roboACS | 17.10.2023 04:38

Bylo jasné, že v pátek 13.10.2023 pojedu za jednou známou na chatu do Posázaví. Konkrétně do obce Městečko. Prostě už jsem tam dlouho nebyl. Ok takže jo pojedu tam ,ale bylo potřeba naplánovat i další nějaký můj program. Nejdříve mě napadlo, že bych v sobotu vyrazil na pěší tůru do Velkých Popovic, což by dalo nějakých asi 12 km. Jenže pak jsem koukl na předpověď počasí a bylo jasno. Nikam se nepůjde. V sobotu odpoledne má pršet. Tak jsem zase žhavil fotbalové aplikace, co se kde v okolí hraje? Nespeky hrají v sobotu odpoledne doma. Jenže odpoledne už má pršet a navíc nevím, jestli jsou to ty správné Nespeky a nechci, aby se mi Majk zase smál, že neumím najít správné hřiště. Kdybych nenašel ani správnou vesnici, to by zase bylo haló... A tak jsem si našel jistotu. V divizi C hraje Benešov v 10:15 doma proti týmu Spoje Praha. To sice vůbec netuším, co to je za tým, ale Benešov znám dobře, protože jsem tam před více než dvaceti lety studoval a dodnes tam občas rád jezdím. Letos jsem tam ještě nebyl a zrovna nedávno jsem si říkal, že už jsem dlouho nebyl na Konopišti, ani neochutnal Ferdinanda. Takže bylo rozhodnuto: v sobotu brzy ráno se pojede na fotbal do Benešova.

Odjezd autobusu z Městečka byl v 8:45. Ani jsem si neřídil budík, protože už jsem starší člověk, v noci běžně stávám kvůli volání přírody a navíc, když nespím doma ve své postýlce, tak prostě moc dlouho nespím. Cestou si ještě fotím různé historické i současné mašinky ČD (připadám jak si jak v muzeu) a kolem 9:45 již zevluji kolem stadionu. Vstupné pade, program nemají. Vstupuji na stadion, kde se svého času hrála i fotbalová liga a někteří z vás jste tu možná před hodně léty proháněli po hřišti brankáře Pařízka.

Historie fotbalu v Benešově se začala psát v roce 1913. Klub hodně krát měnil a stále mění svůj název. Pořád se tak nějak nemůžou rozhodnout jestli jsou SK nebo FK? Teď se zase přiklonili k FK. Nejslavnější období prožil klub v první polovině devadesátých let dvacátého století, kdy do něj ládoval peníze místní podnikatel Švarc a vše vyvrcholilo v sezoně 1994/1995, kdy jako SK ŠVARC Benešov postoupili do první ligy. My jsme se s mamčou v lednu 1995 stěhovali do Strančic. Mě bylo nějakých ještě ani ne 14 let a už jsem fandil Spartě a říkal jsem si, že ty domácí zápasy jako jo jsou super, ale že by to chtělo jet fandit ACS někam na výjezd. A ze Strančic to bylo vlakem do Benešova jen asi 30 minut. To by se dalo nějak zalhat mamče, že jsem v Říčanech nebo ve vsi a dalo by se to zvládnout. Jenže Benešov jsme hostili doma na Strahově a do další sezony už ligu neudržel. A já si tak na svůj první výjezd musel ještě pár let počkat. A kam že to bylo? Do Českých Budějovic. To už bylo vlakem ze Strančic přece jen trochu dále a nešlo to tak v pohodě okecat. FK ŠVARC Benešov dodnes patří, společně s AFK Lázně Bohdaneč, mezi kluby co v první lize získali nejméně bodů. Podnikateli Švarcovi došli peníze, mrknul se i za mříže a sešup zdejšího fotbalu byl pak hodně rychlý. Dokonce se tu chvilku ani nehrál mužský fotbal. V současné době se klub pohybuje na pomezí ČFL a divize. Mezi nejslavnější lidi spojený se zdejším klubem tak patří samozřejmě hlavně ti hráči a trenéři z té první poloviny devadesátých let. Namátkou třeba Slovenský útočník, mistr ligy s Bohemkou a člen klubu ligových kanonýrů Tibor Mičinec, několika násobný mistr ligy se Spartou Jiří Novotný, Luboš Kozel, již zmiňovaný Oldřich Pařízek nebo tehdy začínající trenér Jaroslav Hřebík. Barvy klubu jsou modrá a žlutá.

Prvoligovou slávu ještě pamatuje zdejší stadion. Hlavní tribuna s dřevěnými lavicemi, montovaná protilehlá tribuna, ochozy na stání za oběma brankami, neprodyšně oplocené hřiště a průchod hráčů z kabin na hřiště uzavřený bránou a pořadateli.

Těch 30 minut co jsem měl do začátku utkání jsem kromě tradiční prohlídky stadionu využil i ke zjištění nějakých alespoň částečných informací o soupeři. Klub Spoje Praha je z Vysočan. V jeho dresu hraje docela dost cizinců. Dále jsem samozřejmě také zjistil, že v místní hospůdce točí Ferdinanda 11 za 45,- a klobásu s obyč i kremžskou hořčicí mají za 70,-. Dále také nealko, limo, párek v rohlíku apod. Z tribuny to k hospůdce je dost daleko a tak jsem zaujal strategické místo sedíc na zídce hned vedle hospůdky kousek vedle místních štamgastů, kteří si užívali stále ještě hřejivé paprsky podzimního slunce na zahrádce před hospůdkou. Přece jen byl jsem tu po X letech, tak tam prostě nemůžu zasednout.

Fotbalového fanouška zahřálo nejen slunce, ale i předvedená hra. Místní hlasatel sliboval vyrovnaný boj dvou rovnocenných soupeřů a hodně gólů. V tom prvním se zmýlil. V tom druhém ne. Benešov na soupeře doslova vlítl . Soupeř si ještě ani nekopl do míče a už ve čtvrté minutě prohrával. Po rohovém kopu se domácí hráč prosadil hlavou. A i nadále se hrálo na jednu branku. Akce střídala akci a padali parádní góly ze hry po vypracovaných akcích, což fanoušci několikrát ocenili potleskem. Hosté ve 34 minutě snížili z penalty na 1:3, ale do kabin dostali ještě jednoho. No a když byl hned z kraje druhého poločasu vyloučen jeden z jejich hráčů, nebylo o vítězi utkání pochyb a řešilo se jen kolik jich ještě dostanou. Nakonec si jich odvezli pět. A ten pátý jim dal jistý Martin Nešpor, bývalý hráč Sparty. Dnes je mu 33 let let a hraje za FK Benešov. Jo a místní rodák Jaroslav Hřebík se na fotbal podívat nepřišel. Nebo alespoň já ho nepotkal.

Po fotbale jsem ještě vyrazil na procházku do parku a kouknout na státní zámek Konopiště. Šel bych klidně i třeba někam dále, ale dopolední polojasná obloha se začala povážlivě zatahovat a i teplota šla dolů. Meteorologové to tentokrát docela trefili. V sobotu dopoledne skončil teplý podzim. A tak jsem tedy zavelel k ústupu a šel na vlak s odjezdem ve 14:05. Jenže... Před místní nádražkou stála cedule, že tento víkend mají veškeré točené pivo za 10 korun. A tak mi tři vlaky na Prahu ujely. Jel jsem až opožděným vlakem v 15:15 a cestou domů jsem googlil, kdy naposledy stávalo točené pivo pětku? Došel jsem do roku 1991. To mi bylo 10 a pil jsem limču. Decku za tři koruny a táta nadával, jak je to drahý a už abych začal chlastat :)

roboACS

FK Benešov - TJ Spoje 5:1

Branky: 5. M. Nešpor , 21. K. Kulhavý , 31. M. Tomek , 42. M. Tomek , 70. M. Nešpor - 34. J. Kubek (p.)

FK Benešov: J. Schummer - P. Čmovš, O. Kubiš, D. Nátr (80. A. Kulhavý) , M. Nešpor (71. F. Bílek) , M. Tomek (63. M. Žiga) , D. Dušek, K. Kulhavý (71. O. Vosáhlo) , T. Pilík, P. Roháč (63. J. Vosáhlo) , D. Sadyk

TJ Spoje: O. Tkachenko - D. Tokar, I. Baisa (85. J. Kozel) , T. Madej, D. Tanchyk, D. Zhul (46. S. Prykhodko) , J. Miskovič (31. I. Yanakov) , J. Kubek, M. Verner (59. P. Ladra) , T. Bican, M. Ostapjuk (46. S. Lemák)

ŽK: 23. D. Dušek , 30. M. Tomek - 21. J. Kubek . ČK: 49. S. Prykhodko

Počet diváků: 70. Rozhodčí: Depeš Michal - KLÍR Jonáš, SCHMEISER Marek.


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Libuna do toho, aneb 1A třída v Praze na Libuši - report z návštěvy pražské 1A třídy

PŘÍSPĚVEK NA CHOREO NA PROTILEHLÉ

Co týden dal a dá podzim 2023 (12.díl)

Poprvé - report z výjezdu za Spartou do Hradce Králové

V kůži rockový hvězdy - report z výjezdu za Spartou do Sevilly

Plichta u19 s Maccabi Haifa - report ze zápasu Youth League

Co týden dal a dá podzim 2023 (11.díl)

Vlna - report z výhry Sparty nad Plzní na Letné

Už je to jedenáct let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

Co týden dal a dá podzim 2023 (10.díl)

Choreo na Plzeň - přijď pomoci s roznosem

První krok máme za sebou, ale....report ze zápasu Sparta - Limassol

Co týden dal a dá podzim 2023 (9.díl)

Kopaná skončila a vrátil se nám fotbal. Díky bohu.

Co týden dal a dá podzim 2023 (8.díl)

roboACS | 17.10.2023 04:38 Vstoupit do diskuze
10