roboACS | 01.07.2024 03:20

Po zhruba měsíční pauze zase hurá na ten nejkrásnější stadion. Hurá na Letnou. Ještě stále mám dovolenou kvůli ME ve fotbale, kdy jsem se s kamarády vypravil do Hamburku na zápas ČR - Turecko, a tak nebyl důvod nejít v sobotu 29.6. na přípravné utkání Sparty s AIK Stockholm. Report z repre zápasu pro vás vypotí kolega Jumbo. Já se budu věnovat té přípravě.

Sobota 29.6.2024. Státní svátek Petra (a) Pavla. První prázdninový víkend. Praha vylidněná a venku inferno. Přežil jsem jízdu ne klimatizovanou tramvají a už ve 14:30 jsem u stadionu. Poprvé jsem použil svojí novou elektronickou permici. Přesněji řečeno QR kód v aplikaci. Ten pokrok, kde se to zastaví? Na ochozu jsem našel paní s vodou a klidil se do stínu. Tentokrát nebylo narváno jako na ligu a tak přemýšlím, kam půjdu? Na protilehlou praží slunce. Tak tam fakt ne. Rozhodl jsem se, že půjdu fandit do kotle. Na utkání si našlo cestu 5121 diváků a největší skupina byla právě v kotli.

Začátkem eura prohlásil jeden kámoš, že ten turnaj ho až tak moc nezajímá a hlavně aby byli hráči Sparty brzy zpátky v tréninku. A to se mu vlastně docela splnilo. Ve skupině skončili naši, ale i Srbové a Albánci. Kazí to jen Slovák Lukáš Haraslín. No a mimo Evropu se nám někde daleko zaCOPAl i Ekvádorec Angelo Preciado. Ale reprezentanti ještě dostali krátkou dovolenou a tak sestavu pro přípravné utkání doplnili hráči z béčka. Například s kapitánskou páskou nastoupil Roman Mokrovics a poprvé se v áčku představil i Slovák Jakub Uhrinčať. V první půli se do branky postavil brankář Vojtěch Vorel. Ochozy rozproudil ten květnový hit od toho rappera, co si nepamatuji jeho jméno a tak mu říkám Mahony. Z tradičního před zápasového programu zazněla jen hymna Sparty. Vlajky na hřišti nebyli. Český Ištván foukl do píšťalky a šlo se na věc.

Sparta byla od začátku více na míči a chtěla tvořit hru. V první šanci se objevil Jakub Uhrinčať, ale brankářem vyražený míč nedokázal z voleje vtěsnat do branky. Prvního gólu jsme se dočkali ve 27 minutě. Skvělý pas od Jardy Zeleného zpracoval nikým nehlídaný Inrid Tuci a pravačkou vymetl všechny pavouky, kteří se za ten měsíc zabydleli v pravé šibenici té branky směrem ke Stromovce. Poločas 1:0. O přestávce byla u kotle větší fronta na čistou vodu než na Staráče. Do druhého poločasu nastoupila kompletně jiná jedenáctka. Kapitánskou pásku převzal Daniel Rus. Do branky se postavil Peter Vindahl. Z béčka nastoupili Vojtěch Hranoš, Ondřej Kukučka, Martin Suchomel a útočník Radek Šiler. Sparta nadále pokračovala v dominanci, soupeř se prakticky k ničemu nedostal. Těžko říct, jestli jsou tak slabí, naši tak dobří nebo v jaké fázi přípravy se vlastně nachází.

Druhý gól přišel ve 48 minutě. Po centru Matěje Ryneše míč propadl k Ondřeji Kukučkovi a ten se pravačkou trefil k levé tyčce a Švédský brankář neměl šanci - 2:0. Pak rozhodčí neuznal gól Viktora Olatunjiho pro jasný ofsajd. Gólem neskončilo ani pár slibně rozjetých akcí, které po pravé straně tahal agilní Kryštof Daněk. Asi nejvíce zazdil tu ve které mohl přihrávat lépe postavenému Viktorovi. Ale Kryštof dal zavzpomínat na své výkony po přestupu do Sparty. Na třetí gól jsme si počkali do 80 minuty. Centr zleva, odražený míč a zblokovaná střela Markuse Solbakkena, která se odrazila k Honzovi Mejdrovi a ten se trefil zpoza šestnáctky k pravé tyčce - 3:0. V 85 minutě ještě propadl při bránění Ondra Kukučka a hostující Guidetti překonal bezmocného Petera - 3:1. Konec.

Byl to první herní test na novou sezónu. Bylo vidět pár parádních akcích a zajímavých výkonů. Jak jsem již psal mě nejvíce zaujal Kryštof Daněk. Uvidíme jak to bude dál a jak bude vypadat ten tým, který třetí víkend v červenci vyběhne doma proti Pardubicím.

Jak už titulek napovídá, tak na sezónu se nepřipravují jen hráči, ale i fanoušci. Doufám, že techniku budou mít připravenou lépe než v úvodu sobotního utkání. Po počátečních potížích se ale support solidně rozjel a přišel čas i na trénink nových chorálů. Speaker chtěl procvičit tři, ale nakonec se intenzivně trénovali dva. Nejdříve ten lehčí Olééé olééé Pražská Sparta, kde jsme se nejdříve soustředili na intenzitu olééé a poté i na prodlužování Pražskááá Spartááá. Úderný, jednoduchý a za mě dobrý chorál. Jako druhý se pak trénoval chorál o nejlepším klubu z hlavního města, slavném dresu a zakončený jedině ACS. Ten už je trochu složitější. Nejdříve byl apel na intenzitu popěvku nanana a nakonec i na údernost jedině ACS. Chorál zpěvný a mohl by se chytit. Třetí a složitější se v sobotu nakonec netrénoval.

Další příležitost potrénovat na hřišti i v hledišti budeme mít na státní svátek 5.7.2024, kdy od 15 hodin přivítáme doma na Letné Slovenský Spartak Trnava.

AC Sparta Praha – AIK Fotboll 3:1 (1:0)

Góly: 27. Tuci, 48. Kukučka, 80. Mejdr – 85. Guidetti. ŽK: 89. Solbakken – 64. Nordfeldt. Rozhodčí: D. Starý – L. Ratajová, L. Machač. Diváci: 5 121.

Sestava Sparty: Vorel (46. Vindahl) – Uhrinčať (46. Mejdr), Panák (46. Kukučka), Zelený (46. Večerka) – Wiesner (46. Suchomel), Vydra (46. Pavelka), Sadílek (46. Solbakken), Pešek (46. Ryneš) – Karabec (46. Daněk), Tuci (46. Olatunji), Mokrovics (46. Rus).

Sestava AIK: Nordfeldt – Edh, Miloševič, Papagiannopoulos, Tiedemann – Modesto, Coulibaly, Salétros, Celina – Faraj (75. Guidetti), Pittas.