Fansontour | 07.11.2013 23:49

V dalším díle našeho putování po těch nej derby zápasech nás čekala výzva v podobě bělehradského derby, které místní nazývají „Derbi Večitih“. Věhlas tohoto zápasu dávno přesáhl hranice Srbska a je v různých přehledech pokládán za jedno z nejvyhrocenějších a nejlepších derby zápasů na světě.


Utkání se hraje tentokrát v sobotu od 18h a byla otázka, co se bude před, během a po zápase dít. Stejně jako např. v Turecku, Řecku, Argentině jsou nedílnou součástí tohoto nej zápasu i velké výtržnosti fanoušků. O radikálnosti místních fans hovoří i to, že cca před 14dny zdemolovali několika hráčům auta, protože si údajně hráči stěžovali na špatné podmínky v klubu mj. na to, že nemají ve sprchách dost šamponu:)… CZ je obecně ve velkých finančních potížích a prakticky celý rok se mluví dokonce o vyhlášení insolvence klubu. O radikálnosti a vůbec o ultras Zvezdy je na internetu napsáno hodně, každopádně DELIJE (založeno 1989) jsou ve světě pojem! Tato skupina je jednotná a samozřejmě stejně jako např. Ultraslan v Galatasarayi nebo GATE 7 v Olympiakosu mají vlastní kompletní značku oblečení, svoje fanshopy, prostě jsou skvěle organizovaní. Z výnosu potom financují svůj provoz, nákladná chorea, pyra atd.

Oproti tomu radikální skupina Partizanu zvaná GROBARI je zmítaná problémy, což se naplno projevilo i v tomto zápase. Soupeří totiž mezi sebou 2 skupiny a to „Alcatraz“ a „Zabranjeni“. K rozdělení Grobarů došlo kvůli penězům od klubu a kvůli tomu, že jedna skupina začala dělat organizovaný zločin (Alcatraz – drogy, zbraně atd.) a částečně také zneužívala peníze od klubu na činnost, což je nelíbilo druhé skupině (Zabranjeni). Prakticky v každém zápase jsou potom obě skupiny odděleny, mají vlastní chorea, pyra, chorály. Na fandění prakticky nespolupracují.
V den zápasu je ve městě klid, v Bělehradu je krásných 20´C a v centru nacházím pěkný bar, kde točí Staropramen, takže ideální příprava na zápas. Cca 3h před zápasem je čas vyrazit k legendárnímu stadionu Marakana, kde sídlí CZ. Na tomto stadionu v roce 1976 slavně zvítězila repre Československa ve finále ME a A.Panenka vstřelil slavný dloubák. Jak se blížíme ke stadionu, překvapuje mne masivní nasazení ACAB. Jsou prakticky všude, na zastávkách MHD,v parcích, u silnic, prostě stovky, všichni s masivní výstrojí, se štíty. Marně vzpomínám, kde bych viděl něco takového, asi vědí proč:).

U stadionu panuje čilý ruch, všeude prodejci suvenýrů, nápojů, samozřejmě nemůžou chybět oříšky. Ve velkém samozřejmě zástupci bratrských skupin GATE7 z Olympiakosu a sem tam také Spartaku Moskva. Po vstupu na stadion si můžete vybrat ze 2 fanshopů a to oficial Red Star a pak DELIJE fanshop, kde také něco málo nakupuji suvenýrů. Tady musím uznat, že šířka sortimentu a kvalita oblečení je super, jenom triček tam bylo snad 30 motivů!!! Tady je vidět ohromný rozdíl oproti nám. Uvnitř stadionu je obrovský prostor a člověk by řekl, že na takovém stadionu s atletickou dráhou nemůže být žádná atmosféra. Jak se člověk může zmýlit se ukázalo za několik desítek minut…

Hodinu před zápasem začíná být husto. GROBARI se tradičně rozdělili na obě skupiny a mezi nimi je jeden volný sektor, kde stojí ACAB. Když jsou oba sektory prakticky plné, z ničeho nic odpálí Alcatraz světlici přímo do sektoru Zabranjeni. Začnou se dít věci… Palba je okamžitě opětována a dochází k silné přestřelce a zároveň se Alcatraz snaží druhou skupinu napadnout. Tomu samozřejmě policie zabrání.

Nikdy jsem na fotbale nic takového neviděl a moc tomu nerozumím, ale to nebylo všechno a v druhém poločase jsem pochopil, že tento zápas je opravdu netradiční:)!

To se už blíží začátek zápasu a sektor DELIJE je narvaný k prasknutí. Atletická dráha je vydatně pokropená (kvůli neuvěřitelnému množství pyra, které se na dráhu nahází), hasiči taktéž. Při nástupu obou mužstev nastává představení, ze kterého nemůžete nemít husí kůži. Celý sektor DELIJE vytahuje stovky malých vlajek a odpaluje pyro, do toho hromový chorál., spoustu chorea a textů. GROBARI taktéž vlajky a různé vzkazy. Můžete o tom číst, můžete se dívat na fotky, ale nic nanahradí alespoň video, když už nemůžete být při tom… Přes rozlehlý stadion je atmosféra prostě neskutečná, tohle je divadlo snů a žádný Old Trafford!!!
V prvním poločase je potom ještě veseleji a to když si Partizan vstřeluje vlastní gól, který je i jediný a rozhodující. Až na několik okamžiků stojí celý stadion a to i hlavní tribuna, což je tedy celkem unikát a nikdo si moc nestěžuje. V druhém poločase se potom stalo něco, co jsem fakt ještě nezažil a asi už nezažiju… Mám za sebou mj. Argentinu, Brazílii, Turecko, Řecko, ale co předvedli ve druhém poločase frajeři z Alcatrazu, to je na jasného Oscara za chuligánství!:-). Cca v 55min. vzniká v jejich sektoru malý ohníček, nic zajímavého, asi chytla od pyra nějaká vlajka si říkám. Omyl, ten malý ohníček se najednou rapidně zvětšuje a celý sektor fanaticky přikládá pod kotel! Stojím tam spolu s domorodci a máme na rovinu otevřenou hubu. I místní kroutí hlavou a je vidět, že se děje něco výjimečného. Stovky vlajek, papíru, tyčí hází Grobari pod kotel jako smyslů zbavení a vatra roste gigantickou měrou, za chvíli má vatra snad 15 metrů do výšky, si říkám, kurva, to snad není možný!!!!!!!!! Zápas je samozřejmě snad na 15min přerušen a ukončení zápasu je na spadnutí. Desítky hasičů se snaží oheň uhasit, ale fanatici se snaží vlastními těly a vlajkami vodu zastavit. I za těchto podmínek upozorňuji, že do sektoru Grobarů nevstoupil jediný ACAB, kterých bylo na stadionu stovky! Prostě trošku jiný přístup…

Po cca 15min se podařilo ohínek alespoň částečně uhasit i když na jiných místech vznikají další. Fotbal může znovu začít, ale co, fotbal je tady až na druhém místě, to je prostě pouze záminka. Do konce zápasu se již nic zásadního nestalo a mohly propuknout mohutné oslavy vítězství. Ve všech novinách druhý den na titulní straně byly fotky toho obrovského ohně a všude se to řešilo…

Po opuštění stadionu je všude ve městě opět obrovské množství ACAB a v TV se dozvídám, že bylo zatčeno 41 chuligánů, kolona aut Grobarů byla napadena a několik aut bylo zcela zdemolováno.

Co vám budu povídat, celkově zážitek neskutečný, ten FANATISMUS je tady extrémní, v Evropě něco podobného asi jen tak neuvidíte… Víkend se povedl i tím, že druhý den byl na pořadu dne basket a utkání Partizan-Cibona v legendární hale Pionir, takže i ten basket v této hale za úžasné atmosféry se mi podařilo navštívit.

P.S.: Těsně před dokončením tohoto reportu vydaly agentury zprávu, že v pondělí večer byl před svým domem postřelen jeden z vůdců „Zabranjeni“ Alen Kostič. Ten opustil před nedávnem vězení, kde si odpykával trest za pokus o vraždu železnou tyčí. Dále se spekuluje, že na tento víkend jsou již organizovány obří bitky napříč Bělehradem (Partizan, CZ a Rad) a je zde obava, že by mohlo dojít až k obětem na životech („Bělehrad se bude koupat v krvi“ nebo „Válka již začala a nikdo ji nezastaví“).

Fansontour

Fansontour | 07.11.2013 23:49 Vstoupit do diskuze
9