káně | 07.05.2021 07:15

A je to tady, zase jsme mohli po dlouhé době vyrazit na fotbal. Sice jenom pár lidí, sice s řadou opatření, ale kdo má permici a chtěl jít, ten se na tribunu dostal a mohl si plnými doušky vychutnat svůj návrat na stadion. Na stadion, který pamatuje řadu skvělých bitev, řadu geniálních výkonů, řadu pokopaných soupeřů, řadu slavných výher, řadu krásných gólů nebo prostě jen řadu „obyčejných“ radostných momentů. Ale na druhé straně samozřejmě i řadu proher, kdy však hráči v rudém odešli ze hřiště se ctí, vztyčenou hlavou.

Ani jedno se ve středu nestalo a šlo jen o další z řady zápasů, na který budeme chtít co nejrychleji zapomenout. Opakované selhání. Potupa. Ostuda. Hanba. Fraška. Porážka. Zmar. Bohužel už jen říct si: zapomenout .. není tak jednoduchý, zrovna v derby, zrovna po takovém výkonu, po předchozích výkonech, po tom, co se dělo před zápasem ..

Sám za sebe mohu říct, že jsem na fotbal ani jít nechtěl. Radost ze Sparty žádnou v poslední době nemám a navíc mi život přinesl do cesty nové životní radosti a výzvy, nové zábavy a koníčky. Ale když jsem po pár hodinách prodeje lístků ze zvědavosti koukal, jestli už je „vyprodáno“ a nebylo, nabídl jsem své místo tak trochu lišácky doma. No, co si budeme povídat, nesetkalo se to zrovna s kladnou odpovědí, ale byl jsem spíš natlačen do toho, ať jdu a zkusím znovu najít smysl sparťanského života. Možná jsem na tohle čekal, abych ten zážitek mohl na někoho hodit .. ale nakonec vyhrála ta možnost vrátit se na stadion a mít to prostě a jednoduše posvěcený. Nakonec tedy ve 3 lidech lístky koupíme a jdeme. Zpětně se omlouvám tomu, komu jsem zabral místo, ale skutečně přísahám, že času na nákup lístku jsi měl fakt dostatek. A pravděpodobně jsem tě uchránil od pocitů, které mám já.

Před stadionem trochu chaos ohledně měření teplot, odevzdávání a ukazování všelijakých potvrzení, ale já jsem na hřišti byl vždycky takovej štírek, takže hned najdeme volný prostor a během chvilky jsme na stadionu. Asi ne vše před stadionem fungovalo tak, jak mělo. Řada lidí začátek nestihla, ale tohle je věc, která se dá celkem jednoduše na straně klubu změnit. Taky to je pro Spartu nové a vím, že konkrétní osoby už se nad tím zamýšlí.

Bohužel, tohle rozhodně není jediný chaos, který na Letné panuje. Namátkou:

- máme majitele, který už skoro dvě dekády drancuje náš milovaný klub a má ho jako hračku

- máme management, který nemá zkušenosti s tím, jak se řídí fotbalový klub a nemá zkušenosti s fungováním fotbalového světa

- máme fanshop nepatřící klubu

- máme (a teď to asi již můžeme skutečně říct) neschopného sportovního ředitele (který ani neumí držet slovo, když třeba nepřijde bez omluvy na schůzku fanoušků a bývalými hráči),

- máme nefunkční scauting, který vede bratr neschopného sportovního ředitele

- máme hráče, kteří by před pár lety koukali na rudý dres pouze z tramvaje

a tak můžeme pokračovat. A popravdě, už jen to vypisování je dost únavný. Naštěstí to už udělali jiní a můžu se vrátit k zamyšlení nad zápasem.

Upřímně, můžeme být nasraní na konkrétní hráče, že na Spartu nemají. Můžeme být nasraní, že ti hráči nechápou, co je Sparta, co Sparta znamená. Co Sparta znamená pro nás, kteří chodíme desítky let. I pro ty, kteří chodit teprve začínají. Ale ti hráči vlastně nemohou za to, že ve Spartě jsou. Není důvod, aby do Sparty nešli, když je chce. Vydělají si pěkný peníze, zajistí rodiny. Problém je na straně těch, kteří tyto hráče přivedou. Scauting, sportovní vedení a samozřejmě nekonečný zástup trenérů. Na ně máme být nasraní. A oprávněně.

Já to takhle třeba taky s jedním mým oblíbencem cítím. Nevím, proč ve Spartě ještě je. Nevím, proč včera byl na hřišti (nějaký točení liga / pohár mě skutečně nezajímá, v takové pokročilé fázi poháru a vidinou naplnění alespoň jednoho cíle). Chtěl bych vědět, proč tam byl, kdo o tom rozhodl a na základě čeho. Neříkám, že alternativa je nutně o dvě třídy lepší, nohy mají podobně bídný. Jenomže tady se ale ztrácí body třeba kvůli zákulisním válkám, kdy prostě jediným kritériem volby golmanské jedničky ještě v nedávné době bylo, že jeden z trojice mluví česky. Kvůli pokynům. Pane bože! Jasně, je pro mě teď snadný cíl, takový můj osobní hromosvod. A není nám to příjemný oběma – to je fakt. Ale kam mířím … stojím si za tím, že jedním z klíčových příběhů včerejšího večera … byli brankáři. A náš se sám na hřiště samozřejmě nepostavil. Sám do Sparty nepřišel. Nemám mu to za zlé. Problém je výš. Mnohem výš. V kanceláři. Kancelářích. A nejen na Spartě v kancelářích.

A takhle by se dalo jít po 10 hráčích z 11, kteří u nás jsou. Post po postu. Pozice po pozici. Někdo se schází tajně se soupeřem, někdo se směje po totálně zkurveným zápase, někdo si na sociálních sítích rozhoduje o tom, kdo má být kapitánem, někdo to má úplně na háku ... nemáme alternativy, kvalitu, vhodné typy. Prodlužujeme smlouvy hráčům, kteří tu nejsou, aby zase hráli jinde. Takže zase končíme v kanceláři.

Nechci ani nějak zásadně rozebírat hru, chci na to zapomenout. Co nejdřív. Nemám na to. S fotbalem, který máme rádi, to mělo pramálo společného, žádný ten tzv. moderní prvek. Pomalá hra, bez myšlenky, rychlosti, agresivity, jak pantátové. Bez šťávy. Zas a znova, jako v předchozích zápasech. Bez šťávy už jsme myslím i my, fanoušci. Většina lidí, s kterými tenhle sen žiju už spoustu let, je bez šťávy. Otrávená. Zničená. Nevím, co by nás z té letargie mohlo dostat. Snad nějaký úspěch, jako pohár loni. Opakovaný úspěch. Velká výhra. Pohár. Snad ... Kdy ale přijde?

A jo, pravda, soupeř má hlavy nahoře, vše funguje, pozitivní vlna, daří se, má úspěchy. To dělá samozřejmě strašně moc. Přesto do 25. minuty hrajeme celkem „solidně“, nebo aspoň soupeře do ničeho nepustíme. Už nám stačí málo. A pak to přijde. Každý zápas si říkáme, kdo tu chybu udělá a kdy. A asi to v hlavě má i ten balet na hřišti. Složíme se, za dalších pět minut konečné KO. Jsme nedůslední, nedůrazní. Nebolí je to. I ta prvotní atmosféra ze začátku zápasu, ta zdravá nenávist po tak dlouhé absenci, ta emoce ... je pryč. Díky kluci za bránou nahoře za snahu. Člověk se trochu vrátil do „lepších časů“. Ty jsou teď taky pryč. Vrbova počáteční vlna je pryč. Daleko pryč.

Další cíl teda nesplněn. S cílem být druhý to upřímně vidím taky špatně. Ale my se přece poučíme a za týden bude všechno lepší. A když ne za týden, tak ten další ... nebo ten další ... takhle funguje náš klub. Bez konkrétní zodpovědnosti. Pianko. Jede se dál. Výplata chodí.

Závěrem se vrátím k otázka z názvu článku. Fanoušci jsou, byť omezeně, zase na fotbale. Ale na jak dlouho? Kdo se teď dobrovolně bude chtít již v neděli vrátit. Já už teď vím, že v neděli a na Plzeň nepůjdu. Nechci, nechci se trápit, nechci se zase nechat týrat bandou hráčů, která tím fotbalem nežije. U TV je to totiž jednoduchý. Tu prostě vypneš a děláš něco jiného, ať zapomeneš. Nebo ji ani nezapneš – jednoduchý. Ze stadionu můžu kdykoliv odejít, jako včera – a bylo nás mnohem víc, ale furt nad tím přemýšlíš. Proč, kdo, proboha, už zas? Doprdele už. Tečka

PS: vedení máme akční v případě nějakých novinářů. Já bych stejně rázně chtěl vidět kroky, které děláte pro to, aby se Sparta vrátila tam, kam patří. Bez naučených frází. Na SF nabízíme dostatek prostoru ;)

PS II: myslel jsem, že to ze sebe touhle formou aspoň trochu dostanu. Ale nefunguje to. Snad 2 dny po zápase.


káně


AC Sparta Praha – SK Slavia Praha 0:3 (0:2)

Góly: 25. a 53. Kuchta a 30. Holeš. ŽK: Vitík, Pavelka, Trávník – Holeš. Rozhodčí: Proske – Nádvorník, Hájek.

Sparta: Heča – Wiesner, Vitík, Čelůstka, Hancko – Karlsson (53. Karabec), Pavelka, Sáček (64. Trávník), Hložek, Plavšić (64. Minčev) – Juliš (78. Novotný).

Slavia: Kolář – Masopust, Deli, Kúdela, Bořil – Bah (86. Lingr), Holeš, Stanciu (81. Traore), Ševčík (56. Provod), Dorley (56. Olayinka) – Kuchta (56. Van Buren).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Derby a jiné české maličkosti - komentář k vysoce aktuálnímu dění

Měla by mít Sparta průměrného sportovního ředitele? - názor na současnou situaci ve Spartě

Rozhovor s Miss sympatie SPARTA FOREVER 2020

Rozhovor s I. VICEMISS SPARTA FOREVER 2020 Anet

Proč?, aneb Pavko vítej zpátky!

Vyhlášení Miss Sparta Forever 2020!

Přiznání fanoušků Sparty: Nefandíme pouze Spartě!


káně | 07.05.2021 07:15 Vstoupit do diskuze
10