Jumbo1 | 11.08.2013 13:08

Je skoro polovina srpna, teplý letní večer, a po pražských Holešovicích se pohybují klokani. Vlastně bych měl spíš napsat Klokani, protože i když ve vedrech, která nyní panují, by v Praze patrně mohli žít I skuteční klokani z Austrálie, v omto případě se jedná o fanoušky klubu vyznávajícího zelenobílé barvy, majícího ve znaku klokana. Ano, uhodli jste, an Letné se hraje pražské derby Sparta - Bohemians 1905. Nenávist k soupeři má původ v historii - a název článku z této události vychází, takže o náboj je postaráno, 9000 lidí na stadionu v sobotu večer v době dovolených také není špatné číslo.

Před zápasem ještě testuji nové občerstvení - shodou okolností v Praze působí ona firma ještě na stadionu Dukly a právě I našeho dnešního soupeře. Bílá klobása dobrá, chleba se sádlem jsem netestoval, bramboráčky už bohužel nebyly. Ostatně problémy s dostatkem sortimentu byly po celém stadionu, budiž to poučením pro příště. Pivo slušné a halvně rychlé, mimo pípy ve stánku byla ještě jedna mimo stánek - tam se nedalo koupit nic jiného než pivo, ale oproti minulým dobám fronta v podstatě mizivá.

Zápas začal, a Sparta začala mizerně. Výkon stál s prominutím za h….(opravdu mě nenapadá slušnější slovo), navíc ještě hned v 10. minutě se podařilo hostům skórovat (a gól byl docela pěkný, klasický “angličák” - 0:1). Obrana vůbec asi nemá, den, stopeři dělají jednu chybu za druhou, naše šance buď nejsou nebo nestojí za nic. Naštěstí soupeř se po prvním gólu nepochopitelně lekl nebo co, a nedorazil nás. První půle stála vážně za houby, jediným světlým bodem byly fanoušci Sparty. Ti nejenže fandí jako o život, ale speaker dokonce seřval (a to opakovaně) pískající jedince s tím, že pískot nepomůže a kluci potřebujou podporu. Za tohle má můj respekt, je na něm vidět, že mu jde o úspěch a o výhru a tak to má být. Nicméně I hrůza v první půli má svůj konec a když ho sudí konečně odpískal, jdeme se občerstvit, abychom přežili i půli druhou.

Ve druhé půli je to o něco lepší, protože jednak hrajeme na dva útočníky (na hřiště nastoupil Bednář), jednak asi byla trochu bouře v kabině, a taky proto, že si lze jen obtížně představit, aby byl výkon ještě horší. Nicméně nějak se hrálo, a dokonce to chvílemi i vypadalo, že Sparta hraje doma a má vůli se zápasem něco udělat. V 69. minutě dokonce dala gól, když si Bednář našel ve vápně odražený míč, a dopravil ho za záda hostujícího brankáře - 1:1. Od té chvíle klokani ztratili definitivně jakoukoli vládu nad průběhem zápasu a obrat dokonal po dalších deseti minutách Lafata, když z bezprostřední blízkosti dorazil hlavou balon do brány - 2:1. Po dlouhé době máme možnost vidět, že Sparta se nevzdala a dokázala zápas otočit. Ačkoli, ještě není konec. Soupeř se v závěru vzepjal a předvedl několik vyložených šancí, které ale všechny pochytal Vaclík. Tomu patří také velký dík, chytil minimálně tři jasné góly, chytal dnes v podstatě v reprezentační formě, už delší dobu si myslím, že je to jasně nejlepší brankář ligy, jen to musí ukázat. A dnes to ukázal zcela evidentně.Zápas končí, Sparta má tři body, a hráči si jdou užít děkovačku s fanoušky. Výhra nad Klokanem vždy potěší dvojnásob, přesně podle titulku článku.

Výkon moc dobrý nebyl, ale otočení zápasu a tři body z toho jsou, to by nám mohlo pomoci před dalším zápasem, kdy hrajeme v sobotu 17. 8. 2013 od 20:15 na hřišti plzeňského rádoby velkoklubu. Rád bych věřil tomu, že zápas proběhne čistě, bez nějakých zákulisních tlaků na sudí a podobných věcí, aby vyhrál ten lepší - což je samozřejmě vždy a všude Sparta. No uvidíme. Zápas bude v TV, takže si to celý národ bude moci zkontrolovat :-P Takže na Plzeň, Vávro, na Plzeň, a snad ty tři body příští týden přivezem.