Bombito | 14.03.2006 07:41

Pro charakteristiku dnešního ligového utkání Sparty mě jiné slovo nenapadá. To byla opravdu holomajzna nemající s ligovým zápasem mnoho společného. Po odloženém utkání v Jihlavě měli možnost naši hráči se v klidu připravit na další soutěžní utkání, tentokráte s ambiciózním Slováckem. Co dělali celý týden, to skutečně nevím. Pokud bych měl soudit dle dnešního výkonu, tak se nepřetrhli. Možná celou noc odklízeli z letenského trávníku sníh, aby se tento zápas mohl vůbec uskutečnit. Jestli tomu opravdu tak bylo, omlouvám se jim. Pokud sníh neodklízeli, omluvit by se měli oni nám. Ten výkon byl opravdu špatný.

K překvapení téměř všech, v březnu v Praze sněží. Skandál! Předpokládám, že svatý Petr dostane od funkcionářů ČMFS tvrdý trest. Tohle si prostě dovolovat nebude. Naštěstí se našlo dost obětavců, kteří nedělní sněhovou nadílku během nedělní noci dokázali z našeho trávníku odstranit. Děkuji jménem všech, kteří si i v mrazivém pondělním podvečeru dokázali najít cestu na náš stadión. Bylo nás tragických 3 125. Kdy už si konečně odpovědní pracovníci svazu uvědomí, že fotbal je lidová zábava, která se hraje především pro lidi? Pondělní odpoledne, kdy většina pražských fanoušků je ještě v zaměstnání, je tím nejhorším termínem. Další diváky odláká televizní přenos utkání, či souběžně hrané zápasy play off hokejové extraligy. My ty diváky do ochozů stadiónů nelákáme, my je odpuzujeme!

Na skvěle upravený letenský pažit nastupuje Spartička s jednou změnou v sestavě. Místo očekávaného T.Poláčka vyběhne v základní sestavě M.Hašek. Našemu dnešnímu soupeři máme co oplácet. Na podzim jsme na jejich krásném stadiónu podlehli 0:2. Vrátíme jim to? První minuty tomu nenasvědčují. Hraje se od vápna k vápnu, bez šancí, bez nápadu, bez pěkných fotbalových akcí. Nuda, nuda, nuda! Hráči si nedokáží přihrát, jedna nepřesná přihrávka stíhá druhou, na ohrožení branky hostí nemůžeme ani pomyslet. Jako by se hráči dnes viděli poprvé.

Na začátku sezóny stanoví naše vedení zásadu, že náš rezervní tým, hrající druhou ligu bude hrát stejným systémem, jako prvoligové mužstvo. Měl jsem tu možnost vidět první soutěžní zápas našeho béčka s hradeckými votroky. Musím potvrdit, že se záměr daří plnit. Sobotní výkon naší rezervy byl úděsný a áčko bylo dnes podobně špatné! Chaos, hra na náhodu, naprosto chybějící myšlenka, tak by se mohla charakterizovat naše hra v prvním poločase. Přistihuji se, že stále častěji sleduji časomíru a těším se na poločasovou přestávku. Snad jim ten Standa umyje hlavy a konečně začnou hrát fotbal. Někoho vystřídá (je úplně jedno koho) a ti noví konečně začnou hrát fotbal. Do druhé půle nastupuje Honza Šimák a opravdu se začalo něco dít. Šikovné uvolnění, dlouhý pas, začíná se hrát po křídlech. Stále to není ono, ale je to lepší. Po hodině hry střídá dnes nevýrazného Maura Lustrinelliho Libor Došek. A kupodivu, výkon se opět zlepšuje. On skutečně oživuje náš výkon, získáváme převahu a máme i gólové šance. Jedna věc mě na Liborovi silně vadí. Každý jeho souboj se dá posuzovat jako nedovolená hra. Nemít ruce, tak si nezahraje. Co mu je před zápasem třeba přivázat k tělu? Jsou to zbytečné fauly, s jeho postavou musí souboje vyhrávat i bez této berličky. Máme převahu, jen s tím proměňováním jsme stále na štíru. Hlava mě nebere, co všechno dokážeme zahodit. V 69.minutě Libor zapomene faulovat, pronikne do vápna hostí, nezpanikaří, krásně přihraje Z.Pospěchovi a jeho střelu na brankové čáře zastaví Jan Rajnoch rukou. Penalta a ještě červená karta hříšníkovi. Kdo na ní půjde? Jarda Blažek? Tomáš Řepka? Ne, ne, ne. Hrdinou se stává Miroslav Matušovič. Po neproměněné penaltě v Brně ukazuje, že je tím správným mužem na pravém místě. Nebojí se na penaltu jít. Sice není nijak umístěná, ale brankář Drobisz letí na opačnou stranu. Góóóóóóóóóól!!!! Vedeme 1:0. Spadne z našich hráčů ta deka, o které se tak často mluví? Ne, nespadne. 10 minut před koncem dostává hostující Sowunmi druhou žlutou kartu a my máme možnost hrát přesilovku 11:9. Využijeme této skutečnosti a zvýrazníme rozdíl ve skóre? Ani náhodou. Zbytek zápasu se sice odehraje většinou na polovině soupeře, ale bez větších šancí. Hrajeme alibisticky, hráči se bojí riskovat, hlavně nechtějí udělat chybu. Když se i v devíti hosté dokáží dostat před naší branku, trnu hrůzou, aby náhodou nevyrovnali. To se naštěstí nestane a my po dlouhé době opět zakoušíme slast z vítězného zápasu. Už si ani nepamatuji, jaké to je. Slast? Ne! Stále mám pocit trpkosti, tu radost si nedokáži řádně vychutnat. Po zápase v Brně jsem se ptal, kdy budu moci na počest našeho vítězství otevřít láhev Portského. Dnes jsme vyhráli, skvělé Portské zůstává neotevřeno, čeká na slavnější vítězství a hlavně na lepší výkon. Bez oslavného poháru ale nezůstávám. Holomajzna je odpuštěna, konečně jsme vyhráli, porazili moravského soupeře. Sluší se tedy otevřít láhev archivního Svatovavřineckého ze znojemské oblasti, z vinařské obce Hostěradice, z viniční trati Volné pole, ročník 1997. Dnešního, i když upoceného vítězství, si přesto cením. Víno je výtečné. Bude takový i náš příští výkon v Ostravě?

AC Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branky: 70. Matušovič (pen.)
Rozhodčí: Jílek - Lhoták, Tulinger
ŽK: Došek - Sowunmi
ČK: Rajnoch, Sowunmi (oba Slovácko)
Diváci: 3215

Sestava Sparty: J. Blažek - R. Zabavník, V. Drobný, T. Řepka, M. Kadlec - T. Kóňa (46. J. Šimák), M. Hašek (75. D. Kolář), K. Kisel - Z. Pospěch, M. Lustrinelli (59. L. Došek), M. Matušovič
Trenér: Griga

Sestava Slovácka: P. Drobisz - P. Němčický, J. Rajnoch, M. Švejnoha, O. Lysoněk - M. Petržela (88. P. Malcharek), M. Lička, D. Břežný, F. Roth (74. V. Malár) - T. Sowunmi, M. Ivana (63. R. Obal)