Bombito | 11.05.2006 08:00

Jsme jen pár dní před volbami do poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Dnešní zápas Sparty v Příbrami jasně napověděl, jakou stranu je třeba v těchto volbách preferovat. Nejdříve malá připomínka naší minulosti. 9. květen 1945 bude navždy spojován se vstupem vojsk I. ukrajinského frontu, v čele s maršálem Ivanem Stěpanovičem Koněvem, konkrétně 4. tankové Leljušenkovy brigády, do bojující Prahy. Při této vojenské akci zahynul velitel legendárního tanku č.23 Ivan Grigorijevič Gončarenko. Jako člen pionýrské organizace, pojmenované po tomto hrdinovi, mám od raného dětství k této události nezapomenutelný vztah. Přestože od té doby proteklo Vltavou mnoho vody, nikdy bychom neměli zapomenout na hrdiny, kteří pro naší svobodu položili své životy. Dnes už vím, že některé události nám byly podány jinak, než se ve skutečnosti staly, ale nic se nemůže změnit na vděku našim osvoboditelům. 11.květen 1945 je zase spojen s posledními výstřely 2.světové války, které padly nedaleko od Příbrami, u Slivic, kde se nachází Památník vítězství. Těmito výstřely skončila 2.světová válka v Evropě. Tolik exkurze do historie.

Mezi dvěmi důležitými daty naší minulosti nastoupila dnes, 10.května 2006, Sparta Praha k předposlednímu zápasu letošního ročníku Gambrinus ligy. Tak na tento den by fanoušci Sparty měli raději ihned zapomenout. To, co předvedli naši borci na zeleném trávníku, není důvodem k oslavám nebo vzpomínkám. Do hornické Příbrami přijíždíme asi hodinu před zápasem. Okamžitě dostáváme letáky některých politických stran, které využívají možnosti prezentovat své programy většímu počtu voličů. Těch nakonec na zdejší stadión přijde 6 752. Sparta stále táhne! Hráči dokončují rozcvičení a zjišťujeme, že opět bude v základní sestavě Míra Matušovič. Dobrý počinek. Jen nás překvapují neuvěřitelně špinavé sedačky na tribuně. Na protější straně hřiště si všímám reklamního panelu: „J.Špína a synové“. Dělat si reklamu tímto způsobem mě nepřipadá nijak vtipné. To ale není všemu konec. Zápas začal tradičně. Hráč číslo 9, Libor Došek, fauluje už v 1.minutě. Ale Sparta má hru od úvodních minut zcela ve své moci. Ve 12. minutě nacentruje Z.Pospěch, K.Kisel posune přes hlavu a hráč číslo 9 nekompromisně zavěsí. Vedeme 1:0 a stále nepouštíme domácí přes půlící čáru. Za několik minut M.Matušovič udělá hrubou chybu. Dostává krásný míč do běhu, místo gólové střely se snaží nafilmovat penaltu a rozhodčí ji zcela správně neodpíská. A prakticky z protiútoku nádherně trefí odražený míč domácí 9 a je vyrovnáno. Rudolf Otepka to proti nám umí. A tím končí naše převaha a začíná neuvěřitelné trápení. Domácí zjišťují, že dnes nemáme dobrý den a začínají nám zatápět. Naše počáteční převaha je minulostí. Hra od vápna k vápnu, prakticky bez brankových šancí.

Těšíme se na přestávku jako na smilování. Odpočinout si od fotbalové bídy u dobré klobásky a pěnivého moku - to je myšlenka těchto minut. Ale ouha, přestávka sice je, ale klobásky ani pivíčko nikoliv! Je to možné? Reklamní panely hlásají: „Masna Příbram“, „Gambrinus“, „Masna Rosovice“. Kde jste, obchodníci? Stále v hlubokém socialismu? Pravděpodobně ano, jinak si ten nezájem nedovedu vysvětlit. Vás obchod nezajímá? Proč ho tedy děláte? Máme si nosit občerstvení z domova? No nic, máme hlad i žízeň, ale začíná druhý poločas. A je ještě horší, než ten první. Fotbalová bída. Několik minut před koncem zápasu udělá neskutečnou chybu i Jarda Blažek. Místo odkopu malé domů dělá kličku dotírajícímu útočníkovi, ten ho obere o míč a dává do prázdné branky na 2:1. Tragédie, zoufalství, marnost nad marnost. Možná hrají tak špatně, aby se náhodou přítomným skautům evropským klubů nelíbili a mohli zůstat ve Spartě i příští sezónu! I takové blbosti mě napadají. Zápas pomalu končí a již v prodloužení hráč číslo 9 vyrovnává. 2:2 je konečný stav.

Toto utkání proběhlo v režii dvou 9. Libor Došek dal dvě branky, ale jinak nebyl vidět. To domácí 9, Rudolf Otepka, ten vidět byl. Hrál výborně, střílel, fauloval, byl faulován, protestoval, nechal se odnést na nosítkách, křičel na spoluhráče i na rozhodčího, dal krásný gól, bylo ho plné hřiště. A při střídání ho zaslouženě vyprovodil potleskem celý stadión. Proč jsme my dnes neměli takového hráče?

Moje rada do nadcházejících voleb tedy zní: Volte 9! V sobotu se rozloučíme s touto nepodařenou sezónou na Letné, v utkání s Plzní. To bude pravděpodobně i ligová derniéra nováčka soutěže i jejího trenéra Franty Straky. Toho Straky, který nám před nedávnem vrátil naší Spartu. Přijďte i vy, zapomeňte na to špatné, co se stalo po jeho odvolání a poděkujme mu společně za radost, kterou nám v minulosti dal.

A v neděli nezapomeňte na své ženy, na své mámy, maminky a maminečky. Přinesme jim alespoň malý dárek nebo kytičku, mají totiž svůj svátek, Den matek. Tu kytku si zaslouží každá z nich. Bez nich bychom totiž nemohli chodit na Spartu!

FK Marila Příbram - AC Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 26. Otepka, 81. Frejlach - 13., 90. Libor Došek
Rozhodčí: Adam - Gallo, Večeřa
ŽK: Divecký - Sivok, Kadlec, Řepka