Bombito | 12.09.2010 08:34

Po reprezentační pauze, která nám mnoho radosti nepřinesla, se opět rozjíždí vláček Gambrinus ligy. V jejím osmém vagóně přijel na Letnou druhý tým loňské soutěže, mužstvo FK Baumit Jablonec. A pro letošní sezónu velmi posílen. Míra Pelta nakupoval v létě jako divý, ale na kýžený postup do Evropské ligy nedosáhl, kyperský protivník byl v kvalifikaci EL nad síly našeho vicemistra. Takže by se jeho tým měl prosazovat alespoň v domácí soutěži. Po shlédnutí dnešního utkání mám dojem, že vyhodil spoustu peněz zbytečně. Podobný výkon předvedli v minulosti zelenobílí v našem fotbalovém chrámu i bez drahých akvizic.

Jako předkrm před odpoledním představením jsem, jako většina z přítomných pěti set osmdesáti čtyř diváků, navštívil druholigový duel rezervního týmu Sparty a kdysi slavného mužstva Dukly Praha. Jako pamětník mnoha lítých fotbalových bitev Sparty a Dukly, jsem byl zvědav na tento souboj. Od prvních minut nebylo prakticky co řešit. Bylo jen otázkou času, kdy inkasujeme poprvé. Dukla byla ve všech ohledech lepší, fotbalovější než naše naděje, a zaslouženě zvítězila rozdílem třídy 3:0.

Krásný den na konci léta odlákal od návštěvy letenského stadiónu mnoho fanoušků za jinými zálibami. Na Letnou zavítalo necelých sedm tisícovek diváků. A ti viděli úpornou snahu našich hráčů o ztečení branky Michala Špita, několik šancí hostujících hráčů, které, jako už mnohokrát, zmařil výborný Jarda Blažek. Nebýt jeho, pravděpodobně bychom se dnes z vítězství neradovali.

Do dnešního zápasu nastupujeme prakticky v nejsilnější sestavě. Chybí jen Ondra Kušnír. Také sestava Jablonce je vyšperkovaná dobrými hráči, jen jsem překvapen neúčastí T. Pekharta. Úvod utkání je v režii našich borců. Na rozdíl od utkání v Brně není naše převaha vyjádřena gólem a tak začíná naše další trápení. Dobře organizovaná obranná hra jabloneckých je nad síly našich ofenzivních hráčů. A pokud se hosté dostanou na dostřel naší branky, dokážou být velmi nebezpeční. Blážovo břevno by mohlo vyprávět. Pár rohů, pár ofsajdů, Lafatův záskok za Špiťáka na brankové čáře, to je vše z naší převahy.

Libor Sionko se snaží, chce být všude, ale snaha se ztrácí ve zmaru naší ofenzívy. T. Jablonský se od něj prakticky nehne a dokonale ho ze zeleného pažitu vygumuje. A Petr Pavlík s Pavlem Drskem také dobře ovládají své řemeslo. Proti sobě stojí dvě vyrovnané jedenáctky a je zřejmé, že o rozdělení bodů budou rozhodovat maličkosti. Tu Kuckovu, na konci prvního poločasu, maří skvělým zákrokem hostující gólman. Poločasový souboj malých fotbalistů se odehrává za bezbrankového stavu. To ti malí špunti jsou jiní kabrňáci, ti góly střílet umějí. Kéž by jim to vydrželo dlouho! ;-)

Druhý poločas začíná zajímavě. Šance na obou stranách, vítěz je stejný. Brankář!
Až do 70. minuty je hra vyrovnaná. S naší ofenzivou se hostující obránci hravě vyrovnávají, ofenzivní hráči v zelených dresech narážejí na oranžovou skálu v naší brance, utkání spěje k bezbrankovému výsledku. Vše se mění příchodem Lea Kweukeho, který střídá Libora Sionka. Hned je ho plné hřiště, hru skvěle oživil. Je ho plné hřiště, bránící hosté ho nedokáží odstavovat od balónu. Jen ta střelba stále vázne.

Jablonečtí zdržují, snaží se závěr zápasu „uválet“ na trávníku, padají jako podťatí po každém střetu, „chytají“ je křeče, aby po polití živou vodou z rukou maséra vyskočili jako znovuzrození, ale není jim to dnes nic platné. Na jeden z mnoha rohů naskočí Jura Kucka a nezadržitelně skóruje. Krátce po příchodu posledního náhradníka z trojice bývalých sešívek K. Pitáka rozhoduje o tom, že tři důležité body zůstanou na Letné.

Následuje ještě jedna šance našich hráčů a konečně sudí Matějek naposledy foukne do píšťalky. Naši kluci se dělí o svou radost s diváky, hráči Jablonce zklamaně opouštějí Letenský stadión. Ani nezaregistruji, jdou-li poděkovat za podporu svým asi dvaceti šestnácti-sedmnáctiletým fanouškům, kteří po celý zápas uráželi vše, co nebylo zelenobílé. Pokaždé si myslím, že už nemohu být překvapen, ale skupinka těchto duševních naháčů překonala vše, co letos přijelo na Letnou. Domnívám se, že zejména jejich rodiče by měli dostat za vyučenou, jaké dementy vychovali. A ti mladí „hrdinové“ mohou být rádi, že se jejich pokřiky nedonesly ke sparťanským kotelníkům. Asi by na cestu domů dostali nějaké dárečky! ;-)

Dnes při nás stálo štěstíčko, zvítězili jsme brankou vstřelenou těsně před koncem utkání. Výkon nebyl nijak slavný, ale stál mám v cestě velmi silný soupeř, to nesmíme zapomenout! Ve čtvrtek nás však čeká soupeř mnohem silnější, pátý tým loňské Série A, mužstvo U.S.Palermo. Musíme přidat nejen na hřišti, ale samozřejmě i v hledišti. Važme si možnosti, že uvidíme silného zahraničního soupeře. To se letos jinému domácímu klubu nepoštěstí. Přijďme podpořit naše kluky a buďme tím skutečným Dvanáctým hráčem Sparty. Bez vás je Sparta poloviční! Tak nezapomeňte, čtvrtek 16.9.2010 v 19,00 hodin. AC Sparta Praha – U.S. Palermo.

AC Sparta Praha – FK Baumit Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 87. Kucka

ŽK: Wilfried - Drsek

Sestava Sparty: Blažek - Kladrubský, Brabec, Řepka, Pamić - Kucka, Vacek, Matějovský (69. Kweuke) – Sionko (69. Žofčák), Wilfried, Kadlec (90. Krejčí).

Sestava Jablonce: Špit - Krajčík, Zábojník, Drsek, Jablonský - Loučka, Kovařík, Pavlík (80. Eliáš), Jarolím (86. Piták) - Vošahlík, Lafata (71. Pekhart).

Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Santarius.