Bombito | 01.08.2011 05:41

Po čtvrteční vítězné pohárové premiéře jsme dnes odpoledne vyrazili s optimismem do Českých Budějovic i na tu ligovou. Ta tam je zapomenuta loňská nečekaná porážka 0:1. Demolice Sarajeva nás naladila na vítěznou notu. Plni elánu a odhodlání vyrážíme kolem půl druhé na pouť do jižních Čech. Cesta uběhla bez problémů i přes poměrně silný nedělní provoz a za necelé dvě hodiny parkujeme na stadiónu Dynama. Nemohu si odpustit jeden postřeh z cesty. Nevím přesně v kterých místech, tuším, někde mezi Cukrákem a Pískem jsme potkali houbaře s plným košíkem krásných hub. Už rostou, přátelé!!! Nás však více zajímalo, kolik gólů si odnese ve svém košíku Pavel Kučera, brankář domácího Dynama.
Nakonec i on měl nasbíráno plno. ;-)

Rozcvička naznačila, že do zápasu nastoupíme ve stejné sestavě jako ve čtvrtek. Zatímco se hráči připravovali na blížící se mač v nových parádních tréninkových úborech, prohodíme pár přátelských slov s Jirkou Kotrbou, trenérem domácího celku. Je příjemné slyšet, jak v dobrém vzpomíná na působení ve Spartě. Je to sympatický a hlavně slušný chlap, jak nás přesvědčil nejen před utkáním, ale i po jeho závěru. O tom ale později.

Zatímco sudí Paták již přivedl obě jedenáctky na krásný trávník, diváci se stále trousí na svá místa. Nakonec jich dorazí více než 6 000, což je na zdejší podmínky nadprůměrná návštěva. Sparta táhne! Od prvních minut je na co dívat. Hra se přelévá od jedné branky ke druhé. My máme častěji míč na kopačkách, ale mám dojem, že domácí hráči jsou nebezpečnější. Naštěstí naši obránci stačí většinu střel budějovických hráčů zablokovat, takže Bláža jen sbírá nepřesné přihrávky domácích. Prvních skoro 30 minut uteklo a gólové šance k vidění nebyly. Pak zahřmělo před oběma brankami. Gólmani však čistá konta uchránili. V závěru poločasu mají převahu domácí borci, ale převaha je jen platonická. Asi rozhodující chvíle zápasu přichází ve 43. minutě. Po našem rohu se dostává k míči domácí Klesa a Kamil Vacek jej ještě na polovině domácích fauluje. Míč je v držení domácích hráčů, pan Paták signalizuje výhodu a jejich hráč Nitrianský bez jakéhokoliv kontaktu s protihráčem padá na trávník. Sudí Paták správně nechává pokračovat ve hře. Na zemi leží dva domácí borci a naši jsou v protiútoku. Faulovaný Klesa se rychle zvedá a peláší ke své brance. Libor Sionko z pravé strany centruje před branku, Léo Kweuke hlavou přiťukne volnému Kamilovi Vackovi a ten nedává brankáři žádnou šanci. Vedeme 1:0 a domácí hráči i fanoušci se cítí poškozeni. Naprosto neoprávněně. Rozhodčí jim správně poskytl výhodu po faulu K. Vacka a Nitrianský svůj pád nafilmoval. Do kabin odcházejí hráči za stavu 0:1.

Druhý poločas má lepší úroveň než první dějství. Převaha domácích je ta tam a stále více útoků se valí na Kučerovu branku. V 52.minutě kopeme roh, nepřehlednou situaci (asi nejvýstižněji ji kdysi nazýval legendární Gabo Zelenay termínem „trma-vrma) ve vápně nejlépe vyřeší Tomáš Zápotočný a s pomocí teče domácího beka podruhé překonává domácího gólmana Kučeru. Dvougólové vedení však netrvá dlouho. Neuběhly snad ani tři minuty, jeden z budějovických prudce nacentroval z levé strany do vápna, domácí Ondrášek proběhl mezi našimi beky a zblízka zavěsil. A moje nervíčky schytaly tvrdý levý hák. Domácí ucítili šanci na vyrovnání a opět začali zlobit naši obranu. Ke zklamání domácích fanoušků udeřilo na druhé straně hřiště. Na centr z levé strany si nejlépe naskočil Kamil Vacek a hlavou trknul míč k levé tyči bezmocného Kučery. A hned je na světě líp! To ještě není všechno. Deset minut před koncem dostal Léo přihrávku do běhu, obelstil domácího beka a tvrdou bombou i domácího brankáře. Nádherný gól! 4:1 už snad nepustíme! Za necelých pět minut uzavřel brankový účet i starý lišák Ruda Otepka. Z hranice velkého vápna zahrál přímý kop nádherně přes zeď, že Jarda Blažek zaregistroval míč až ve chvíli, když se třepetal v síti. Pokud pominu několik domácích hráčů, stínících ve zdi a nebudu pátrat, zda-li mu bránili nebo nebránili ve výhledu v ofsajdovém postavení, musím ocenit skvělou kopací techniku střelce! Zbývajících deset minut utkání bylo rozkouskováno několika střídáními a čekáním na závěrečný hvizd rozhodčího Patáka. Konečně jeho píšťalka ukončila utkání a aktéři zápasu byli odměněni zaslouženým potleskem. Viděli jsme skutečně pěkné utkání, hrané ve vysokém tempu a ve velmi dobré atmosféře. A navrch šest pěkných branek. Co víc si přát?

Krátké zhodnocení hráčů. Nevynikl asi nikdo. V obraně několik slabších chvilek o které se podělili rukou nerozdílnou všichni bránící hráči. Lepší protivník by jich určitě dokázal využít lépe než budějovičtí. V záloze, i díky dvěma brankám, se mě nejvíce líbil Kamil Vacek. Na Léa Kweukeho se domácí hráči několik dní připravovali. Lengyel ho ve vzduchu většinou uskákal, ale při hře po zemi nestačil ani on. Jeho čtvrtý gól byl lahůdkový.

Poslední slova patří trenéru Kotrbovi. Ač byl novináři na tiskové konferenci tlačen ke kritice rozhodčího Patáka k nepřerušení hry před první brankou zápasu, vyjádřil se velice férově. Vinu rozhodčímu nepřiznal, a uznal, že nechal správně pokračovat ve hře. Ocenil kvalitu utkání a hlavně větší kvalitu hráčů Sparty. To se vidí a slyší velice zřídka. Smekám před ním svůj virtuální klobouk!

Již ve čtvrtek odehrají naši kluci pohárovou odvetu v bosenském Sarajevu. Pevně věřím, že i tento zápas zvládneme a v pátek budeme s napětím očekávat los 4. kola kvalifikace EL. A v neděli večer přivítáme na Letné mužstvo Jablonce. To už bude těžší soupeř než Sarajevo nebo Č. Budějovice. Pro mne osobně, jeden z favoritů letošní ligy. Tak přijďte všichni podpořit svými hlasivkami hráče Sparty. I letos jsme přece 12. hráčem!