taborita1 | 22.04.2022 06:09

Když jsem se o víkendu dozvěděl celkem náhodou, že v týdnu se bude konat na Strahově vyvrcholení Memoriálu Vlastislava Marečka, tedy turnaje týmů kategorie U16, hned mi hlavou šrotovalo, zda bych se nějak v práci neutrhl a aspoň na finálový zápas se dojel mrknout. No, nakonec se povedlo a určitě jsem nelitoval :) Btw, velká škoda, že tahle akce neměla nějakou větší propagaci více předem, minimálně na různých sociálních sítích by to snad neměl být problém, ne? Trošku tomu nerozumím, je to vlastně pro hráče této věkové takové vyvrcholení sezony, moc podobných zápasů během ní neodehrají a určitě by si to zasloužilo větší píár, minimálně od FAČR, která to pořádá. A určitě by na Rošičák dorazilo i víc diváků, než jen třeba rodinní příslušníci, trenéři či agenti. Fakt mi to hlava nebere. Aspoň že na webu a sockách Sparty se o tom objevilo info.

Pro neznalé jen malé přiblížení toho, co tato akce vlastně je. Memoriál Vlastislava Marečka je tradiční a velmi úspěšný turnaj sportovních center mládeže ročníků U16, který je pořádán jako vzpomínka na skvělého člověka a trenéra českých juniorských reprezentačních výběrů, ale poté i ligových klubů Zlína či Teplic. Organizuje jej Komise mládeže Fotbalové asociace České republiky.

Letošního, již 14. ročníku se ho účastnilo celkem 40 týmů. Do semifinále pak postoupilo z vyřazovacích utkání 16 mužstev, která byla rozdělena do čtyř skupin, jejichž vítězové pak postoupili do finálového klání na Strahově. Letos to byla mužstva Zbrojovky Brno, Viktorie Plzeň, Sparty a slavie.

V prvním semifinále si sparťani jasně poradili s Plzní 4:0, když branky vstřelili Saal, Kotrba, Princ a Wölfl. V druhém semifinále pak uspěl druhý klub z Prahy, který porazil Brno stejným rozdílem. A tak jsme se mohli ve finále těšit na pražské derby. Ještě před ním porazili dorostenci Plzně v zápase o třetí místo Zbrojovku 3:2.

A pak se šlo na to :) Na strahovský stadion Evžena Rošického to mám prošlápnutý ze zápasů našeho béčka a tak nehrozilo žádné kufrování. Ale i tak jsem si při příchodu říkal, zda jsem tu správně, protože na stadionu a v jeho okolí nebyla doslova ani noha, naštěstí se nakonec i nějací diváci našli a tak se tam fotbalisti nemuseli bát sami :) Na "protilehlé" dokonce zafandila i malá skupinka fotbalistek Sparty :)

Sparťanská šestnáctka, která jinak hraje pod oficiálním názvem Sparta Praha U17 B Českou ligu dorostu skupinu B a je v ní zcela suverénní, když vede tabulku o deset bodů, se utkala se svými vrstevníky z druhého břehu Vltavy, kteří také okupují přední příčky své soutěže. O favoritovi tohoto zápasu bylo tudíž celkem těžké hovořit, zvláště když člověk letos žádný zápas těchto našich nadějí ani neviděl, ale bylo jasné, že prostě nic než výhra našich kluků stejně nepřipadá v úvahu :)

Do zápasu vběhli naše naděje mnohem aktivněji, tlačili se do útoku a zakončení, z čehož resultovaly i nějaké ty rohy či standardky, ale bez většího efektu, soupeř spíše spoléhal na brejky. Kolem dvacáté minuty přišla větší šance Sparty, ale míč putoval po rohovém kopu těsně vedle. Za tři minuty však už udeřilo, konkrétně tedy Jakub Šetka, který se nejlépe zorientoval ve vápně po dalším rohovém kopu a překonal brankáře hostí. Tento stav pak vydržel i přes nějaké ty šance sparťanů a i náznaky hostí až do konce poločasu.

Do druhém poločasu pak naši kluci vlétli jako vítr, nepůjčili soupeři skoro míč a odměnou jim byla krásná branka Ondřeje Penxy ze 49. minuty, který z celkem slušného úhlu skoro od postranní čáry přeloboval brankáře slavie. Paráda! A druhá paráda pak přišla o tři minuty později. Obránce hostí fauloval ve vápně Damiána Kotrbu a nařízenou penaltu proměnil panenkovským dloubákem Jakub Tošnar. A šlo se do vedení 3:0!

Sparťané stále chtěli být aktivní, snažili se hrát rychle hodně po stranách, stopeři a celá obranná řada se neuchylovala k žádným nákopům, chtěli všichni hrát konstruktivně, žádné bezmyšlenkovité odkopy, i složitější situace se pokoušeli řešit kombinačně. Ve vzduchu při obraných činnostech to taky bylo hodně dobré, moc toho v nich sešívaným nedovolovali, ti se snažili hru co nejvíc zjednodušit a tlačit se dopředu, což otvíralo okénka v jejich obraně, velká škoda, že se jich pak nepodařilo našim hráčů víc využít brankově, šance na to určitě byly. Tlak hostů, i když už byl spíš takový zoufalý, nakonec přinesl ovoce v podobě branky v 80. minutě, ale to bylo až na jednu pološanci vše, co jim ke konci naši kluci dovolili, zbytek v pohodě uskákali a odbránili. Rozhodčí ještě nastavil čtyři minuty, ale ani to nic zásadního nezměnilo a tak se mohlo jít slavit! Winner is ....Sparta!

Je potřeba říci, že vítězství bylo zcela zasloužené, naši kluci byli po celý zápas až na pár chvil lepší, dominantní na míči a přitom bez nějaké velké překulované, výborně kombinující, rychlí směrem dopředu, odpovědní dozadu, bojovní a když bylo potřeba přitvrdil, stalo se tak :) Nebudu vyzdvihovat jednotlivce, byl to pěkný výkon celého týmu, ale pár hráčů mne fakt zaujalo. Ale počkám si na další zápasy, abych si udělal větší obrázek, určitě to nebyl poslední jejich mač, který jsem navštívil, zajdu i na další, stojí to za to. Taky se přidejte a stavte se někdy v TCM na Strahově, litovat nebudete.

Po závěrečném hvizdu vypukla zasloužená radost, valné hromady, gratulace, objímání, polévání, focení, předávání medailí a poháru....a smutné obličeje soupeře. Tady byl včera svět v pořádku :)

Gratulace nejen hráčům, ale i celému realizačnímu týmu v čele s trenérem Jakubem Hovorkou!

Tak zase někdy.

Sparta Forever!

taborita1

AC Sparta Praha – SK Slavia Praha 3:1

Branky: 23. Šetka, 49. Penxa, 52. Tošnar z penalty - 80. Teterya

AC Sparta Praha: Heerkens – Diviš, Svoboda, Poturnay, Šetka, Sedláček, Saal, Moudrý, Penxa, Tošnar, Kotrba
Náhradníci: Rodriguez, Princ, Feit, Fritz, Krpálek, Wölfl, Demmer, Winter, Nechvátal, Rus

SK Slavia Praha: Jovanoski – Herák, Křístek, Zima, Piták – Podroužek, Smetana, Hefner, Jinoch – Zelingr, Steklý
Náhradníci: Schwan, Dufek, Pikolon, Teterya, Zamazal, Pech, Hottek, Regal, Kessel, Boledovič, Hanzelka

Rozhodčí: Švagr – Černoevič, Vyhnanovský.

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2022 (11.díl)

Fanoušek na posledním místě - komentář k aktuálnímu dění

Sváteční den v mimořádně dobré společnosti - report ze nedělních zápasů áčka i béčka Sparty