotně odzdraví. Říkám si: „Chlapče, co máš za problém. Tvl, jsem tě jenom pozdravil – nechci, abys mi psal pohledy k Vánocům...“ Kluk sundá bundu a já vidím, která uhodila: novotou svítící triko Zbrojováci a věc je jasná. Kluk ale působí docela normálně a jemu asi taky přijde, že já na rozdíl od většiny fandů Sparty nežeru nemluvňata a tak se dáváme do řeči. Tohle když se povede, tak to na fandovství miluju: bez nějakejch cirátů, formalit a zbytečnejch hovadin máme k sobě cestičku jenom skrze to, že oba fandíme svýmu klubu. Tahám z něj rozumy o Ševčíkovi (že si ho Sparta šéfla se teda prej povídá i v Brně) i o tom šikovným Allim. Sparťanskýmu uchu zní neuvěřitelně, že někdo vnímá jako hodně vážnej problém, že nehraje Filip Souček. Zavzpomínáme na trenéra Kotala, který před lety udělal se Zbrojovkou za X let nejlepší výsledek, ale vedení to jaksi nebylo dost a tak Kotala vyhodili, aby přivedli tehdá progresivního Habance (nepřipomíná vám to něco?) Můj poslední výjezd do Brna se datuje do doby, co právě toho Habance po nějaký šílený sérii vyhodili a narychlo to za něj vzal Ríša Dostálek: první zápas pod Dostálkem hráli proti Spartě a vykostili nás tam 2:0. Na lavičce Sparty tehdy seděl Grande Andrea, kterýho zas vyhodili po jarní plichtě hádejte s kým? Se Zbrojovkou, která v tý sezóně spadla do pralesa. Abych to ale shrnul: Dostálek je od tý doby v Brně pořád, Spartu vede 6. trenér.

V Brně mám tak hodinku čas a tak si dávám sraz z bejvalým kolegou Zbrojovákem: vezme mě do parádní hospody, kde to vypadá jako někde v Mnichově – pivek moc nestihnem, ale co jsem měl, chutnalo moc. Jedem pak šalinou až ke stadecu, kde se musíme rozdělit, protože naše bdělá policie pomáhá a chrání natolik důsledně, že kolem stadionu pro 10 tisíc je snad tisíc policajtů vystrojenejch do větru i do deště: chodit na fotbal v Brně musí bejt naprosto životu nebezpečná věc a tak perlustrujou snad i paní, co právě vyšla z baráku vysypat koš. Stadion Srbská by mi ani nepřipadal tak hroznej, kdyby mi to o něm každej Brňák neříkal: tak jasně, žádnej Anfield, ale na český poměry standard. Že by bohatý město jako Brno mohlo mít i lepší stánek je nicméně pravda. Sparťanští fans dostanou vyhrazený jako vždy betonový schody za bránou – nezažívám to moc často, ale pokaždý u fotbalu hrozně rád stojím. Chápu, proč v Bundeslize fandové nesli zrušení Stehplätze docela nelibě a nebylo to jenom o cenách.

Na Letný mě to do kotle vůbec netáhne, ale na výjezdu jste všichni kotel. Počty si moc netroufám odhadovat, ale řekl bych, že vyhrazenej prostor jsme zaplnili. A komfort pomalu vyšší než doma: na záchod kdykoli chceš a stánek s občerstvením jen pro nás. Jako vždycky v Brně, přátelská atmosféra na vás jen dýchne a tak se s domácím kotlem zkoušíme domluvit, jakže to je s tou LGBTQ komunitou. My si myslíme, že jich v Brně žije fakt hodně, ale asi se holt nedohodnem. Diskuse ale podnětná, to né, že ne. Aby jim to nebylo líto, tu a tam si vzpomenem i na chlapce s Blavy a párkrát pozdravíme i slečnu jménem Viola – dokonce italsky. Samotnýmu fandění chvíli trvá, než se rozehřeje: mám dojem, že jde poznat určitá nervozita a napjatý očekávání. Brno se sice v posledních zápasech poněkud zaseklo, ale současná forma Spartičky nedává moc naději na nějaký snadný body. Čekám spíš boj do posledního písknutí, ale říkám si, že ani jeden nemá úplně nepropustnou obranu a tak budou snad aspoň góly. Když ale vidím v sestavě Sadílka, Pavelku i LK37, tak si těma gólama už tak jistej nejsem... Dalších změn v sestavě je hned několik: na beku Wiesner, na stoperu Martin Vitík a Asger Sørensen zleva. Na hrotu sám Kuchta – o tom se toho za poslední týden nakecalo až-až, tak jsem zvědavej...

Jako asi v každým zápase Sparta začne aktivně - Brno klasicky nažraný syrovýho masa. Hned v 7. Højerův tečovanej centr málem zapadne za Berkovce, ale první loženku má Brno ve 27. - naštěstí Hladíkovo zakončení křížem míjí naší tyč. Pár minut na to Wiesner upadne ve vápně: mám to přes celý, ale působilo to na mě buď okatě, nebo spíš nešikovně – a taky se hraje dál. Po chvilce se ale sudí chytne za ucho, protože byl VARován a řeší se. Nakonec ukáže na puntík a k balonu si stoupá náš kapitán. Nepřijde mi to jako dobrej nápad, všichni víme, že je Krejda „ztama“ a tak se bojím, aby na něj třeba nedolehla atmosféra. LK37 ale proměňuje s naprostým přehledem a neslaví. Věčně platná pravda říká „radost na hřišti = radost v hledišti“ a tak se fandění rozehřívá ještě o trošku víc. My dáme celosektorovou plachtu, Brňáci docela pěknou kartonádu v barvách klubu. Ani nevím, která je minuta: na Srbský maj jediný hodiny a ty jsou k nám zády jako chýše Baby Jagy z Mrazíka. V červeným je hodně vidět maličký Alli, Wiesner si s ním ale zatím ví rady - o Ševčíkovi ani moc nevím. Že se však Brno minuty a minuty po našem gólu nedostává do šancí, považuju za velký pokrok. Pak po nějakým čase Casper Højer kope zleva roh, Kuchta jej přizvedne a balón padá a padá snad 3 minuty, aby zapad až do Brněnský sítě: podle toho, že na stadiónu rázem zavládne hrobový ticho soudím, že se na tribuny mimo sektor opravdu moc Sparťanů nedostalo. Po rozehře rovnou půla: ani se nechce věřit, že jsme to tentokrát nebyli my, kdo dostal fíka takhle blbě do šatny.

O poločase se u „našeho“ stánku vytvoří menší frontička na občerstvení – nic na co bychom nebyli zvyklí z Letný, ale hodně kluků pojme pocit, že by ty služby pro návštěvníky měli bejt lepší a jdou vyjednat slevu. Povedlo se a ve 2.poločase se nakupuje s výraznou slevou. Vzhledem k vedení se zvedne i support a „V Praze na Letný...“ se Královým Polem nese fakt pěkně. V 51. dává náš kapitán svůj 2. a i když on ne, my ho teda slavíme. Kvůli útočnému faulu Kryštofa Daňka gól však neplatí a Sparta pak na dlouhé minuty vyklízí pole. Mezi 55. a 80. naprosto odcházíme, necháváme hrát Zbrojovku a od Teplickýho scénáře nás uchrání jenom 3-4 skvělý zákroky Matěje Kováře. K tomu si připočtěme ještě Vitíkovu žlutou, když hasil už-už se rozjíždějící hodně smradlavej brejk Brna. Priske se snaží hru oživit novou krví, v 61. stahuje Jankta za Honzu Mejdra a o 10 minut na to přichází Minčev za Daňka a Zelený za Sørensena. Když si to teda Brňáci nevzali, tak je na tahu Sparta: v 82. se dostaneme k zajímavýmu přímáku naprostřed hřiště tak 20 m od branky: z podobnýho místa už jsme Caspera Højera viděli nabombit břevno tak, že se klepalo ještě dobrejch 15 minut, tak by to mohl zkusit teďka ještě líp. Červená obrana to asi čeká nějak podobně, ale balón načutne Sadílek: jéééžiš tak blbě! Proč?! Kam?! Tyvole! Tyvole! Láááďa Krejčíííí! Luboš Loučka je král! 3:0 – Hotovo! Furt teda netuším, která je minuta, ale teď už věřím, že si to vzít nedáme. Může bejt ještě veseleji, když právě vystřídavší Kara krásně najde Minčeva, ale ten hezkou mířenou ranou bohužel dává do břevínka. Škoda, ale 4:0 by bylo pro Zbrojovku snad až moc krutý... V nastavení se pak Brno snaží ještě aspoň o čestnýho fíka, ale není jim přáno. A tak v 9.(!!!) minutě nastavení (doteď nevím za co – asi aby si to domácí publikum o to víc užilo...) Minčev hezky prostrčí na Kuchtu, ten si pohraje s obráncema a pošle tam čtvrtýho. Nádhera! 4:0 jsem nečekal ani v nejdivočejších snech. Sice tam pořád byla ta suprhluchá pasáž mezi 55. a 80. minutou, kdy už jsem se pomalu viděl zas někde v Teplicích, ale dneska bych vypíchnul několik věcí: 1. těžko soudit, do jaký míry je to zásluhou naší hry, ale v sobotu se ty blbý věci, co se normálně dějou nám, stali soupeři. 2. Matěj Kovář se mi líbí víc a víc. 3. i přes papírově defenzivní sestavu jsme dali čtyři venku. 4. LK37 se ukazuje jako klíčovej hráč: z mančaftu s ním cejtit jinej drajv - navíc dneska to nelehký prostředí (ani nechci vědět, co musel poslouchat) vzal za správnej konec: žádný debilní fauly z přemotivace a ještě 2 fíky navrch. Klobouk dolů!

Jak už jsem psal, support se zvedá s postupujícím časem a nerůstajícím skóre: nakonec jede i moje oblíbený dělený „šalala“. Slušnej výkon: díky všem – kotli se na fóru často meje pozadí, ale musím uznat, že spíker i buben do toho i přes počátečnou unylost šlapali pořád znova a znova, až se nakonec nechala strhnout opravdu většina sektoru. Palec hore!

Ještě dopoledne si ve vlaku tam s malou dušičkou vzpomenu na pasáž z Gaginkova “Fanouška měsíce” o nekonečných cestách domů po projetejch zápasech: to fakt nechceš! Dneska se mi ale jede sladce: tu dlouhou štreku z Brna si krátím sepisováním tohohle dlouhýho reportu a tomu, kdo to dočet až sem, by Redakce SF měla poslat minimálně klíčenku.

Novák


FC Zbrojovka Brno – AC Sparta Praha 0:4 (0:2)

Branky: 33. a 82. Krejčí, 45. a 90. Kuchta. ŽK: 65. Řezníček, 73. Alli – 68. Daněk, 75. Mejdr, 78. Vitík. Rozhodčí: P. Hocek - J. Paták, I. Nádvorník. Diváci: 9588.

Sparta: Kovář – Wiesner, Sørensen (71. Zelený), Vitík, Højer – Jankto (61. Mejdr), Pavelka, Krejčí, Sadílek (87. Karabec), Daněk (71. Minčev) – Kuchta.

Zbrojovka: Berkovec – Matejov, Šural (90. Hlavica), Endl, Granečný (46. Hrabina) – Texl, M. Ševčík (46. Pachlopník) – Alli, Fousek (71. Nečas), Hladík (61. Falta) – Řezníček.


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Dělá Tomáš Rosický chybu, když ve Spartě nechce hráče černé pleti?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Co týden dal a dá podzim 2022 (7.díl)

Zmar pokračuje - report z utkání Sparta - Zlín

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

Jabka, Hrušky, Maliny - výjezd za Spartou do Jablonce

Co týden dal a dá podzim 2022 (6.díl)

Sobota se Spartou - report nejen z výjezdu za béčkem do Chrudimi

Novák | 10.10.2022 06:34 Vstoupit do diskuze
9