roboACS | 16.05.2023 07:52

Třetí jarní derby na Letné mělo výkop v sobotu 13.5.2023 v 18 hodin. V závěru základní části jsme doma remizovali a ve finále poháru jsme dokonce prohráli. Bylo tedy na čase konečně zase vyhrát. Také se čekalo, co Brian Priske vymyslí, protože zejména v tom pohárovém finále nás sešívky jasně
přehráli a skoro nic jsme neměli.

Na tradiční před zápasové soustředění, v restauraci Stereo, jsme si zamluvili stůl na 16 hodinu. Vypilo se pár piv a dali jsme si i nějakého toho panáčka. Koncem dubna jsem měl svátek a od té doby jsme se s přáteli ještě neviděli a tak jsem to tentokrát celé cváknul. Suma kterou jsem platil mě trochu zaskočila. Slečna barmanka po mě chtěla 1892 Kč. To je snad nějaké znamení ne? Ale jaké? Prostě znamení, že musíme vyhrát. Zaokrouhlil jsem to na dva litry a hurá na stadion. U vchodu už žádné fronty a tak jsem už slyšel i naší hymnu Zpívej kdo si Sparťanem a už na svém místě jsem tleskal Víťovi Lavičkovi, který nedávno oslavil 60 narozeniny a o něco málo dříve trénoval Spartu, když jsme získali zatím poslední titul. Už je to devět let...

Do 307 derby nastupujeme v sestavě: Matěj Kovář - Matěj Vydra, Asger Sorensen, Filip Panák - Jan Mejdr, kapitán Láďa Krejčí (LK37), Lukáš Sadílek, Jaroslav Zelený - Martin Minchev, Lukáš Haraslín - Jan Kuchta. Martin Vitík. který nedohrál pohárové utkání zůstal pouze na lavičce. Do základu se vrátil minule odpočívající Lukáš Haraslín a kapitán LK37 se posunul do zálohy. Místo tentokrát nezbylo na Adama Karabce.

S úvodním hvizdem zápasu je roztaženo choreo na jižní tribuně ve kterém jasně píšeme, že všechny sešívaný nenávidíme. Letná je opět vyprodaná a atmosféra je úžasná. Hosté se tradičně vrátili pouze do svého sektoru a protilehlou se snad podařilo odvšivit a přelepit nějaký ty jejich divný samolepky. Brian trochu pozměnil taktiku. Necháváme soupeře hrát, nevládneme na držení míče a nerozehráváme na krátko, z čehož poslední dobou pramenilo dost chyb v rozehrávce. Speciální taktika na toto utkání a na tohoto soupeře. Dneska nechceme hrát fotbal dneska chceme uspět. Ale Dan Křetinský je úchylnej na držení míče. Tak bude mít možná Brian co vysvětlovat. Taktika nám docela vychází. Sešívky sice mají držení míče přes 80 procent, ale v úvodu jsou hodně neškodní a na první střelu na branku se tak čeká třicet minut. Ovšem hned to stojí za to. Po faulu na Honzu Kuchtu máme standardní situaci kousek za vápnem a k míči se staví Lukáš Haraslín, který tyhle situace umí. Krásná střela a zeť si jde poprvé pro míč do své sítě - 1:0. Lukáš ukončuje sedmi zápasové čekání na gól. Bohužel i první střela na naší branku končí o pět minut později úspěchem hostů. Schranz vyrovnává na 1:1. Ke konci poločasu jsme docela dost pod tlakem a tak polo časový hvizd rozhodčího přichází jako vysvobození.

I ve druhém poločase pokračujeme s vyčkávací taktikou, ale k první střele se dostáváme už v 52 minutě, kdy po dlouhém Sadílkově autu Jan Kuchta z otočky vysoko přestřeluje. O chvilku později předvedou dlouhý aut i hosté, v našem vápně míč propadne k Jurečkovi, ale Matěj Kovář nás podrží. My nejsme Klokani ovečko. V 63 minutě Letná znovu bouří. Po dlouhém autu Lukáše Sadílka nastává trma vrma v pokutovém území a po sérii odrazů se míč dostává k Asgerovi Sorensenovi a ten ani moc nebombí, ale trefuje se krásně po zemi k pravé tyčce. Zeť sice míč tečuje, ale podobně jako nedávno při penaltě Ládi Krejčího je mu to k ničemu - 2:1. V 78 minutě trefil Provod tyčku. V 85 minutě se ovšem hosté dočkali. Povedený Ševčíkův centr trknul hlavou do naší branky Sranda a nám trochu zamrzl úsměv na rtech - 2:2. Ale vzhledem k postavení v tabulce by pro nás ani remíza nebyla úplně špatným výsledkem. Prostě by jsme pořád vedli ligu o dva body. Ale tohle prostě nechceš. Největšího rivala prostě chceš porazit. Navíc když někteří z hráčů sešívek ještě nikdy nepoznali, jaké to je derby prohrát. Tohle přece není normální? A když vy vyrovnáte žolíkem, tak my. To bude teprve koukat. Míč letí do rohu vápna. Před brankou nikdo a situace nic moc nadějně nevypadá. Ale střídající Awer Mabil do toho jde na plno a je tam Ogbův úplně zbytečný faul. Žádny ofsajd, kontakt jasný = penalta. Celá Letná je na nohou. Míč si samozřejmě bere kapitán Láďa Krejčí. Tradiční soustředění, odkrokování, tradiční pohyb, zeť skáče k levé tyčce, míč letí k pravé a nazdar - 3:2.Neskutečná euforie a neskutečné emoce. Pod kotlem slaví všichni hráči i skoro celý realizační tým. Pak se ještě chvilku hraje, ale už se nic zásadního nestane. Vítězíme 3:2. Konečně jsme zase vládci Prahy a v Edenu hlásí mínus pět.

Je to blízko, nejsou to jen hloupé sny. Je to blízko. To na co čekáme devět let...

AC Sparta Praha – SK Slavia Sparta 3:2 (1:1)

Branky: 30. Haraslín, 63. Sørensen, 90. Krejčí (pen.). – 35. Schranz, 85. Tecl. ŽK: 21. Krejčí – 25. Provod, 68. Ogbu. Rozhodčí: D. Černý - I. Nádvorník, K. Hájek. Návštěva: 18 113.

Sestava Sparty: Kovář – Vydra, Panák, Sørensen – Mejdr, Sadílek (80. Wiesner), Krejčí, Zelený – Minčev (70. Laci), Kuchta (80. Mabil), Haraslín (61. Daněk).

Sestava Slavie: Kolář – Holeš, Ogbu, D. Jurásek (64. Ševčík) – Douděra (70. Zafeiris), Traoré (46. Lingr), Oscar, Schranz – Provod (81. M. Jurásek), Jurečka, Van Buren (81. Tecl).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?