Jumbo1 | 31.08.2012 10:59

Když jsem před týdnem psal reportáž z Rotterdamu, odkud si Sparta po dobrém výkonu přivezla remízu, tajně jsem doufal, že budu po odvětě moci článek nazvat nějak tak, jak jsem to udělal, tedy že Sparta postoupí…Když v minulé reportáži spěchal z Rotterdamu antický hrdina, a referoval o dobrém výkonu Sparty a nadějné remíze, nevěděl ještě, že teď by byla jeho role značně odlišná. Jednak by nemusel nikam spěchat, a zadruhé by referoval o vítězství a postupu Sparty. Spěchat by mohl tak leda do Rotterdamu, a jeho zprávaby mohla začínat Ó rotterdamští, já spěchám z Letné. Nechám ho proto odpočinout, a pokusím se zvládnout článek i bez laskavé pomoci onoho pána.

Je předposlední srpnový večer, a na rozsvícené Letné je v ochozech přítomno 17000 diváků (z toho tak 2000 hostů), aby shlédli odvetu play off evropské ligy. Opět jsou přítomny vlajky na ploše, následují sestavy, hymna, a vše je připraveno k utkání samotnému. Slušně zaplněný je i kotel, a musím konstatovat, že tentokrát jakž takž fandili skoro všichni zde přítomní, nejen obvyklý prostředek kotle a kolem ticho. K ideálu to má ještě daleko, nicméně zažil jsem i dobu, kdy v plném kotli fandilo 100 lidí, a zbytek čuměl. Čili zde vidím posun, ale je nutno to udržet a vylepšovat. Slušně se do fandění zapojovalal i protilehlá, a to jak sama, tak ve spolupráci s kotlem, takže výsledný efekt mi připadal docela slušný. Chyběl mi tam sice takový ten (z)dravý fanatismus z Rotterdamu, ale je jasné, že jeden megafonista nemůže sladit 500 lidí v kotli a několikanásobek na protilehlé tribuně tak, aby všichni fandili stejně synchronně. Možná to bude slovo do pranice, ale já byl s atmosférou včera spokojený, a to i v první půli.

Pokud jde o fotbal v první půli, pak se nic zásadního nestalo. Sparta začala aktivněji, nicméně hosté se očividně poučili z prvního zápasu, a ani jedna strana neměla nějakou výraznější převahu, ani velké šance. Nebyl to však žádný lážo plážo fotbal hrálo se bojovně a od podlahy. Ke koukání na krásný fotbal by si asi člověk musel vybrat jiný zápas, ale pokud by chtěl vidět zarputilost, tuhý boj ve středu hřiště, souboje o každý balon, pak by si klidně včera na první půli do Letenských ochozů sednout mohl. V závěru předvedli oba soupeři pár šancí, ale opravdu nic zásadního. O přestávce je cítit ve vzduchu takové zvláštní napětí a dusno, asi proto, že hostům stačí výhra 1:0.

Nicméně přestávka uplynula a začíná druhá půle. Sparta zbytečně přenechala prvních asi deset minut hostům (byl to jediný úsek zápasu, kdy měli hosté něco jako převahu), pak ale zvýšila aktivitu a výsledekm byla penatla po ruce jednoho z hostí v pokutovém území. Diskusi o tom, zda se měla pískat či ne přenechám odborníkům, já se omezím na suché novinářeské konstatování, že v 61. minutě míč z pokutového kopu skončil v síti nizozmenského brankáře - 1:0. A kdože kopal? No přece Vééénca Kaaaadlec. Ten kluk má ve 20ti letech sebevědomí až na půdu. Jít v takovémhle zápase na penaltu už je samo o sobě o nervy, a Kadlec si věřil natolik, že dal bombu doprostřed branky, nevymýšlel žádné chytrárny. A o deset minut později si Jirka Jarošík vzpomněl na dobu, kdy se Spartou absolvoval podzimní jízdu Ligou mistrů, a hlavou dal druhý gól - 2:0. Dlužno podotknout, že tam měl místa spoustu, jen to trefit, a to se podařilo :-)

Po druhém gólu začaly de facto oslavy postupu, došlo na i na mexickou vlnu, byť hlavní tribunu to asi nebavilo :-P atmosféra byla posledních 20 minut taková správně uvolněná, pohodová, postupová, a přitom se ale slušně fandilo. Co jsem ovšem nepochopil je fakt, že někteří domácí diváci odcházeli již v 85. minutě, a to i z protilehlé tribuny. Nechápal bych to ani po prohře 5:0, natožpak ale po vítězství a postupu. Aspoň mohli hráčům poděkovat. No nic. Závěr zápasu si celá Letná užila, na každé straně zvonila jednou tyč, Švejdík ji trefil čtvrt hodiny před koncem, a hosté v úplném závěru. Po zápase proběhla mohutná děkovačka hráčů s celým stadionem, došlo i na rybičky na trávník, mašinku apod.

Následoval klidný odchod domů či na nějaké to postupové pivo či jinou pochutinu. Uvidíme, koho nám přiřkne los v základní skupině EL, a pak už rychle zaměřit svou pozornost k domácí soutěži. V neděli 2. 9. v 17:00 hostí Sparta na Letné královéhradecké Votroky. A protože to je první zápas, kdy Sparta nemá zavřené hřiště, slušelo by se, aby přišli všichni. Navíc je to dost brzo nato, aby to mohl být i takový malý rodinný výlet na závěr prázdnin. Majitelé vstupenek ze zápasu s Feyenoordem navíc mají vstup na toto ligové utkání zdarma. Je ještě nějaký důvod, proč v neděli nejít?