alvaro_recoba | 14.05.2006 13:26

Standa Griga x Franta Straka. V sobotu odpoledne nás čekal souboj dvou velkých Sparťanů a bývalých spoluhráčů. Již při pohledu na sestavu je jasné, že trenér Griga šetří své opory na pohárové utkání s Brnem, nenastoupili Radek Zabavník, Tomáš Sivok a Zdenda Pospěch, jejichž místa zaujali fotbalisté, jak se i dnes ukázalo, o třídu horší, Luboš Loučka, Tomáš Kóňa a Mauro Lustrinelli. Sparta začala zápas doslova tragicky, hned ve čtvrté minutě prostřelil Jaromíra Blažka po nedůslednosti obrany Martin Fillo, hráč, jenž byl před rokem ve Spartě na testech, ovšem tehdejšího kouče Hřebíka nepřesvědčil a tak putoval zpět do Plzně. Mizerná hra domácích pokračovala i nadále, přišla další chyba obrany a penalta, kterou Kousal proměnil. Největší šanci našich rudých koní obstaral trestňák Jana Šimáka, ale snížit skóre se mu nepovedlo.

Do druhého poločasu přišli na hřiště jediní dva hráči, kteří si podle mne zaslouží za svůj výkon alespoň malou pochvalu – Tomáš Poláček a Daniel Kolář. Místa jim uvolnili bojující, ale trápící se Míra Matušovič a švýcarská „posila“ Mauro Lustrinelli, jehož nákup byl jednoznačně šlápnutím do…slušně řečeno do kaluže. Hned na začátku poločasu proti nám odpískal rozhodčí druhou penaltu, kterou opět Kousal proměnil a o osudu utkání bylo rozhodnuto. Teatrální gesta autora branky vůči sparťanskému kotli nechám raději bez delšího komentáře, vzhledem k atmosféře utkání (nebyl jediný pokřik proti Plzni + transparent „Chceme Plzeň v lize“) tím pan Kousal zesměšnil jen sám sebe. Když byl zhruba půl hodiny před koncem vyloučen bůhví za co Honza Šimák, začala Sparta najednou hrát fotbal, ale výsledkem byl jen první gól Daniela Koláře v rudém dresu, který stanovil konečný výsledek utkání na 1:3.

Prohrát se sice může, ale jde i o způsob, jakým to celé proběhne. A ten včerejší nelze nazvat jinak než hanba, ostuda, nebo jak již napsal Bombito, tragédie. Všechna tato slova ještě několikrát umocní to, co se odehrálo po závěrečném hvizdu. Děkovačka??? Cha, o tom si můžeme nechat jenom zdát. Tomáš Řepka s Jardou Blažkem asi dvakrát zatleskají a tím to končí. Ostatní mizí do kabiny, co by se taky kvůli nám obtěžovali udělat pár kroků směrem k tribuně a zvednout ruce, že… Tito hráči dělali jménu Sparty ostudu téměř celý rok a místo toho, aby se za všechno omluvili, tak fanouškům, kteří klubem žijí, jezdí za ním po celé republice, se pak doslova vysmějí. Myslel jsem si, že s příchodem Jozefa Chovance se právě ten sparťanský duch do týmu vrátí, ale bohužel. Změny, které proběhly, jsou nedostačující, chce to udělat velký třesk v celém klubu. Vezměme si příklad v hokejové Spartě, a pokusme se i my najít svého Viliama Sivka…

Tím máme za sebou tu smutnější část, ovšem včerejší odpoledne mi přineslo i dvě velice pozitivní věci. Tou první je samozřejmě Franta Straka a záchrana „jeho Plzně“ v první lize. Když jsem viděl tu obrovskou a nespoutanou radost po utkání, zavzpomínal jsem si na naše finále Poháru s Ostravou, smetení slávistů v derby dvěma góly Jirky Homoly a dostal chuť na tatarský bifteček… Včera Franz obešel celý stadion, tribuny vyvolávaly jeho jméno, tleskali mu a dokonce nám vynahradil i děkovačku, kterou „Sparťani“ nepovažovali za nutnou… Druhá, neméně příjemná zpráva přišla z Liberce. Když jsem slyšel výsledky z devadesáté minuty (Boleslav 2:2, Slavia 3:0), smířil jsem se s postupem bezdomovců do předkola Ligy Mistrů. Jakmile ovšem hlasatel oznámil gól Marka Kuliče v 94.minutě, začal jsem skákat radostí metr vysoko a představoval si, jak se asi cítí fandové ubrečenců, a kam asi tak budou zítra mířit protesty ze Strahova. O domluveném utkání v Liberci se nemohou zmínit ani náhodou, ona parádní branka Kuliče v nastavení zkrátka a dobře dopředu připravit nešla, to by mohl tvrdit opravdu jen blázen. I když, na redaktory Deníku Sport přesně tohle sedí, tak možná budu překvapen…

Gratulaci Liberci k zaslouženému titulu a Plzni k záchraně doplním přáním, ať v pátek můžeme oslavit vítězství v Poháru.