Bombito | 15.11.2006 23:45

Pro povinné vítězství v poháru ČMFS jsme vyrazili z holešovického nádraží Brněnským drakem se zpožděním asi 25 minut. Přestože cesta ubíhala v družném hovoru velice rychle a příjemně, nabrali jsme cestou dalších 20 minut zpoždění a do jihomoravské Břeclavi jsme dorazili kolem 13. hodiny. Den před svými 113. narozeninami hostuje nejúspěšnější klub české historie, Sparta Praha, ve starobylém městě, které vzniklo v 11. století a je pojmenováno po knížeti Břetislavovi. V 19.století se město na řece Dyji stalo významnou železniční křižovatkou a tato role mu zůstala do dnešních dnů. Břeclav je i vstupní branou do Lednicko-valtického areálu, který je svými přírodními parky a stavebními architektonickými skvosty perlou celé Moravy. Přestože má místní fotbal dlouholetou tradici, první klub byl založen již v roce 1920, nikdy v historii žádných velkých úspěchů nedosáhl. I dnes, po sloučení s Tatranem Poštorná hraje místní klub pouze MSFL a utkání se Spartou je svátkem pro celý region.

Místo občerstvení raději vyrážíme na místní fotbalový stadión. Oficiální výkop je sice stanoven na 14,30 hod., ale prý se má hrát o něco dříve. Na Strahově zřejmě zapomněli, že v půlce listopadu se stmívá již kolem šestnácté hodiny. Český Kocourkov jako vyšitý. Cestu hledat nemusíme. Stačí se držet v davu místních fotbaluchtivých diváků. Vidět Spartu se mnohým nepoštěstí zas tak často a tak si cestu na pohárové utkání najde odhadem dobrých 5 000 fanoušků. Zápas začíná o 15 minut dříve, než je avizováno.

Sparta opět v pozměněné sestavě. Zranění a reprezentační povinnosti dávají šanci dalším borcům ze širokého kádru. Říká se, že se soupeřem roste výkon. Ono to ale platí i v opačném gardu. Sparťané mají od začátku zápasu hru plně ve své moci, ale že by snaživého soupeře drtili, tak to ne! Přicházejí i nějaké šance, dvakrát pěkně vystřelí Kajo Kisel, jednou Honza Rezek, kapitán Sivok, Luďa Sylvestre z dobrého protiútoku netrefí branku. Domácí, kteří nastoupili v podobných dresech, v jakých nastoupili nedávno na Letné borci Espaňolu Barcelona, se stěží dostávají přes půlící čáru. Velký rozdíl v hráčské kvalitě však na hřišti k vidění není. Skvělí diváci se spíše baví tím, že naši hráči nejsou schopni překonat domácí obranu. Když už jsem u diváků. Musím jim vyseknout poklonu. Za celý zápas jsem neslyšel žádné urážky, žádné nenávistné výlevy, tak jak je běžné vidět a slyšet všude, kde nastoupí naše Spartička. A jsem překvapen velkým množstvím místních Sparťanů. Bylo jich skutečně hodně a svůj klub podporovali po celé utkání. Příjemné zjištění!

Poločasovou přestávku trávím ve frontě na skvělé uzené cigáro. Tak takovou dobrotu bych si přál mít i na Letné, skutečná pochoutka. Druhý poločas začíná a já stále stojím ve frontě. Góóóól, slyším z ochozů. Zrovna platím a slyším znova góóól. To přece nemůže být ozvěna, napadá mě. S uzeninou v ruce se šinu na své místo v ochozech. Skutečně, vedeme 2:0 a já neviděl nic! Ujedu 320 kilometrů a nevidím ani jeden gól. Tomu se říká pech! I ve druhé půli máme převahu, domácí se snaží, ale Sparta je jednoduše lepší. Má hru pevně ve své moci a zápas se jen dohrává za snížené viditelnosti. Hrát se o 15 minut později, asi by se dohrávalo při svíčkách. Přicházejí další šance, ale naši borci je pálí s neuvěřitelnou pravidelností. I domácí hráči ohrozí Tomáše Grigara, ale to je více dílem našich chyb, než jejich uměním. Přesto musím ocenit jejich snahu a obětavost. Rozdíl dvou tříd znát nebyl, hráli velmi dobře. Naše hráče nemá smysl hodnotit, domácí nebyli soupeřem, který je donutil k maximálnímu výkonu. To v neděli, v Mostě, to bude jiná káva.

Rychle na nádraží, za pár minut nám jede rychlík do Prahy. Tentokrát už jede přesně včas. S vítězstvím v kapse, s příjemným pocitem z krásné divácké kulisy se rychle blížíme k matičce Praze. A tak těsně před dvacátou hodinou je naše cesta za pohárovým vítězstvím u konce.

K zítřejším 113.narozeninám přeji naší oslavenkyni hodně úspěchů, radosti a mnoho dalších vítězství. Další příležitost bude mít již tuto neděli v severočeském Mostě. Tak jí přijeďte poblahopřát i vy!

MSK Břeclav - AC Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branky: 46. Došek, 48. Sivok

Rozhodčí: Jech - Pelikán, Kocourek
ŽK: Machala, Demjanovič, Svoboda - Matušovič
Diváci: 4500

Sestava Břeclavi: D. Galla - K. Vajbar, R. Kuba, M. Demjanovič, O. Pokorný - L. Svoboda, J. Svozil (55. J. Gajdoš), B. Subota (73. L. Forman), R. Machala - M. Pekárek, Š. Czucz (55. J. Veselý). Trenér: Rabušic

Sestava Sparty: T. Grigar - R. Zabavník, V. Drobný, T. Sivok, M. Kadlec - K. Kisel, L. Sylvestre (77. J. Homola), L. Hušek (46. L. Došek), M. Matušovič - J. Rezek (58. T. Kóňa), T. Jun. Trenér: Bílek

Bombito | 15.11.2006 23:45 Vstoupit do diskuze