Canizares | 16.05.2010 17:54

Už dlouho se mi žádný týden nevlekl jako tenhle. Nekonečné čekání na sobotu. Diskuze na téma kdo získá titul měla skončit cca v 19:30. Správný sparťan si však přivstal. Už v 10:15 začínala na Strahově další epizoda seriálu: Zachrání se naše Béčko? Nutno dodat, že 27. Díl přinesl další zápletku. Naši prohrály s aspirantem na postup (a asi už jistým postupujícím) - Ústím nad Labem, Hlučín nečekaně vyhrál v Opavě. Ale zápas to byl pohledný. První půle ukázala, že i bez posil z Áčka jsme schopni odehrát se špičkou druhé ligy vyrovnaný zápas (poločas). Sestava Mokrohajský - Droppa, Švec, Krch, Belaid - Divíšek, Folprecht Kovba, Krejčí - Skalák, Putz nepouštěla soupeře do většího tlaku, neznalý divák by po první půli jen těžko věřil, že jde o souboj druhého s předposledním.

Šance byly na obou stranách, ty hostující přicházeli po centrech ze stran, což byla podle mého chyba systému. Ústí se neustále snažilo křížnými centry hledat krajní záložníky, kteří pak od lajny posílali míče do vápna, mi jsme na to reagovali tím, že se naši krajní beci stáhly co nejvíce ke stoperům a zúžili hřiště. Hostující hráči tak měli dost času odcentrovat, což bylo v ostrém kontrastu s tím, co nám dovolovali obránci soupeře. Naše akce pak často končili zdviženým praporkem pomezního, a to i v případě, kdy hostující obránce „namazal“ Putzovi a ten mohl jít sám na brankáře!!

Krásnou fotbalovou akci pak předvedl Aimen Belaid, kdy se zbavil svého strážce a z cca 25 metrů napálil břevno za brankářem Novákem. Ten se mi spolu s našim bývalým hráčem Zdeňkem Volkem líbil nejvíc. Ne svým uměním, v tom ho Mokrohajský spolehlivě předčil, ale tím, že po celý zápas neúnavně dirigoval spoluhráče, takže hostující trenér mohl celý zápas v klidu sedět na střídačce . Ve 34. minutě se po centru prosadil Volek a Sparta prohrávala 0:1. Ještě do poločasu jsme však vyrovnali, když se ve 45. minutě po standartce trefil Petr Putz. Úvodní pětiminutovka druhé půle přinesla šance na obou stranách, pak ovšem naši hráči „odešli“. Nenapadá mě žádný jiný přesný název pro to, co se od 50. do 90. minuty na hřišti dělo. Nebyly jsme schopni podržet balón víc než 4 vteřiny, obrana si ani na chvíli neoddychla. Fandové ústí (přijelo jich asi 60) jen žasli, co jejich hráči nepromění (nutno ale dodat, že v podvečer jsme měli mnohem větší tlak). Poslední gól utkání vsítil znovu Zdenek Volek, po krásné zasekávačce propálil Mokrohajského. Ten jako jediný z našich hráčů snesl ty nejpřísnější měřítka. Je vidět, že brankářská škola je na Letné výborná.

Z dalších hráčů bych vyzdvihl Folprechta a Švece. Kdo mě naopak zklamal, byl Kovba. Od hráče jeho zkušeností jsem čekal mnohem víc. A ještě výtka: Když z počtu diváků odečtu fandy hostí, výsledkem je, že se na zápase ukázalo jen asi 200 sparťanů. KDE JSTE SAKRA BYLi!!!??? Majitelé permanentek vstup zdarma, studenti a senioři za 20,- (a ti senioři tvořili cca 70 % těch našich fandů),zbytek za 50.-. Vždyť 20 korun stojí leckde utkání 1. B třídy!! Nehledě na to, že permici má asi 6000 fandů (přesné číslo nevím). A ani 50 korun by nikoho nezabilo, nehledě na kvalitního soupeře, i odehraný fotbal. Na podzim Vám nebude líto zaplatit za stejného soupeře na Letné 100,- a více! Výmluvy typu počasí (bylo pod mrakem, ale stadion je to z velké části krytý a nakonec nepršelo), hrají škaredý fotbal (včera to bylo víc koukatelné, než některé zápasy „A“), na Strahov mě nikdo nedostane, manželka mě nepustí, fotbal jsem si neprosadil apod. si strčte někam!!!! Ten odpolední si prosadilo 19 000 z nás, na mnohé se ještě nedostalo, takže jen to jen o tom, nebýt líný, nasednout na tramvaj, metro autobus či do auta a vyrazit.

Hned po zápase mířím směr Letná na přípravu dalšího chorea. Odhadem 40 dobrovolníků se shromáždilo před zákaznickým centrem a během 2 hodin zrealizovalo barevnou trikolóru na celé protilehlé. Mravenčí práce se dočkala díky zaplněné protilehlé svého zhodnocení. Ještě vychytat několik much (slepovat OBA konce papíru a až pak přilepit k sedačce) a bude to perfektní. Včera však svou roli sehrál i vítr, protože při příchodu do sektoru (asi 1,5 hodiny po skončení prací) už mnohé papíry poletovaly všude okolo. I tak ale velké díky všem, kteří se zapojili, ať už samotnou přípravou (v rámci bujarým oslav se na ně trochu zapomnělo a tak jim chci PODĚKOVAT) nebo jeho realizací.

K samotnému zápasu netřeba moc psát( ostatně spoléhám na Bombita). Kdo tam nebyl, může jen litovat. Velké díky patří fandům, protože celý zápas neúnavně povzbuzovali, při mexické vlně se přidala i hlavní tribuna! (alespoň z části). Ostatně fandění a výkon našich hráčů byly včera spojité nádoby. Až na několik pyro výstřelků (jeden z dělbuchů nedopadl moc daleko od Slavíka- to jsme se chtěli vyrovnat Chazarům, kteří v té době demolovali Litavku??). Včera jsem z Letné odcházel s hodně dobrým pocitem. Takovýhle fotbal a atmosféru letos nikde jinde nepředvedli. A i proto nám patří zaslouženě 35. titul. A po včerejším výkonu na hřišti i v hledišti máme slušně zaděláno i na 36. :-)

PS: Ačkoliv se několik dní dopředu avizovalo, že je vyprodáno, na stadionu bylo v mnoha sektorech vidět prázdné sedačky. Nestálo by za to, aby vedení zavedlo nějaký „odhlašovací“ systém, ve kterém by člověk, který má koupený lístek či permici a ví, že nepřijde, to nahlásil, vedení daný lístek prodalo a jemu vrátilo peníze (část peněz, u permice nějaká sleva na další sezónu či dárek z fanshopu nebo nevím co). Určitě by konkrétně včera, ale i další zápasy (derby, Baník, …) bylo dost zájemců. A vydělaly by na tom obě strany.