Jumbo1 | 02.03.2014 12:18

První březnový den, tedy spíš večer, svedl los dohoromady naší Spartu s vršovickým zelenobílým klokaním klubem. Po šesti letech se navíc zápas nehraje na pořádném stadionu, ale ve vršovickém kráteru, který, co jsem slyšel, pořád ještě parametry stadionu nemá. Sparta musí nastoupit bez dvou klíčových hráčů Dočkala a Krejčího, navíc je příští týden zápas jara s Plzní před pravděpodobně vyprodanou Letnou (i když čas v neděli večer asi vymyslel někdo na drogách, to pro rodiny s dětmi moc není), a navíc herní styl klokanů je spíš soupeři nakopat, než ho přehrát. Nejsem tedy před zápasem úplně klidný, ale aspoň ten večer bude mít nějaký náboj.

Krátké předzápasové soustředění v jedné strašnícké hospodě, kde evidentně nemají problém s tím, že jsme sparťani, a pak přesun na stadion. Realita byla ještě horší než moje očekávání. Kotel hostí na tribuně, která má na výšku pouze tři řady, zato je ale dlouhý jako týden před výplatou. To se bude blbě fandit, a taky to podle toho vypadalo, i když speakeři dělali co mohli. Tribuna u tramvaje chybí úplně, dát kotel hostí tam, byl by klid. Takhle to vypadá opravdu spíš jako díra po kráteru, osazená sedačkami. Naopak překvapivě dva stánky místo jednoho (jeden mobilní, dovezený ze Sparty), nabídka občerstevení dobrá, kvalita slušná, místo obligátních toi toiek normální záchody. Jediné, co jsem nepobral, jsou zálohované (!!!) kelímky na pivo. Jsou pevné, plastové, a mají klips, kterým se dá kelímek (po odpití části obsahu) přidělat na pásek. Nicméně, považuji to za kravinu, tipl bych si pro takové opatření ten důvod, že se tím zabrání házení kelímků na hřiště. Tribuna hostí je totiž tesně u čáry, a od hřiště ji odděluje jenom jakýsi zahradní plůtek.

Naopak osobní prohlídky velmi zevrubné, vstřícní a slušní securiťáci, z nichž nikdo nefandí klokanům, rychlá obsuha, no zápas může začít. A začíná, a to úvodní oťukávací čtvrthodinkou. Hlanví tribuna není zcela plná, kotel domácích taky není úplně zaplněn, přesto je údajně vyprodáno. Holt jiný kraj jiný mrav. Domácí fans, nato, kolik jich v tom kotli je (možná klidně 1000), a na to, jaké mají podmínky, ve fandění podle mého nijak neperlí. Nás sice přeřvávají, ale to je dáno na ím počtem i naprosto nevhodně vyřešeným kotle. Rozhodně to není žádná elektrizující atmosféra ze strany domácích, která údajně v kráteru zvaném Ďolíček bývá. Sparta po patnácti minutách začala hrát, a hned se to projevilo. Po dvou šancích, které ještě v bráně neskončily, udeřili hosté ve 24. minutě. Lafata přiťukl Hušbauerovi, ten si pohrál s obránci, a jesličkami znectil domácího brankáře - 0:1.

Bohužel vedení Spartě vydrželo jen pár minut. Po pěti minutách od gólu sparťané podcenili situaci před vlastní bránou, domácí Lietava vypálil, dost možná, že by ta střela šla vedle. Bohužel se však smolně odrazila od sparťana Holka do brány. Holek za to nemohl, Vaclík byl bez šance. 29. minuta - 1:1. V závěru poločasu mohl Holek dát gól I do správné brány, ale velmi solidně chytající domácí brankář (řekl bych, že chytil takové 2-3 jisté góly Sparty) byl proti. Následně se Holek srazil s Brabcem, oba to odnesli obvázanou hlavou, přičemž do druhé půle už Brabec ani nenastoupil, a Holek v ní vydržel jen deset minut. Doufejme, že bude na Plzeň v pořádku, s pana Švejdíka mám pořád trochu strach.

Přestávka v pohodě, obsluha opět zvládá, a díky tomu, že jsou záchody hned vedle stánku odpadá probém, který občas bývá na Letné, že buď člověk stihne občerstvení, nebo toaletu, ale obojí najednou ne. Druhá půle už není tak pěkná jako první, Sparta polevila v tempu, a i když má jednu či dvě šance (škoda, že Costa v pádu překopl prázdnou bránu), není vidět moc rozdíl mezi prvním a posledním týmem tabulky. Domácí hráči hraji svůj antifotbal, zaměřený na to, aby to soupeře pokud možno bolelo. Sice se nedopustili žádné vyložené zákeřnosti, je znát, že pan Nešpor už za ně nehraje, ale stejně, dvě žluté karty mi přišly málo.Jsem rád, že nám nikoho nezranili.

Sparta by ale tři body potřebovala jako sůl, říkám si, tak by s tím zápasem mohla ještě něco udělat. A ona udělala. Costa poslal v 72. minutě výborný centr, skáčou na něj postupně asi tři hráči obou týmů, a nakonec se smál ten poslední, Lafata, který trkl balon do sítě 1:2. Stejně jako Hušbauer si připsal už destáou trefu v aktuálním ročníku, a zároveň se dostal na jedinou trefu za rekordmana Horsta Siegla v počtu gólů, vstřelených v české lize. Do konce utkání už se pak nic moc zajímavého nedělo, pozitivní je fakt, že jsme utkání oderháli bez žluté karty, a krom Holka snad není žádný jiný zraněný.

Tři body jsou důležité s ohledem na příští zápas. Přepokládám, že Plzeň dnes večer (článek píšu v neděli kolem poledne) v pohodě porazí Znojmo, a pojede tak na Spartu s pětibodovým mankem. A i když slavně vyřadila Šachtar, tak tam nemusela. Na Letné jako obhájce titulu muset bude. Pokud se jí to nepodaří, bude ztrácet bodů 8, což už by i pro plzeňskou mašinerii mohlo být kritické. Takže o důvod víc, proč je příští neděli zadupat do země, porazit a rozprášit. I když termín není ideální, pojďme vyprodat Letnou, a ukázat české rádobybarce, že nejlepší klub sídlí v matce měst na Letné.

Takže neděle, 9. 3. 2014, 20:00 hodin, stadion Letná, Praha, Holešovice, AC Sparta Praha vs. FK Viktoria Plzeň, souboj prvního týmu s druhým v zápase, který možná rozhodne o tom, kdo na konci sezony zvedne nad hlavu pohár pro mistra. Přijďte podpořit Spartu, a pomoci k tomu, že to budeme my, a plzeňáci se na to budou jen závistivě dívat.