Bombito | 11.12.2007 08:33

Svůj poslední letošní report ze zápasu naší Spartičky nemohu pojmenovat jinak. Sparta fandí slušně! Sparta vyhlásila boj rasismu, hulvátství, neukázněným fanouškům. OK, nic proti tomu. Ani já nejsem odvázaný z chování některých fandů, kteří si jdou na fotbalové utkání léčit své problémy či mindráky. Takoví lidé na fotbal opravdu nepatří. Nebylo by výhodnější vytlačit z tribun těch pár nepřizpůsobivých jedinců lepší legislativou, přesně tak, jak to umějí na západě od nás, a ty ostatní fanoušky nechat na pokoji? Mám dojem, že jsme papežtějští než sám papež. I já odsuzuji rasismus, nenávist, násilí na stadiónech, to se prostě v dobré společnosti nenosí a nechci být s těmito projevy spojován. Ale naše vedení boj proti nepřizpůsobivým fanouškům vzalo za nesprávný konec. Proč tvrdě nezatočit s těmi, kteří porušují naše zákony či pravidla slušného chování? Místo selekce bojuje proti všem. I proti těm, kteří jezdí podporovat svůj tým po celé republice, proti těm, kteří ve svém volnu vymýšlejí a vytvářejí chorea, proti těm, kteří neúnavně podporují naše kluky v ligových nebo pohárových utkáních. A jaký je výsledek této kampaně? Tragický! Klesající návštěvnost, zoufalá nálada na tribunách, kdy nás překřičí i stovka plzeňských fandů.

Neumím rozlišit, jestli ti slušní dnes byli na Letné, nebo seděli doma. V každém případě je tři a půl tisíce diváků na Spartě ostudou! Jsme přesně tam, kde jsme před třemi roky začínali. A to není dobré vysvědčení pro náš management. Nestálo by za zamyšlení, jak nalákat diváky na letenské tribuny vyhlášením akce: „Sparta hraje slušně!“? Myslím tím pohledný a útočný fotbal! To by na tribuny přilákalo více diváků, než si umíme představit. Protože lidé chodí především na dobrý fotbal, ten je tou nejlepší pozvánkou. A letos na podzim jsme si toho dobrého fotbalu moc neužili. Ale dost meditování, vzhůru na ligu.

Po slušném výkonu v Leverkusenu jsem zvědav, jak se naši borci vypořádají s nečekanou štikou Gambáč ligy, Viktorkou Plzeň. Letošní poslední zápas snad neodchodí. Neodchodili! Zejména v prvním poločase byli jasně lepší a dokázali to vyjádřit i gólově.

Hráči nastupují na zelený pažit a já nevidím naše rudé dresy. Sparťané nastupují v bílých tričkách se sloganem „Sparta fandí slušně.“ Prezident Pepa Chovanec má tu čest poděkovat a předat rudý dres a kytici svému bývalému spoluhráči, Víťovi Lavičkovi. Skromný, nenápadný, ale hlavně skvělý záložník přišel do Spartičky právě z Plzně. A zažil v našem dresu nemálo úspěchů a radosti. Tak Víťo, dík za vše, co jsi pro nás udělal.

Pan Jech poprvé zapíská a už se hraje. Vůbec není znát, že naši borci mají v nohou těžký čtvrteční zápas v BayAréně a svého soupeře válcují. První šance Došana a první zaváhání. Nebude nás to mrzet? Nebude! Za chvilku další zahozená šance Matyho, na Daňka v brance hostí si opět nepřijde. Po úvodní převaze Sparty se hra vyrovnává. Zatrne ve mně, když se zčista jasna dostává do šance hostující Psohlavec. Tomáš Grigar však stojí na správném místě a hlavičku likviduje. Ještě neuběhla ani půlhodina a Ludva Sylvestre nádherně najde Došana ve vápně a ten maže své zaváhání ze 6.minuty. Daněk dostává jesle a my vedeme 1:0. A všichni hráči jako jeden muž dávají znát svou podporu svému trenérovi. První objetí střelce a jeho spoluhráčů patří Michalu Bílkovi. Pěkné gesto! Za pět minut přichází skvělá přihrávka Toma Řepky Matymu, ten oblafne obránce a naleje Slépkovi. A Míra, pěkně z voleje, dělá z Daňka dalšího diváka. Vedeme 2:0 a o osudu utkání je jasno. A znovu domů k Bílkům! Objetí, poplácání s realizačním týmem a zpět na hřiště. Dobře se to pozoruje! Ale není ještě všem dnům konec. V poslední minutě první půle vypálí Michal Kadlec z hranice velkého vápna a křižnou střelou nedává Daňkovi šanci. Vlastně dává. K poločasovému vystřídání! Do druhé půle ho nahradí Krbeček.

Škoda, že v druhém poločase vlastně není o čem psát. Hraje se jen proto, aby byly dodržena pravidla a utkání trvalo předepsaných 90 minut. Oba týmy jsou spokojeny s výsledkem a my jsme svědky nezáživné kopané. Jedinou výjimkou je penaltový zákrok na Honzu Rezka a její příšerné kopnutí Ludánkem. Tu penaltu by chytil i invalida na vozíku. A tak místo 4:0 vyhráváme jen 3:1, protože v poslední minutě utkání rozeberou hosté naší obranu a M.Psohlavec snižuje na přijatelných 3:1. Konec, finito, začínají prázdniny. Všichni si oddechnou, naše vítězství snižuje náskok červenobílého baletu na pět bodů. Jenom pět, nebo hrozivých pět? To odpoví až průběh jarních kol. Pro mne je tato ztráta zklamáním. Nechci si zvykat na druhé místo. To mají předplacené jiní. A věčně! Sparta patří na příčku nejvyšší! Ale zaslouží si ji letos? Upřímně řečeno, nezaslouží! Podzimní sezóna není tou, kterou bychom se mohli chlubit. Druhá příčka je maximem a na jaře bude na nás všech, jestli na konci soutěže dokážeme obhájit primát z minulé sezóny. Nezáleží jen na hráčích, trenérech, ale i na nás fanoušcích. Ani my jsme se na podzim nevytáhli. Zanechme bojkotů, zanechme rozbrojů a hádek a přijďme podpořit Spartičku v jarních bojích. Ještě není nic ztraceno!

P.S. Protože jsem s průběhem podzimních zápasů, výkonů a výsledků nespokojen, prosím, zálohujte všechny svoje data ke dni 28.5.2007. Nyní provedu update systému. Od tohoto dne budou všechna losování, výkony a výsledky bez náhrady smazány, zničeny a budou nahrazeny lepšími. V kvalifikaci LM nevyfásneme Arsenal, nýbrž Žilinu, konečně porazíme a vyřadíme Ajax a v základní skupině Ligy mistrů se staneme středoevropským tygrem. Odmítneme velkorysou nabídku Wolfsburku za Šimůnka a Barceloně vyfoukneme Thierryho Henryho. V domácí lize utkání v Teplicích odřídí ke vší spokojenosti Pierliugi Collina, který Tomáši Řepkovi po zápase nakreslí do jeho památníčku červenou růži s vlastnoručním věnováním. Sympatického Martina Abrahama pozve na společnou dovolenou do Bologne. Hráči FC Curych se poserou strachy, že místo hratelného Bayernu Mnichov vyfasovali červenobílý balet z Prahy. V derby nenastoupí hostující Pudil, protože dal přednost nástupu v protialkoholní léčebně. A Pavka Horváthů nebude mít do koho vztekle kopnout a tak si svoji dávku adrenalinu zahojí na míči NIKE, který přerazí po jeho střele čaroději Vaniakovi obě ruce a ukončí svoji pouť až v síti slávistické branky. Prodloužíme svoji desetiletou neporazitelnost v Brně a po utkání na Bazalech fanoušci GKS Katovice zahodí své žluté kulichy do Odry a Ostravice a naši kotelníci jim jako projev dobré vůle nabídnou své rudé kšiltovky a červenožlutomodré šály. Na jaře se bude hrát jen o druhé místo a krásný Daniel bude mít jedinou starost. Které zlatnictví vyleští omakané trofeje za vítězství v lize i poháru ČMFS? Kustod David Matěka bude nenápadně zjišťovat u Radka Kováče, jaké obutí je nejlepší na umělém trávníku v Lužnikách. Přece to finále LM nepodceníme. Vlastík Košťálů bude stát před životním rozhodnutím. Repre na Euru povede vyčichlý Karel Brückner se svými podržtaškami nebo Evropu válcující Michal s tvrďákem Horstem? To by byla nádhera, co říkáte? ;-)))

Ono to však v normálním životě chodí jinak. Každý strůjcem svého štěstí. My si letos na podzim nic lepšího nezasloužíme. Ale pevně věřím, že na jaře budeme znovu bojovat o příčku nejvyšší. Jsme Sparta, druhé místo je pro nás neúspěch!

Jinak vám všem přeji veselé Vánoce, hodně dárků pod stromečkem, v novém roce pevné zdraví, hodně štěstí, pohody, osobních i pracovních úspěchů. A naší Spartičce jen samá vítězství. Abychom si v květnu mohli říct: „Sparta fandí a hraje slušně!“ A je zaslouženě mistrem!