seagull | 03.03.2022 13:24

Tento text budiž oslavou všech otců, kteří hrdinně jako bájný Don Kojot doprovázený věrnými Sančo Pandy kráčí na fotbalový stadion, větrným mlýnům navzdory.

Zápisky z deníku:

Pátek ráno: Veliké zklamání po dvojzápasu s Bělehradem, a tak jsem se rozhodl, že si dám od Sparty tento víkend pokoj a na neděli připravím náhradní program. Nabídka nebyla žádnou hitparádou. Rejt se v zemi, návštěva zemědelského veletrhu a nákup nové sekačky. A nebo fotbal, ale jinak.

Pátek poledne: Využívám polední pauzy a místo oběda otevírám nabídku francouzské Ligue 1, jestli se v okolí Bretaně nehraje něco zajímavého. Rennes a Nantes okamžitě padají venkovními zápasy ze hry, Brest v malém bretaňském derby hostí Lorient, ale 240km se mi jet fakt nechce, Guingamp v pralesní Ligue 2 nepřipadá v úvahu. Až nakonec zrak spočine na Angers (čti Anže), kteří doma hostí Racing Lens. Žádný terno, ale lepší než nic. Angers je sice nějakých 160km, ale furt lepší než Brest. Beru telefon, ale tradiční fotbaloví souvěrci mají na víkend jiné plány. No budeme muset tedy rekrutovat z domácích řad.

Otevírám tedy stránky Angers SCO a hned dostáváme super bonus. Balíček na tři domácí zápasy Angers – Lens, Angers – Lille a Angers – PSG. Cena akceptovatelná. 220EUR za 1 dospělý + 2 děti (160 dospělý a 2x po 30 za děti do 12 let)

Pátek odpoledne: Dost dlouhá doba na promyšlení strategie na doma.

.....protože když do pekla, tak na pořádném koni!!!

Dovolte mi tedy představit účastníky následujících dní.

Seagull – organizátor akce, řidič
Rain Man – 11 letý nevlastní syn, na hodně vzdáleném konci autistického spektra, ještě jako bonus s velkým mankem intelektu, takže v období dospělosti určitě nepůjdeme počítat karty v Black Jacku. Počet shlédnutých fotbalových utkání na stadionu = 0
Spiderman – 4 letý vlastní, zájmy Spiderman a dinosauři. Počet zhlédnutých fotbalových utkání na stadionu = 0 – ale už je na čase začít.
Manželka – záškodník a soustavný podkopávač morálky

Tedy jednodušše shrnuto, vklínit se fotbalem do autistického, komiksového a dinosauřího světa, to bude těžký oříšek.

Pátek večer: Strategicky čekám na období klidu a pak slavnostně oznamuji, že neděle vyhrazujeme našemu výletu do Angers. Ne srandu si drahá ženo nedělám, ikdyž mě varuješ, že ten stadion, hluk a davy lidí pro Rain Mana a Spidermana nebude asi to pravé místo na trávení neděle, a jestli náhodou nechci jet sám a i se přiznám, že červíček pochybností na malou chvíli zakotvil v mé hlavě, ale jak rychle přišel, tak zase odešel. Pak ještě zkoušela podkopat morálku u dětí, ale z jejich hlasu zažehnul malý plamínek nadšení a táta ho až do neděle bude poctivě krmit.

Sobota: Ano, v sobotu jsem se v tý hlíně ryl, ale zároveň připravoval strategii. Hlavně nic nepodcenit. Den jsem pravidelně přikládal pod oheň a lámal dětem do hlav, že fotbal bude fakt super.

Neděle ráno: Děti jsem dopoledne radši neunavoval, hezky v klidu, máme před sebou dlouhý den. Začíná příprava. Klasické fotbalové věci nahrazují v tašce věci jako pitíčko, sušenky a vlhčené ubrousky. Zápas začíná v 15.00, času habakuk, ale radši být připraven.

Hodina do odjezdu: Vysmátá žena mi přichází sdělit, že Spiderman se oblékl do pyžama vzor medvěd a že prý jede na zápas v něm. Tak tohle byl hodně slabej pokus, který jsem během dvou minut rozcupoval na cucky a malýmu navrhnul, že fakt bude lepší, když si vezme nějaký frajerský kaťata.

Deset minut do odjezdu: ,,Venku je tak hezky, to je škoda že nezůstaneme spolu na zahradě,, zkouší žena poslední zoufalý útok. To už jsem měl hlavu vypnutou a organizoval přesun posádky do auta.

Odjezd: ,,Telefon, nemáme telefon,, , křičí děti. Navrhuji Nintendo Switch, ale děti dobře ví, že stav baterie v červeném rozhraní znamená životnost maximálně na pár minut. Tak tady jsem zaspal. Naštěstí záložák funguje, zapínám jim YouTube a můžeme vyrazit.

Cesta: Ten telefon byl chyba. Autem se rozléhají fláky jako Baby Shark apod. Obávám se, že jim ho asi brzo budu muset zabavit, ale nakonec držím až do Angers. Cesta bez problémů.

Hodina do zápasu: Přijíždíme do Angers. Přesně dle plánu. Hospoda ani prohlídka města v tomto složení nepřipadá v úvahu. Parkujeme cca 2km od stadionu a vydáváme se s davem domácích fans. Je sice hezký, že jsme si vzali botičky se Spidermanem a při každém kroku svítíme jak mobilní diskotéka, ale tempo kterým šmaťcháme je žalostné a tak malej míří do náruče a tempo skupiny se rapidně zrychluje.

30 minut do zápasu: táta už nemůže a tak aktuální slabost maskuje stánkem s klobásou a hranolkama. Kobylky mu dávají 5 minut na vydýchání a můžeme pokračovat.

15 minut do zápasu: fronta před vstupem postupovala rychle, a my dostali chvilku času na nákup základních barev domácích. Rain Man šála, Spiderman plyšová panda (maskot domácích). Nakonec mohl klidně jet i v medvědovi.

5 minut do zápasu: Stadion slušně zaplněn a ačkoliv se opravuje protilehlá, tak se na stadion i tak vměstnalo nějakých 10tisích lidí. Druhá chyba. Táta místo aby vybral nějaké klidné místo, plánek nás směřuje na hlavní, ale hned vedle sektoru domácího kotle, kterému zdatně sekunduje na ně nalepený a oplocený sektor hostí, který je plný a celkem v ráži.

Angers momentálně mají problém se střílením gólů a pokud nezačnou něco děla, brzo je budou čekat záchranářské starosti. No ale strategie naší skupiny a jejího velitele byla taková, že by to mohl být pohodový až nudný zápas jako test, který když se povede, tak pak budeme pokračovat proti Lille a jako poslední přijde na řadu PSG.

První poločas: Ze sestav by měl Bunda radost. Ale neviděl bych to tak černě. Oba golmani byli bílí.
Rain Man i Spiderman se chytají sami od sebe na francouzskou variantu ,,všechni ruce na horu,, . Super. První minuty se odehrávají ve stylu vysvětlivek, kdo běhá odkud kam, kam se střílí, proč ten pán co běhá všude má jiný tričko než ostatní, nemá to táta lehké. Ale fotbal je nuda, defenziva, souboje, občas nějaká plašmuška na bránu, ale zatím jde vše podle plánu.

15.minuta: Rain Man se mi na tribuně nějak prazvláštně hýbe, ale vypadá to že nějak kopíruje angerské bubny, takže snad nevypadáme podezřele.

25.minuta: ,,Už bude konec?,, . No čekal jsem to teda o něco později, a tak mě Spiderman trošku zaskočil a budeme muset improvizovat. Teď se ten telefon a YouTube budou hodit. Do konce pločasu střídáme polohy na klín –sedačka a táta trpí.

Poločas: utrpení na hřišti a naše v hledišti ukončuje píšťalka sudího a polohladový táta láka děti na mls. Ty vole, celej roh hlavní žíznící a hladovějící uspokojuje jeden chabej stánek a za ním se lopotící čtyřčlenná obsluha. Oči ještě slouží a tak děti navnazuji na popcorn a sebe na klobásu. U pultu popcorn dochází a klobása s dovětkem Halal, sendvič s dovětkem Halal, to si můžete do prdele strčit. To si fakt už děláte ve Francii prdel? To radši budu hladovět. Takže pro děti brambůrky a něco k pití. To je snad zabaví.

49. minuta: 1:0 ! Nenákup halal žrádla mě ušetřil čas čekání na klobásu a tak vidíme první gól. Nádhernej vingl zapadl do brány a já vidím, jak Rain Man vyletěl nahoru ve stejný moment jako zbytek stadionu. Zázrak. Jeho oči sledují všechno možný než fotbal si našly míč a sledovaly jaho cestu až do sítě.

52. minuta: domácí levé křídlo s číslem 7, teď hrající na naší straně se otáčí k nám zády, aby vhodilo aut a na zádech vytištěno jméno Boufal. Sympatickej podobně jako jeden nejmenovaný hráč co jde v abecedě po něm.

60. minuta: Zápas se zas změnil v nekoukatelnou sračku, Angers nutně potřebují body a ty urputně brání, vyráží jen ke sporadickým brejkům.

69. minuta: Jeden z brejků proměňuje v plácačku na zem jeden z čertů, ale bohužel pro domácí rozhodčího má, jak by řekla kancléřka na délku paže a ten vidí moc dobře. Druhá žlutá za simulaci a domácí jdou do deseti. Od této chvíle si do konce zápasu už ani nekopnou.

73. minuta: 1:1 ! Tenhle gól jsme neviděli. Lens na půlce, v tu chvíli nám padá plyšová panda i telefon pod sedačky a pak už vidíme jen hlouček radujících se hostí.

76. minuta: 1:2 ! Tak tenhle gól pro změnu neviděl golman domácích. Tohle mu tam zapadlo ani neví jak. Asi vítr, Máchale.

80. minuta: Spřádáme plán útěku, aby nás pak nepohltil dav a o 5 minut později prchám s naší partyzánskou skupinou ze stadionu.

Cestou kontroluji výsledek a ten koresponduje s tím v čase našeho odchodu. O nic jsme nepřišli.

Cesta domů: Pohoda. Virtuální přihlášku na další zápas mi podepisují jak Rain Man, tak i Spiderman a tak alespoň Táta – Máma končí po urputném boji 1:0!!!!!!!!!

To že padám do postele dřív než děti, to dá rozum, jsem uštvanej jako kůň. Asi mám horečku, nejen tu fotbalovou.