bruno_rossini | 06.03.2023 00:14

Přesně týden po poněkud rozpačitém vítězství ve Zlíně tu máme další ligový zápas, ve kterém na domácím stánku vítáme další tým bojující o záchranu. Teplice do jarní části ligy nevstoupily vůbec dobře a vyjma senzační remízy se Slávií prohrály všechno, co se dalo. I proto už před zápasem proběhly ve sportovním tisku zprávy o tom, že případný neúspěch na Letné bude stát místo teplického trenéra Jirku Jarošíka. Letmý pohled na sestavu našeho soupeře dává tušit, že si je toho vědom i on sám – zkušenější hráči jako Grigar, Hybš, Mareček nebo Kučera, kteří v předchozích utkáních zklamali, zůstávají pouze na lavičce a sestava sklářů tak dostává významného omlazení.

I na naší straně vidíme tři změny – jen na lavičce zůstává Láďa Krejčí, jehož místo v sestavě i kapitánskou pásku přebírá Filip Panák. Mezi náhradníky vidíme také Kairinena nebo Wiesnera, kteří by za normálních okolností v sestavě asi byli, ale středeční vybojovaný postup po penaltách v Liberci nás přeci jen stál nějaké síly, a tak jsou tyto čachry pochopitelné. Laci se Sadílkem ve středu zálohy je dobrá kombinace, o Filipa Panáka taky strach nemám, horší pocit mám z Honzy Mejdra, který na severu Čech nepůsobil vůbec jistým dojmem. Snad to nějak zvládne.

Tribuny se zdají být slušně zaplněné, což je vzhledem ke stále ještě chladnému počasí určitě pozitivní zpráva. Ještě před samotným začátkem utkání jsou diváci nalákáni na ženské derby, které se uskuteční koncem března právě v epet ARENĚ. Pak už však zazní úvodní hviz a můžeme začít.

V úvodní desetiminutovce mě z letargie probudí jen nějaký ten faul nebo naše komplikovaná rozehrávka od gólmana, ze které se ale nakonec nějak vymotáme… Ani další minuty nepřináší žádnou výraznější šanci, všechny naše rohové kopy zahrává Qazim Laci, ale nedá se říct, že by je kopnul zrovna ideálně, jeho centrované míče vždycky končí buď v zámezí nebo u protihráče. V 18. minutě zahrozí Gning, který po pravé straně pronikne do našeho vápna, ale jeho mířidla jsou naštěstí špatně seštelovaná a míč končí vedle naší branky. A tak skóre ve 22. minutě prolomí až dvougólový střelec z pohárového utkání v Liberci Honza Kuchta, který se z bezprostřední blízkosti po Sadílkově přihrávce nemýlí a uklízí míč do prázdné branky. Od té doby jako by na hřišti bylo jen jedno mužstvo, což ještě korunuje gólem na 2:0 Čvančara, který si našel Panákem prodloužený balon po rohovém kopu. Odpor soupeře je definitivně zlomen v 35. minutě, kdy se nesmyslně vykartuje teplický Gning, který nejprve obdrží žlutou kartu za faul na Panáka, posléze za řeči směrem k rozhodčímu. Jirka Jarošík musí být z jeho počínání na prášky – tohle jako trenér, co bojuje o přežití, fakt potřebuješ… Trochu mi to připomíná Filla v minulém kole ve Zlíně, který se během krátké chvíle vyfauloval na Jardovi Zeleném.

Aby těch pohrom nebylo pro Teplice málo, tak za pár minut Chaloupek nešikovně fauluje na pomezí vápna unikajícího Kuchtu a píská se penalta pro Spartu. Míč si staví Lukáš Haraslín, který si po menším gólovém půstu v posledních zápasech chce zřejmě spravit chuť… Jenže za chvilku je všechno jinak, rozhodčí svého rozhodnutí po konzultaci s VARem odvolává a z penalty je jenom přímý volný kop. Sem tam se ozve nějaký ten pískot z hlediště, pár sparťanským hráčům se tahle změna názoru samozřejmě nelíbí, ale za stavu 2:0, kdy vedeš proti oslabenému soupeři, je odpor logicky mnohem menší… Ze standardky bohužel nic není, do konce poločasu se toho už moc nestane, a naši hráči tak do kabiny míří s dvoubrankovým vedením.

Druhý poločas pokračuje tak, jak skončil ten první, a sice naší herní dominancí. Teplice hrající o deseti nemají nic, naopak v 55. minutě může z hodně nadějné pozice vedení navýšit Haraslín, ale nechá vyniknout gólmana Muchu. Na další sparťanský gól však dlouho čekat nemusíme – o tři minuty později po Sadílkově rohu, kdy si nejprve vlastňáka po Panákově prodloužení málem vstřelí hráč Teplic a míč se otře o břevno, si odražený balon najde Sörensenovu hlavu a sparťani se můžou v zápase potřetí radovat. Gól ještě zkoumá sudí po konzultaci s videorozhodčím, ale tentokrát se naštěstí rozhodnutí nemění a my se můžeme těšit z tříbrankového náskoku. Ještě předtím stačil trenér Priske poslat na plac tři nové hráče – Jankta za Mejdra, Kairinena za Laciho a Karabce za Čvančaru. Jsem zvědavý hlavně na Jankta s Karabcem, jak Kuba, tak Adam by se potřebovali chytit nějakou povedenou akcí nebo gólem. Mají na to třicet minut, těžko hledat nějakou lepší příležitost než právě teď za tohohle stavu.

Místo nich však v 71. minutě po Mabilem vybojovaném balonu přidává druhý gól Kuchta a střelou pod břevno završuje svůj povedený střelecký týden. Čtyři góly, proměněná závěrečná penalta v rozstřelu v Liberci – hodně slušná bilance… Ve zbytku zápasu už mnoho vyložených šancí nevidíme, i když v 84. minutě po Janktově střele zdálky je blízko k tomu, aby si Teplice z Letné odvezly nelichotivého bůra. Bohužel balon branku míjí, podobně jako Kuchtova střela z velkého úhlu po pěkné individuální akci těsně před koncem základní hrací doby. V nastavení naopak snižuje sešívaný Babacar Sy hostující v teplických barvách po obrovské Vitíkově minele. Škoda, mohli jsme udržet nulu, ale hádám, že Martinovi to vzhledem ke stavu zápasu nikdo vyčítat dlouho nebude. Nakonec z toho bylo pohodové vítězství a stáhnutí druhé Plzně na pouhý jeden bod.

Co se týče individuálních výkonů, těžko dnes někoho pranýřovat, vzhledem k vývoji zápasu, který nám hrál do karet (rychlý vedoucí gól, brzké zvýšení náskoku, vyloučení Gninga), jsme to měli hodně ulehčené. Přesto by se pár hluchých míst našlo… Matěj Kovář si na začátku zápasu trochu komplikoval život rozehrávkou, nicméně jak už bylo řečeno, vždycky se z toho ve spolupráci se stopery nějak vymotal. V utkání toho moc řešit nemusel, rohy Teplice prakticky neměly, jeden obdržený gól z jedné střely na branku – ok, ale zrovna jemu nelze gól tentokrát vyčítat… Ze stoperů bych vyzdvihl hlavně Sörensena, který se dokonce střelecky prosadil, což je u středního obránce vždycky takový příjemný bonus navíc. Ani Filip Panák si nepočínal špatně, připsal si gólovou asistenci a absence Ládi Krejčího na hřišti znát nebyla. Viťas si trochu pošramotil dojem svojí chybou v nastavení, bohužel z něj mám pocit, že občas mívá sklony k laxnosti a podcenění. Je však rozdíl takovou hrubici udělat při vedení 4:0 nad Teplicemi doma na Letné nebo v derby v Edenu, kdy špatným odhadem situace posadíte soupeře za bezbrankového stavu na koně… Jardy Zeleného jsem si tentokrát moc nevšiml, Mejdr na rozdíl od zápasu na severu Čech alespoň nic nezkazil. Honza bojuje, snaží se, ale technické nedostatky jsou prostě vidět a čísla na rozdíl od angažmá v Hradci taky nemá. Není pochyb o tom, že Wiesner je momentálně na daný post výrazně lepší volba… Pokud jde o zálohu, těšil jsem se na spolupráci Laciho se Sadílkem. S Jabloncem to v jejich podání bylo hodně živelné, soupeři jsme prakticky nepůjčili míč. Tentokrát jsem byl z Laciho trochu zklamaný, už ve Zlíně se mi jeho výkon příliš nelíbil. Navíc standardky podle všeho nebudou jeho nejsilnější parketa… Oproti tomu Lukáše Sadílka bych se nebál označit za základní stavební kámen naší zálohy. K němu můžeš dát Kairinena nebo Laciho a bude to nějakým způsobem fungovat, ale bez něj? Nebe a dudy. Přitom start do jara neměl nejlepší, ale postupně se do toho dostal a hraje skvěle. Jestli mu nepřijde reprezentační pozvánka teď, pak už nevím kdy jindy… Lukáš Haraslín odvedl svůj standard, v jarní části je to spolu s Kuchtou možná náš vůbec nejlepší hráč, ale poslední zápasy jako by se střelecky zadrhnul. Snad mu tam třeba v Ostravě zase padne…

Čvančara? Ten kluk mě baví. Pamatujete na začátku sezóny, jak se spekulovalo, jestli může hrát spolu s Kuchtou? I sám Čvanči vypadal, že by radši hrál na hrotu sám. Naštěstí Brian vymyslel takové řešení, aby neoslabil zálohu a přitom v sestavě měl jak Kuchtu, tak Čvančiho. A funguje to. Mít takové dva bojovné, v soubojích nepříjemné hajzlíky se střeleckým apetitem na hřišti, to prostě chceš. A pokud se kluci navzájem trumfují, kdo tomu druhému přihraje na víc gólů, jen to ukazuje na to, jak jim to teď spolu na klape… Kuchtič, to je tenhle anglický týden kapitola sama pro sebe. Mám pocit, že už se ve Spartě konečně dostává na úroveň, kterou měl v době působení u naší konkurence z druhého břehu. Někde jsem psal, že pokud dá alespoň deset ligových gólů v téhle sezóně, měla by ho Sparta i navzdory drahé opci z Lokomotivu vykoupit. Jeho přínos totiž není jen ve střílení gólů, hodně dobrých šancí také připravuje. Momentálně si myslím, že se dostane i na vyšší gólovou metu… Při vší úctě třeba k Vaškovi Sejkovi nebo Minčimu, náhrada za takového útočníka by se sháněla hodně těžko.

Pokud jde o střídající hráče, byl jsem s jejich výkonem docela spokojen. Líbil se mi jako vždy hlavně Kairinen. Třebaže si tentokrát nepřipsal gól nebo gólovou přihrávku, působil na mě jistě stejně jako v předchozích zápasech. Tohohle kluka od začátku jeho působení ve Spartě speciálně sleduju a nevybavuju si, že by někdy zkazil nějakou přihrávku. On má snad oči vzadu i po stranách hlavy, jeho přehled o pohybu spoluhráčů na hřišti je neskutečný. Není zrovna nejrychlejší, ale dovede zrychlit hru právě kvalitní přihrávkou. Pokud to za něj oběhá někdo jako Sáďa, bude to silná zbraň proti každému soupeři… Kara tam měl pár zajímavých myšlenek, ale bohužel nikdo je nedotáhl ke kýženému efektu. Kuba Jankto, jak už bylo řečeno, měl přinejmenším jednu slibnou akci k tomu, aby se zapsal do střelecké listiny, bohužel to nevyšlo. Nutno mu přiznat k dobru, že hrál na pro něj nezvyklém postu… Kdo se mi zase moc nelíbil, to je Mabil. Vybojovaným soubojem sice významnou měrou přispěl ke Kuchtičově druhému gólu, jinak však navázal na svoje nepřesvědčivé předchozí výkony. Stále mi přijde, že se nedrží prostoru, kde má být, pohybuje se všude možně a přitom nikde. Centry mu taky nejdou, většinou končí buď v zámezí nebo na nejbližším protihráči. Fotbalový je, ale stejně jako Kuba Jankto bude muset dost přidat, času přesvědčit už moc mít nebude, zvlášť jako střídající hráč.

Jinak po utkání skutečně došlo k odvolání Jirky Jarošíka. Asi se tomu nelze divit, jeden vybojovaný bod, i když proti Slávii, ze šesti zápasů jarní části ligy je opravdu hodně málo, notabene pro tým, který bojuje o setrvání v nejvyšší soutěži. Otázkou je, jestli má tenhle tým na víc, Jirka si podle mě situaci zbytečně zkomplikoval tím, že v poslední době znovu začal stavět zkušenější hráče, kteří v klíčových momentech opakovaně zklamávali. U mladých můžeš alespoň doufat v lepší zítřky a spoléhat na jejich elán… Buď jak buď, veškeré moje sympatie k Teplicím s odvoláním Jarošíka tímto končí. Ne, že bych proti nim něco měl, ale už nemám komu bych tam fandil. Je to sice tradiční ligový tým s celkem pěkným, i když už poněkud zastaralým stadionem, ale kdybych si měl vybrat třeba mezi nimi nebo sympaticky hrajícími Pardubicemi s Radkem Kováčem, mám jasno, komu bych nechal Černého Petra.

Nás za týden čeká ostravský Baník, který neprožívá zrovna nejúspěšnější období. Bylo by super, kdyby mu to ještě jeden zápas vydrželo, i když jako vždy bude zápas především o nás a o našem výkonu. O motivaci vzhledem ke šlágru Slávie-Plzeň by mělo být postaráno – minimálně jeden ze soupeřů před námi nebo ideálně oba určitě ztratí. Šance opět se přiblížit čelu tabulky je velká a neměli bychom ji nechat ležet ladem…

bruno_rossini

AC Sparta Praha – FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 22. Kuchta, 31. Čvančara, 58. Sørensen, 71. Kuchta – 90. Sy. ŽK: 35. Gning, 43. Chaloupek. ČK: 35. Gning. Rozhodčí: O. Berka - M. Vlček, M. Leška. Návštěva: 12122.

Sestava Sparty: Kovář – Vitík, Panák, Sørensen – Mejdr (60. Jankto), Laci (60. Kairinen), Sadílek, Zelený (74. Wiesner) – Čvančara (60. Karabec), Kuchta, Haraslín (68. Mabil).

Sestava Teplic: Mucha – J. Hora, Chaloupek, Mičević – Pleštil (46. Hyčka), Jukl (64. T. Kučera), S. Dramé (8. T. Vachoušek, 83. Sy), Trubač, Radosta (46. Urbanec) – Žák, Gning.

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Víte, co je „Kvintesence“? - report z výjezdu na Mol Cup do Liberce

Co týden dal a dá jaro 2023 (6.díl)

Co týden dal a dá jaro 2023 (5.díl)

Nic náhodě - report z výhry Sparty nad Jabloncem na Letné

Vítězství které nikdo nepamatuje aneb jak jsme rozstříleli Klokana v Ďolíčku - report z výhry Sparty na Bohemce