Hned po skončení zápasu mne napadl tento název písničky z dílny pánů Svěráka a Uhlíře. A ještě bych dodal…ale spravedlivý. Tak to prostě chodí. Poté, co naše holky vyřadily v prvním kole UEFA Women's Champions League, ženské obdoby to Ligy mistrů po velmi dobrých výkonech belgický K. Sint-Truidense V.V, po vítězstvích 3:0 v Belgii a 7:0 v pražské odvetě, je čekal soupeř z úplně jiného ranku, loňský švédský mistr Linköping FC. Tým ze severu Evropy, který v letošním ročníku nejvyšší švédské soutěže, jedné z nejlepších na starém kontinentu, obsadil třetí místo, byl hned od losu považován za jasného a velkého favorita. Jeho hráčky, na rozdíl třeba právě od našich, jsou profesionálky a řada z nich nastupuje i pravidelně za švédskou reprezentaci, patřící k světové špičce.
Domácí hráčky v týmu doplňuje i řada cizinek, vesměs také reprezentantek. Takže karty byly takříkajíc jasně rozdány.
V prvním zápase ve švédském Linköpingu však naše holky podaly výborný výkon, byly soupeřkám téměř po celý zápas vyrovnaným soupeřem, dokonce měly i více vyložených příležitostí, které však žel bohu nebyly proměněny a tak přišlo to známé, nedáš dostaneš. Linköping porazil Spartu 2:0 a opravdu velká škoda těch našich šancí, jinak by se do odvety v Praze jelo s mnohem optimističtějšími myšlenkami. Ale i přesto holky nepůsobily vůbec odevzdaným dojmem a rozhodně neskládaly zbraně a byly rozhodnuté se o postup ještě se severskými ( no, žijeme v multikulti světě, tak nejen jimi ) Valkýrami poprat.
Původně jsem neměl v plánu tuto odvetu navštívit a to z jediného důvodu. Ne že bych nechtěl, ale prostě výkop ve všední den v Praze od 14:00 je víceméně vražedný. Důvody takto brzkého začátku zcela určitě byly „ objektivní „, ale řešení opravdu špatné. Velmi rád vzpomínám na loňské osmifinále WCHL s Londýnským Arsenalem, na potemnělou Letnou v záři reflektorů, s výbornou kulisou téměř dvou tisíc fanoušků a výbornou atmoškou a fotbálkem. No, snad se zase dočkám.
Nakonec jsem se přeci jenom překecal, nějaké pracovní záležitosti „ odložil „ na…no na jindy :-) a vyrazil do Holešovic na útulný stadionek místní Lokomotivy alias Vltavínu. Dokonce jsem dorazil i s dostatečnou časovou rezervou, takže jsem stihl i jedno předzápasové zrzavé v místní útulné osvěžovně. Co by to taky byl fotbal bez pivka, že? :-)
Nakonec se nás sešlo, odhadem tak 200 – 250 fanoušků, spolu s například Hoooonzou Bergrem, Jirkou Kladrubským či naším GSM. A dá se říci, že jsem si to celkem užil. Prostě keine stress :-)
A ještě na jednu věc, respektive na jednu osobu na místě jsem byl velmi zvědavý. Na naši mladou brankářku. Před odvetou se totiž stala celkem nevídaná věc. Sparta měla na marodce všechny čtyř brankářky, s kterými mohla počítat a tak musela přijít varianta s teprve patnáctiletou Barborou Majerovou, kterou nejenže klub musel uvolnit z vyučování na základní škole, ale dokonce žádat o výjimku na UEFA, protože v jejich soutěžích smí nastupovat hráčky starší šestnácti let. Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se výjimky dočkáme, ale nakonec to dopadlo dobře a Bára mohla nastoupit. Na to že byly vhozená přímo do jámy lvové to určitě nebylo nejhorší, nějaká ta chybka se vloudila, na druhou stranu ukázala velmi slušné zákroky. Nic více se od této ještě žákyně ani čekat nedalo, debut nakonec zvládla. A jedno vím jistě, ta holčina má budoucnost!
Samotný zápas začal náporem švédských Amazonek, Spartička se většinou bránila, pokusy o rychlé brejky končily většinou z důvodu nepřesnosti, zbrklosti či na kopačkách výborně hrajících krajních obránkyň soupeře. Na brance Báry Majerové zvonily tyče a břevna, další střely končily těsně mimo, či v náruči naší gólmanky. Naše holky moc šancí, až na dvě spíše prostřely, neměly, ke konci půle však mohlo zahřmít u švédské branky, avšak holčiny to trošku zbytečně překombinovaly, dávaly si přednost a velký závar nakonec vyšuměl do vzduchu. Škoda.
Rychle na jedno na zahřátí, prohodit pár slov s tou krásnější polovinou lidstva , která samozřejmě mezi fanoušky Sparty na stadionku opět nechyběla a rychle zpět do holešovické kosy.
V druhé půli se obraz hry příliš nezměnil, i když Sparťanky přidaly na agresivitě a presinku, ovšem nepřesnost a snad i trocha nervozity jim nedovolily více ohrožovat branku soupeře. Co se však měnilo, bylo skóre, bohužel na úkor našeho týmu. V 60. minutě skórovala po pěkném centru Asillani Kosovare a poslala švédského mistra do vedení.
Zbytek utkání pak už Linköping kontroloval, nikam se nehnal a když už se dostal k brejku, tak to opět mírně „ smrdělo „ brankou. Naše holky se snažily, dostaly se i do několika celkem nadějných situací, ale zkušené hráčky soupeře si se vším poradily. Holky Sparty kombinovaly zejména na vlastní polovině, snaha o rychlejší přechod do útoku trošku vázla, zejména středová řada dle mého nebyla ve své kůži. Utkání nakonec skončilo zaslouženou výhrou seveřanek 1:0 a postupem do další fáze WCHL.
Přesto si myslím, že Sparťanky nesehrály špatný zápas, výkonnostní rozdíl nebyl zase až tak moc viditelný, v čem byly Švédky lepší byla zejména rychlost a efektivní přechod do útoku. Našim zase nechyběla tvrdost a zarputilost, ovšem taková lehkost jako v zápase s Belgičankami tam dnes nebyla. Z individuálních výkonů našich děvčat mne zaujaly, jako už tradičně, setry Martínkovy, Adéla Pivoňková v záloze či motorová myška Petra Vyštejnová.
Takže letošní ročník WCHL pro fotbalistky Sparty skončil, ale jede se dál, ostudu rozhodně neudělaly!. Ukope se prostě titul a za rok bude repete :-) Je navíc určitě dobré, že dámy nabraly další velké zkušenosti které jistojistě zúročí nejen v naší ženské nejvyšší soutěži. Takže holky hlavu vzhůru hrdě do dalších bitev. A díky za příjemné odpoledne.
P.S. Ty slečny - paní rozhodčí z Finska byly opravdu srandovní...na obě strany :-)
taborita1
Statistika zápasu:
AC SPARTA PRAHA – LINKÖPING FC 0:1 (0:0)
Gól: 60. Kosovare.
Rozhodčí: Heikkinen - Paavola, Jokela (FIN).
ŽK: Mocová, Martínková I.
Sparta: Majerová - Mocová, Heroldová (65. Bertholdová), Sedláčková, Vyštejnová – Bartoňová (76. Ringelová), Martínková I., Pivoňková, Ondrušová – Kožárová (59. Došková), Martínková L.
Linköping: Lundgren - Kosovare, Karlsson, Rohlin, Fars, Öqvist (78. Karlsson M. J.), Larsson, Heimersson (67. Holstad), Ikidi, Sällström, Krantz.