Bonyos | 31.07.2014 02:40

Ve 3. předkole Ligy mistrů stojí Spartě v cestě za základní skupinou Champions League mistr švédské Allsvenskan, tedy Malmö FF. Sparta, stejně jako ve 2. předkole, přivítala v prvním zápase svého soupeře na horké pudě letenského stadionu, který nájezd švédských vikingů ustál úspěšně, byť to tak ze začátku vůbec nevypadalo.

Na stadion jsem se rozhodl vyrazit s větším předstihem, abych nasál tu sváteční pohárovou atmosféru a náležitě se na tento zápas připravil. Ovšem dřív, než jsem nasál atmosféru, tak moje sparťanské oblečení nasálo množství vody z bouřky, která se mi rozhodla znepříjemnit cestu k letenskému svatostánku :). Ale co, trocha osvěžení v parném letním dni není nikdy od věci a zcela určitě mne zahřeje výkon rudých koní na hřišti a fandění na tribunách, říkám si. Už při příchodu ke stadionu jsou slyšet bojovné pokřiky severských fanoušků, kterých dorazilo do matky měst kolem pěti stovek. Nelením a místo obvyklé rozpravy s kamarády jdu poslouchat support švédských příznivců, který je fantastický. Již dvacet minut před úvodním výkopem je horní ochoz sektoru hostí naplněný a hosté ze Skandinávie střídají jeden chorál za druhým, fandí všichni do jednoho, inu slušný doping... Těsně před začátkem utkání zpíváme sparťanskou hymnu, v Generali Areně je ovšem ještě mnoho volných míst, protože lidé prací povinní přicházejí na poslední chvíli. V základní sestavě Sparty je po lehkém zranění znovu uzdravený Marek Matějovský, místo Krejčího hraje Přikryl a nastupuje také Radek Kováč, který nahrazuje Ondřeje Švejdíka, jehož nepustilo do hry krvácení z nosu. V týmu Malmö naopak figurují světově proslulá jména jako například Forsberg, Eriksson či Rosenberg :).

Ze začátku hry se týmy oťukávají, hráči obou celků dělají hodně nepřesností, ale to se průběhem času určitě zlepší, hlavní je nedostat rychlý gól, probíhá mi hlavou. První šanci si ovšem připisují hráči dvacetinásobného švédského mistra, kotle ženou své týmy dopředu, hráči Malmö jsou nepříjemní v soubojích, do kterých vždy vlétávají naplno, často používají lokty a mají silovější hráče než Sparta. V 17. minutě uniká po levé straně hřiště Forsberg, z hranice pokutového území střílí, jeho projektil tečuje Kováč a míč končí v Bičíkově bráně, 0-1. Během necelé hodiny jsem prodělal dvě studené sprchy a to jsem ještě netušil, že přijde třetí. Sparta na obdržený gól okamžitě reaguje útokem, sám před brankářem se ocitá Přikryl, ale stejně jako v Ďolíčku svou gólovou šanci neproměňuje. Následuje další akce, Dočkal posílá krásný centr před Olsenovu bránu přímo na hlavu Davida Lafaty, který vyrovnává na 1-1. Minutu poté přichází další nebezpečný centr do vápna, tentokrát od Přikryla a Lafatovi i Costovi chybí jen centimetry k tomu, aby otočili skóre. V zaplněném kotli je vytaženo povedené choreo na téma „Hříšní lidé města pražského“ doplněné pyrotechnikou a vypuštěním několika démonů :), když v tom slyším jásot ze sektoru hostí a vidím na světelné tabuli stav 1-2, protože po kombinaci švédských hráčů a zaspání naší obrany skóroval Thelin. Sparťané si do konce poločasu vytváří šance, ale vlivem nepřesností a smůly je pro ně stav stále nepříznivý.

Do druhého poločasu nastoupila úplně vyměněná Sparta a to byl najednou koncert, to byla filharmonie... Sparta má takovej útok teďko, hele to je světový, rozumíš, ti by rozkopali i Real Madrid, no prostě všecko. No to si nežral, shrnul by to děda Homolka :). Hušbauer poslal centr, ale takovej polovysokej, Přikryl to fouk na bránu a ten dřevák to jen vyrazil a Lafata vyrovnal, 2-2. O devadesát vteřin později nastala totožná situace, před bránu tentokrát přihrával Kadeřábek, Přikryl opět trefil jen švédského brankáře a Kováč doklepl míč do brány, 3-2. Fanoušci bouří, Letná skáče, hráči dál buší švédské obraně na vrata. Matějovský se dostává do samostatného úniku, ale na hranici vápna najednou přichází o kopačku a padá na zem. Turecký rozhodčí ovšem penaltu ani faul nepíská a dostává se mu hlasitého pískotu a bučení. Po zhlédnutí záznamu je jasné, že o penaltu nešlo, protože hráč Malmö sundal sparťanskému záložníkovi kopačku ještě před vápnem, ale faul to každopádně byl. V 70. minutě přichází další krásná akce, David Lafata ustojí souboj s dvěma švédskými hráči, pošle Hušbauerovi nahrávku do běhu, který mu míč vrátí v podobě centru a Lafata završuje hattrick, 4-2, Lafata-ta-ta-ta! Sparta si do konce zápasu vypracovává další příležitosti, ovšem ne takové, aby skončily gólem, a tak naše přání bůra vyslyšeno není. Čtyři vstřelené branky jsou skvělé, dva obdržené góly jsou horší, ovšem na postup do závěrečného předkola Ligy mistrů je zaděláno slibně.

K individuálním výkonům se příliš rozepisovat nebudu. Hráčem zápasu byl samozřejmě ostrostřelec a kapitán David Lafata, který má v této sezóně na kontě již deset gólů! Velice dobrý výkon podal také Marek Matějovský a Pavel Kadeřábek. Costovi se zápas (opět) nepovedl, ovšem věřím v zlepšení jeho formy a ze základní jedenáctky bych ho zatím určitě nestahoval. Sparťanští fanoušci podali také velice hodnotný výkon, zaplněný kotel hnal hráče vpřed i za nepříznivého stavu, často se připojovala i protilehlá. Bylo odprezentováno pěkné choreo, efektně použita pyrotechnika, v hledišti bylo 12 833 věrných fanoušků, z toho několik stovek Švédů, jejichž fandění v průběhu zápasu upadalo a na hřišti i v hledišti tak dominovala Sparta.

V sobotu od 20:15 nás čeká druhé ligové kolo s Jihlavou, a tak všichni na Letnou! A ve středu, 6.8. se hraje odveta v Malmö, stovky nás tam budou a Spartu poženeme do 4. předkola Ligy mistrů!