Jumbo1 | 24.08.2012 22:22

Pro název článku jsem si vypůjčil slova bájného antického hrdiny, který zvěstoval sparťanům porážku u Thermopyl. Jeho slova by ale zněla o poznání jinak, než po bitvě u Thermopyl. Onen antický hrdina by mohl podat zhruba toto hlášení: „Jedenáct hráčů v rudých dresech na hřišti nedalo sokovi zadarmo ničeho, a jeden každý hráč bojoval, jak se sluší a patří na toho, kdo chce nosit dres barvy karmínové. Sparťané důstojně hájili slávu a čest klubu svého. Rovněž 300 statečných fanoušků na tribuně srdnatě vzdorovalo přesile stonásobné, ba v některých momentech jen oni v přenosu televizním slyšeti byli. Silami společnými, sic vítězství nedobyli, nadějný výsledek, a šanci do odvety přivezli, za což hráčům právem potlesku a uznání dostalo se.“

Nyní opusťme stručné zpravodajství antického zpravodaje, a pojďme se podívat podrobněji, cože se to vlastně dělo. Los 4. Předkola Evropské ligy Spartě moc nepřál, dostala pravděpodobně nejtěžšího soupeře, který byl k mání, rotterdamský Feyenoord. Tento klub si prožil pár špatných let, které ho srazily dolů, a to i v pohárech, takže se ocitl mezi nenasazenými. Sparta tedy na první zápas vyjela do Nizozemí. S ní cestovaly i tři stovky fanoušků dychtivých vidět onen zápas na vlastní oči. Cesta probíhá v pohodě, řidiči od nejmenované přepravní firmy vydrží hodně, takže ani časté zastávky je nemohou vyvést z míry, a po 14 hodinové cestě spojené s ochutnávkou tekutých specialit vystupujeme u stadionu De Kuijp, na kterém se zápas odehraje.

Rotterdam byl za druhé světové války v podstatě kompletně zničen spojenci, je to tedy znovu vystavěné moderní město. Památek pro turistiku zde moc není, rozhodli jsme se tedy navštívit stadion klubu, který se jmenuje stejně jako nejlepší klub z matky měst. Ano, správně, jedná se o Spartu Rotterdam. Kupujeme nějaké suvenýry, prodavač se šibalky usmívá, a při odchodu anglicky sděluje: “Sparta support Sparta tonight“, tedy že dnes večer bude Sparta fandit Spartě. Místní Sparta hraje sice jen druhou ligu, ale jak vidno, rivala ze slavnějšího klubu tu mají rádi, asi proto, že má takové zvláštní dresy, které vypadají jako klaunské, asi jako u naší Slavie :-) Podotýkám, že i barvy Sparty Rotterdam jsou červená a bílá, ale dresy mají pruhované. Daří se nám dokonce dostat se na stadion, kde jsme sice přistiženi lidmi od klubu, ale vše probíhá v pohodě a klidu. Nechávají nás dofotit se, ptají se na to, jak vidíme dnešní zápas. Vysvětlujeme, že nejsme favorité, ale kdysi jsme Feyenoord porazili venku 2:0 a doma 4:0. Reakce nás potěší, prý, že bychom to mohli zopakovat. No, jak se zdá, národní koeficient asi není stěžejní věc, která fanoušky zajímá. V blízké hospůdce se stavujeme na Heineken (velice dobrý, ale drahý, 0.25 litru stojí 2.20 Eura, v Nizozemí ale normální cena. Poté se tramvají (speciální fotbalová linka) přesouváme ke stadionu. Cesta probíhá v klidu, fanoušci domácích jsou přátelští, žádný problém se nevyskytl.

U stadionu kupuji program, škoda, že jsem si na rozdíl od Liverpoolu neuvědomil, že v holandštině mi k ničemu nebude, rozumím tak akorát sestavu Sparty :-P Jako suvenýr kupuji půlenou šálu, následuje večeře v nadnárodním řetězci, a přesun na stadion. Stadion sám o sobě je krásný, výměna voucherů blesková (35 minut před utkáním), sektor hostí nahoře pod střechou, je pěkně vidět, aspoň tedy z horních řad, nějaké nápoje jsou také k mání, takže zápas může začít. Sudí přivádí obě mužstva na trávník, 35000 domácích, z toho asi sedmitisícový kotel je natěšeno na snadnou výhru svého mužstva, 300 sparťanů je odhodláno neprodat svou fanouškovskou kůži lacino, a už je odpískáno a začíná se hrát. Zápas začal šancemi na obou stranách, a po chvíli se o vzrušení postaral Hušbauer, který z dobrých 30ti metrů trefil břevno. Feyenoord měl více ze hry, měl více šancí, ale Vaclík v brance Sparty podal solidní výkon, chytil 3-4 vyložené šance, dnes na mě působil dobrý dojmem. I ostatní hráči Sparty bojovali jako lvi, žádný balon nebyl ztracený, a i když domácí hráči na tom byli jednoznačně technicky a rychlostně lépe, neviděl jsem snad jediný vypuštěný souboj z naší strany. Snaha a bojovnost byly po zásluze odměněny, a to ve 23. minutě. Kweuke vyslal snad centr, snad střelu, k míči se protáhl štírek Kadlec, a doklepl míč za domácího brankáře - 0:1. V tu chvíli těch 35 tisíc diváků zůstalo jako opařených, tohle nečekali. No popravdě řečeno, my také ne. Radost byla obrovská, a už tak kvalitní support ještě zesílil. Jen nechápu pokřik Bojujte za Spartu, a už vůbec ne v situaci, kdy hráči doslova žerou trávu, bojují o každý balon, a nevypustí jediný souboj. Za čtyři minuty celý De Kuijp ztuhl jako Lotova žena, a přestal fandit úplně. Václav Kadlec si přiťukl balon, a z otočky ho napálil do brány podruhé - 0:2. Každý si jistě v tu chvíli vzpomněl na 11 let staré tažení Ligou Mistrů, kdy se Sparty bála celá Evropa, a Feyenoord dostal od Sparty ve dvou zápasech 6 gólů, aniž by jeden jediný dal. Každý jistě ví jméno trenéra, který Spartu tehdy vedl, takže ho netřeba připomínat :-) První půle se dohrála za fanatické podpory oněch tří stovek sparťanů, zatímco domácí byli ke svým hráčům a ukázněně mlčeli…

Přestávka probíhá v klidu, je na záchody je fronta, jsou kupodivu společné, a připomínají spíš záchody ve vězeňské cele, než na stadionu. Zase jsou ale téměř nezničitelné, zřejmě tu mají své zkušenosti.

Už je zde druhá půle, pokračuje se v podobném duchu, jako v té první. Ze začátku měla šance Sparta, pak měl více ze hry Feyenoord. Po hodině hry se domácím podařilo snížit, kdy po nenápadné akci vystřelil jeden z domácích hráčů, a jinak dobře chytající Vaclík na jeho střelu nedosáhl - 1:2. Po gólu to na De Kuijpu konečně chvíli vypadalo, že přišli i domácí fanoušci, díky výborné akustice stadionu byl randál pekelný, a domácí kotel konečně předvedl, co umí. Feyenoord měl i nadále více ze hry, ale v gól svoji převahu přetavit nedokázal. Bohužel, v poseldní desetiminutovce se Sparta nechala zatlačit, domácí kopali jeden roh za druhým, a sparťanská obrana odolávala na pokraji rizika a sil. Nakonec bohužel domácí vyrovnali. Po odražené střele a vráceném míči od brankové čáry vyrovnal jeden z domácích hráčů potupně patičkou. Do konce nastavení v tu chvíli chyběla minuta…

Hráči a snad i fanoušci nicméně za tento zápas zaslouží uznání za bojovnost, a nasazení, rudý dres hájili důstojně, a to jak na hřišti, tak v hledišti. 2:2 je do odvety docela solidní výsledek, tak akorát na to, aby přišla plná Letná, co říkáte?

Chystá se sem nejméně 2000 Nizozemců, což ale znamená, že ještě 18000 sedaček může být obsazeno sparťany. Kdo může, ať to vezme ještě přes Jablonec, v pondělí od 18 hodin, se tam hraje liga, souboj prvního s druhým, není to daleko, a v parném létě přijde jistě vhod osvěžení z hasičské hadice :-).

A ve čtvrtek od 19 hodin pokračování fotbalové bitvy z Rotterdamu, tak doufám, že budu moci opět napsat něco o důstojném hájení rudého dresu.

Takže doufám, že se tam uvidíme, já na svém místě v kotli budu, a vy?