Bombito | 12.11.2006 20:17

Rok a půl byl pro Spartu ligový trůn zapovězen. Naposledy jsme na něj usedli v mistrovské sezóně na jaře roku 2005 a od té doby se nám o něm mohlo jen zdát. Dnes jsme si vyzkoušeli, jaké to je, vévodit naší ligové soutěži. Máme to jen na zkoušku, je pravděpodobné, že zítra nás z něj sesadí mistrovský tým Slovanu Liberec. Mnozí naši hráči tento pocit prožívají poprvé v životě, ti ostatní už ani nepamatují, jak takový pocit chutná. Tak alespoň do zítřka si to užijte, Sparťané!

V pochmurném listopadovém dni, na svátek sv.Martina, si našlo cestu na Letnou 5 500 fanoušků Sparty a zhruba 50 věrných olomouckých diváků. Všichni byli zvědavi, jestli naši hráči odčiní loňskou domácí prohru s týmem Hanáků. Vše mělo být jasné, Sparta v nejsilnější sestavě, hosté bez pětice svých opor. Ale tak jasné to zase nebylo.

Před zápasem byl odměněn za své dlouholeté služby Spartičce poctivý bojovník našich zadních řad Miloš Beznoska. Zápas začíná a já si sám na sobě zkouším, jak se mě dýchá. V dnešním deníku Sport si trenér Petržela stěžuje na nedostatek vzduchu na stadiónu, dále říká, že Sparta si na svém stadiónu dokáže k vítězství pomoci různými způsoby. Hlavně v utkáních, která hraje od 17 hodin a která nejsou v televizi! Nevěřil jsem svým očím a tak jsem si rozhovor přečetl ještě jednou. Ten člověk snad zešílel, nebo chce trenéra Večeřu připravit o jeho titul, říkám si. Dýchá se mě dobře a po zápase se dozvím, že média zkreslila jeho výroky před zápasem. "Byl to blivajz, vyložená provokace. Neřekl jsem to. Vždyť já tady mám samé kamarády," vysvětloval Petržela po utkání. Novinářská žumpa ze Sportu se opět předvedla! Kdy už těm gaunerům někdo šlápne na kuří oko?

Od první minuty se hraje jen na jednu branku, na tu olomouckou. Hrajeme po křídlech a jak Matuška, tak i Dan Kolář zle prohánějí hostující obránce. Na konci první desetiminutovky protáhne gólmana Vojáčka utěšenou bombou „prodavač“ Pavel Horváth. Olomoučtí se brání ze všech sil a jejich hra silně připomíná výkon příbramských obranářů. Zdržování, polehávání na trávníku, nezájem hrát fotbal může odstranit pouze jediná věc-gól v jejich síti. Přestože máme několik šancí, ujímá se až ta z poslední minuty první půle. Po rychlé akci Míry Matušoviče následuje přihrávka Lustrimu, ten obalamutí dva obránce i sám sebe, naštěstí stačí přihrát úplně volnému Liborovi Doškovi, pro kterého nebyl problém umístit žlutomodrý balón do branky. Vedeme 1:0 a první poločas končí. „Po přestávce na ně vlítneme, dáme ještě dva kusy a půjdeme domů!“, říkám sousedovi.

Na nikoho jsme nevlítli, mám dojem, že jsou hráči s jednobrankovým vedením spokojeni. Hosté se začínají osmělovat a dnešní oslavenec Jarda Blažek, který nastupuje ke svému třístému ligovému zápasu, se musí předvést v tom nejlepším světle. Skvěle dvakrát vychytá hostujícího Štěpána ve vyložené šanci. Také naši hráči si vypracují několik šancí, ale dokáží zahodit i nemožné. Zápas pomalu končí, Sparta vyhrála naprosto zaslouženě, ale chyběl druhý, pojišťující gól. Hrát na 1:0 mě připadá velice riskantní. Nebýt Jardy Blažka, nemuseli bychom dnes tři povinné body získat.

Krátké zhodnocení. Jarda Bláža, i přes zdravotní indispozici, výborný. Zdenda Pospěch dnes nebyl mnoho vidět, Tomáš Řepka byl opět pilířem zadní řady, jeho vyhlavičkování bomby hostujícího Melinha bylo sebezničující. Tomáš Sivok není bek, více snad nemusím nic říkat, Michal Kadlec průměrný. V záloze opět velmi slušný Luboš Hušek, Pavel Horváth střídá výborné okamžiky s průměrnými, na krajích zálohy dobří Kolář i Matuška, pokud se drží postranní čáry. V útoku jednoznačně lepší Libor Došek, tak dobrých zápasů ve Spartě mnoho neodehrál. Lustri se snažil, ale umí zahrát lépe. Střídající Honza Šimák, Kajo Kisel ani Tomáš Jun nevynikli. Velká gratulace prvně jmenovanému, včera se stal otcem malého Jeníka. Tak ať mu to kope alespoň jako taťkovi!

Ještě malé zmínění o rozhodcovské trojici. Nepříliš povedený výkon celé trojky. Mám z nich nedobrý dojem, ti sudí jsou tak vynervovaní a stresovaní, že prostě nemohou pískat dobře. Další negativní vliv novinářské práce.

Máme tedy další vítězné utkání za sebou, Jarda Blažek vychytanou nulu a pomalu se dostáváme na vrchol ligové tabulky. Abychom tam mohli zůstat, musíme se ještě hodně zlepšovat. Dnešní výkon byl příslibem jen v prvním poločase, ve druhém už to bylo horší. Ale jisté zlepšení je už cítit. Tak neusnout na vavřínech a tvrdě pracovat. My vás chceme vidět na 1.místě pořád. Ne jenom na jednu noc!

Už ve středu hrajeme další kolo poháru ČMFS v Břeclavi. Tak, kdo můžete, jeďte Spartičku na jih Moravy podpořit. Je to přece naše společná láska!

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 1:0 (1:0)

Branky: 45. Došek

Rozhodčí: Adámek - Kordula, Pospíšil
ŽK: Lustrinelli, Hušek - Škerle
Branky: 5530

Sestava Sparty: J. Blažek - Z. Pospěch, T. Sivok, T. Řepka, M. Kadlec - D. Kolář, L. Hušek, P. Horváth, M. Matušovič - L. Došek (90. T. Jun), M. Lustrinelli (68. J. Šimák). Trenér: Bílek.

Sestava Olomouce: J. Vojáček - M. Komárek, R. Hubník (66. M. Kaščák), A. Škerle, M. Vepřek - T. Janotka (86. T. Hořava), F. Rýdel, T. Melinho, V. Štěpán (79. L. Cléber) - V. Schulmeister, M. Pulkert. Trenér: Petržela.

Bombito | 12.11.2006 20:17 Vstoupit do diskuze