Martas007 | 19.12.2008 14:32

V pronajaté hale našeho úhlavního hokejového rivala se 14. 12. 2008 odehrál finálový den MS ve florbale. Ve florbale, sportu, který se čím dál tím více začíná prodírat do podvědomí lidí a pomaloučku polehoučku se začíná přibližovat v popularitě fotbalu i hokeji. A to i přesto, že se u nás jedná o především o amatérský sport, ve kterém i ty největší hvězdy musí chodit do práce. Téměř 15 000 diváků tak bylo svědky strhující florbalové podívané, která by se dala směle pojmenovat jako "Reklama na Florbal", kde ve všech třech zápasech byli diváci svědky neskutečných obratů ve skóre, skutečnému "ježdění po zadku" - tím o čem naši čutálisti poslední dobou jenom mluví!

V prvním zápase se představily reprezentace Lotyšska a Norska, oba tyto týmy skončily ve svých skupinách na třetím místě a tak se spolu utkali o konečně páte místo! Do zápasu lépe vstoupili hráči Lotyšska, když po dvou brankách Atise Blindse a jedné Ivarse Jekabsonse vedli už po 10 minutách 3:0! Ve 27. minutě dovršil hattrick Atis Blinds a zvýšil tak na 4:0, tím se zdálo o utkání rozhodnuto. Iniciativu zápasu však potom převzali nečekaně Norové, kteří během osmi minut stihli snížit na rozdíl jediné branky. Po dvou třetinách tak na obří obrazovce svítilo skóre 4:3 pro Lotyšsko. Někteří diváci se ani nestihli vrátit z přetávkové "sváči" a už bylo srovnáno. Ve 45. minutě se prosadil Thomas Stræte a srovnal tak 4:4. První výsledkový zvrat byl tedy učiněn a vše nasvědčovalo tomu, že na koni sedící Norové zápas dovedou do vítězného konce. Opak se však stal pravdou a brzy se do vedení vrátili hráči Lotyšska a to hned dvoubrankovým rozdílem. Na konci zápasu stihli Norové už jen snížit a přesto, že ke konci hráli bez brankáře se šesti hráči v poli, tak nedokázali utkání napodruhé srovnat! Na to, že se jednalo "pouze" o zápas o páté místo, tak utkání nechyběla kvalita, rychlost, dynamika, zkrátka vše, co správný florbalový zápas má nabídnout! Zkrátka výborná ochutnávka před vrcholem pro českého diváka!

Po zhruba hodinové přestávce, kdy si řada diváků, včetně mě, došla na "Klobása menu" "NA TÁCKU A S CHLEBEM, PANE KŘETÍNSKÝ!!!", přišlo utkání pro české a švýcarské publikum ze všech nejzajímavější, utkání o třetí místo mezi ČESKEM a Švýcarskem... Utkání začalo v celkem poklidném tempu a rána Christopha Hofbauera z páté minuty bylo nepříjemným šokem pro české barvy... Mohutně povzbuzující O2 Arena hnala Čechy dopředu, ale i přes několik nadějných závarů se nám nedařilo dát gól. Konečně jsme se dočkali v poslední minutě druhé třetiny, kdy se z dorážky do prázdné brány trefil Radek Sikora, ihned po svém gólu však proběhl švýcarskou střídačkou a musel si jít na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici... V samém závěru jeho trestu Švýcaři využili přesilovku a tak na začátku druhé třetiny vedli 2:1. O pár minut později bylo mezi Švýcary ještě veseleji, když se trefil Simon Stucki. Když zbývalo necelých 10 minut do konce třetí třetiny, tak se nám podařilo proměnit přesilovku, konkrétně Aleši Zálesnému, který nedal brankáři šanci. V tu chvíli se O2 Arena opět probrala k životu, hromové skandování "ještě jeden" vyvrcholilo vyrovnávacím golem Radka Sikory, jenž se trefil už podruhé v tomto zápase. Do konce zápasu zbývalo okolo tří minut a diváci už se pomalu začali smiřovat s prodloužením. Když však o 30 vteřin později vypálil Vojtěch Skalík a míček se zatřepetal v síti, hala propukla v extázi! Troufám si říct, že se v hale nenacházelo moc fanoušků, co by v tu chvíli pochybovalo o bronzu pro Českou reprezentaci. Tomuto uspokojení bohužel podlehli i hráči a o 20 vteřin později z dálky vypálil Matthias Hofbauer a prostřelil překvapeného Tomáše Kafku, který střele nestačil čelit v klečící poloze a míček se třepetal v síti. Nadšení haly rychle opadlo. Do konce třetí třetiny se nic zajímavého nestalo a tak se zápas přesunul do prodloužení, ve kterém se i přes pár závarů před švýcarskou brankou nakonec radovali hosté, když se v poslední minutě prodloužení trefil po dokonalé kombinační akci Simon Stucki a rozhodl tak o bronzu pro Švýcarsko... Pro nás tak zbyla tolik nepopulární čtvrtá "bramborová" příčka. Na hráčích bylo po zápasech vidět obrovské zklamání. Ale což, jsou i horší věci na světe než být čtvrtý na Mistrovství světa! A proto nezbývá napsat nic jiného, než HOŠI DĚKUJEM!

Zápas Čechů se Švýcary však zdaleka nebyl největším dramatem večera. Tím se poprávu stal souboj mezi reprezentacemi Švědska a Finska. Tenhle zápas nabídl florbal, který jako by byl z uplně jiné galaxie než v zápasech předchozích! Milimetrové přihrávky z hole na hůl. Zpracování balonku v plné rychlosti bez sebemenšího odskoku, tvrdá a přesná střelba, výtečné zákroky golmanů, krásné akce a především spoustu golů s nevídanými obraty ve skóre! Do utkání vstoupili naprosto fantasticky Finové, když si během první třetiny vytvořili čtyřgólový náskok proti v té době naprosto bezradně hrajícím Švědům. Do druhé třetiny však nastoupili uplně jiní Švédové... Zatlačili Finy na jejich polovinu a prakticky je nepustili za půlku! Během druhé třetiny snížili stav na 4:3 a utkání dostalo zcela nový náboj! Úvodní desetiminutovka třetí třetiny se odvíjela ve stejném duchu jako celá třetina druhá. Během deseti minut stihli Švédové neuvěřitelně otočit skóre a na tabuli tak svítilo 6:4 pro Tre Kronos. Nebylo sebemenšího důvodu, proč by si naprosto dominující Švédové nemohli opět nechat pověsit zlaté medaile na krk. Utkání však nebylo ještě u konce a zhruba po třech minutách, přišla přesilovka Finů, kterou využil Lassi Vanttinen a snížil tak na 6:5. Hlasatel ani nestihl oznámit střelce a jeho asistenta a už hlavní rozhodčí pískal faul na unikajícho finského útočníka, po kterém následovalo trestné střílení. Mika Kohonen to však provedl prachbídně, pomalá klička do backhandu nemohla slavit úspěch. Po nepovedeném trestném střílení následovala přesilová hra Finů, kterou opět využili (čtvrtou z pěti možných!!!) a skóre bylo opět srovnáno, tentokrát 6:6! Do konce třetí třetiny už zbývalo opravdu málo času a tak přišlo prodloužení ve kterém rozhodl Tero Tiitu a sesadil tak švédský národní tým z pozice světového giganta!

Florbal to byl naprosto strhující! Ten, kdo se 14. 12. 2008 nacházel na jiném místě než v pražské O2 Areně, přišel o naprosto dokonalý sportovní zážitek! Už ted se těším na další Mistrovství světa a jsem připraven se vydat kamkoliv po Evropě!