Jumbo1 | 12.05.2014 11:16

Soubor letenských mistrů pořádal na Den Matek (jestlipak jste nezapomněli? :-) ) oslavný koncert na počest jejich vítězství v soutěžním ročníku 2013/2014. Oproti koncertu klasickému však zde bylo několik odlišností. Jednak se nepořádal večer a v některém z koncertních sálů k tomu určených, ale na letenském fotbalovém stadionu. Zadruhé, pro vstup nebyl nutný oblek s motýlkem (pánové frak, dámy velkou večerní, tzv. black tie), ale spíš rudý dres, šála, či triko. Koncert se nekonal na pódiu, ale na fotbalovém trávníku, a účinkujícími nebyli muzikanti, ale sparťanští mistři ligy. Publikum na tomto typu koncertu nemusí tiše sedět a poslouchat jak muzikanti hrají a zatleskat pouze v pauzách mezi jednotlivými čísly. Naopak, publikum může stát, je to dokonce žádoucí, a svoje uznání pro účinkující projevovat skandováním, povzbuzováním a potleskem kdykoli v průběhu zápasu. Mávání šálami, poskakování, případně mexické vlna jsou rovněž povoleny, a ani klasické skandování „Bravo“, není zapovězeno.

Onen mistrovský koncert se konal po relativně dlouhé době, a přesto nepřišlo vyprodané hlediště, to je asi jediná kaňka na včerejším letenském galapředstavení. Čekal jsem aspoň 15 tisíc, ale zřejmě gaučáci zůstali doma, když už o nic nejde. Jako stafáž pro oslavy nám los poslal olomouckou Sigmu, bývalého vítěze poháru, a ne tak dávno třetí tým ligy, momentálně ale tým, který bude mít velkou honičku s tím, aby se v lize zachránil, pokud to tedy nemá ošetřeno mimo hřiště. Protože to, co předvedla Olomouc na Letné, se snad ani fotbalem nazvat nedá. Připomnělo mi to rčení, že když se jede na Letnou, tak se prohrává už v Průhonicích 2:0. Ale pěkně po pořádku. Před začátkem utkání přeje sparťanské legenda Pavel Nedvěd ke kulatým 70. narozeninám Vladimíru Táborskému, následují vlajky a hymna, a sudí už může odstartovat první část koncertu.

Olomouc se od začátku zakopala před vlastní bránu, a kdyby měli její hráči k dispozici nářadí, začali by si asi hloubit okopy. Ustrašený zbabělý výkon, absolutní nefotbal. Nikdo asi nečekal, že hosté přijedou s ofenzivní smrští, ale oni potřebují body, Sparta už zase tolik ne. Hrát fotbal a vytvářet šance tak musí Sparta. Hušbauer ani Krejčí neuspěli, ale ve 27. minutě se po zmatcích ve vápně Sigmy trefil hráč, který normálně spíše gólům zabraňuje, než je dává - Mario Holek, který poslal do sítě balon, jenž poskakoval ve vápně, aniž ho kdokoli z hostů odkopl - 1:0. Olomouc i nadále přikáknutě pobíhající kolem vlastní šestnáctky, jedinou jejich produkcí byla slabá hlavička, se kterou Vaclík neměl moc práce. Sparta koncertovala dál, další šanci Holkovi chytil hostující gólman, a o pár minut později Hušbauer ukázal, že nejlepším střelcem ligy není asi nadarmo. Prošel přes tři hráče soupeře, a když jeho střel po zemi zblokovali obránci, a balon se dostal zpátky k němu, podruhé to zkusil pro jistotu vzduchem. Krásný technický lob ze strany, Zlámal se mohl jen dívat - 2:0, a to prosím běžela teprve 43. minuta. Přestávkové občerstvení dobré, škvarkovka slušná, pivo studené, vedení 2:0, oslava, jak má být.

Je ale načase přesunout se do hlediště, začíná druhá část. Stejně jako Krejčí proti Liberci, tentokrát sparťané znovu připomněli divákům, že se vyplatí chodit na druhou půli včas. Hušbauer dostal tři minuty po začátku druhé půle výbornou přihrávku, nechal si balon skočit, a z 25 metrů ho napálil do hostující sítě, 48. minuta - 3:0. Hušbauerův druhý gól v zápase a sedmnáctý celkově, on snad toho krále střelců fakt chce :-) Zároveň je nejproduktivnějším záložníkem v historii ligy v rámci jednoho ročníku, nikdo na postu záložníka tolik gólů v sezoně nikdy nedal. Mistrovský koncert pokračoval za doprovodu velmi dobře fandícího publika. Kotel jede skvěle, protilehlá také. Daří se dělený pokřik Sparta-Praha-Mistr-Ligy, synchronizované Sparta Praha šampion a další věci, Jen jeden klub se šálami vypadá taky dobře, skákání atd. Sice tentokrát bez chorea a pyra (krom jednoho světýlka na konci), ale fandění dobré. Letenské tsunami se tentokrát rozjíždí už v 60. minutě, ale i tak už je stav zápasu 4:0, protože v 59. minutě dorazil zblízka balon letící vápnem soupeře Lafata. A došlo konečně i na to, že na Letné dostal někdo búra. Čtvrthodinu před koncem uklidil Kadeřábek do sítě hlavou Dočkalův centr - 5:0. Bořek si připsal další asistenci, ostatně bez toho by to už asi ani nešlo :-)

Po zápase děkovačka, kdy Tomáš Stránský vytáhl z bedny pohár pro šampiony, ozdobený stuhami v klubových barvách, zajímavé zpestření, a můžeme jít v klidu do hospod či domů, abychom viděli, jak naší hokejoví hoši, pod vedením nejlepšího trenéra galaxie pouštějí vedení 3:1, aby pak rupli se Švédy v nájezdech. Slováky jsme přetlačili s klikou jak od Edenu, Švédy už ne, Kanada si nás dá asi dnes k večeři…Ale zpět k fotbalu. Příští sobota finále poháru, lístky se údajně budou prodávat jen na Spartě a v Plzni, zbytek do prodeje nepůjde, další buzerace ze strany FA ČR. Kdyby dělali fotbal pro fanoušky, udělali by líp. Jen bezmozek může stanovit takovýto způsob prodeje vstupenek, přitom v sobotu v podvečer by se třeba našli lidé, kteří by se chtěli jít podívat v klidu na tribunu. Tím, že na stadionu bude max. 8500 lisdí rozhodně poháru na popularitě nepřidají.

Pak bude následovat zápas v Boleslavi, a posledního května rozlučka doma proti Jihlavě, a předávání poháru pro mistra. Najde si aspoň na poslední kolo na Letnou cestu víc než 15 000 lidí, nebo umíme chodit jen, dokud o něco jde, a když už o nic nejde, tak co bychom tam dělali? Fandíme přece, protože Sparta, a slušelo by se přijít poděkovat hráčům za povedenou sezonu a za titul. Takže sobota, 31. 5. 2014, 17:00 hodin AC Sparta Praha - FC Vysočina Jihlava, v bráně hostů snad sparťanská legenda Jarda Blažek, po zápase předávání poháru pro mistra. Potřebujete ještě nějaký důvod, proč jít?