roboACS | 14.06.2022 06:23

Byla neděle 5.6.2022 krátce po poledni. Seděl jsem doma u okna nemaje nic smysluplného na práci přemýšlel, co by se tak dalo odpoledne dělat? Na kolo se mi nechtělo, protože bylo moc dusno, ale jako někam ven bych šel. Napadlo mě kouknout na mobilu do aplikace Náš fotbal, jestli se náhodu někde v okolí něco nehraje? Ano už i já jdu s dobou a používám aplikace. A něco se našlo. Modřanské béčko hraje v rámci 22. kola Pražské 2A třídy doma s TJ Sokol Bílá Hora. Bydlím v Modřanech už 19 let a ještě jsem tu na fotbale. A tak je na čase to změnit.

Na hřiště u bývalého cukrovaru to mám cca 3 km, navíc převážně z kopce, takže příjemná procházka. Na béčko se žádné vstupné neplatí a na místě jsem v 16:45. Stejně jako minule, když jsem psal report z pralesní ligy z Radošovic, tak i dnes vás lehce seznámím s historií zdejšího klubu. Ta je přece jen o něco málo pestřejší než historie FK Radošovice. Na pastvinách na Cholupickém vrchu začali nadšenci hrát kopanou kolem roku 1900. Sportovní kroužek fotballový byl založen roku 1914 a v roce 1919 Sportovní kroužek Modřany požádal místní zastupitelstvo o zapůjčení pozemku za Kopkánem. V letech 1921 až 1932 sídlil klub na místě, kde dnes stojí základní škola T.G. Masaryka. V roce 1932 se klub stěhoval po třetí a naposledy na hřiště U cukrovaru, kde sídlí dodnes. Cukrovar už dávno nestojí. Zůstal z něj pouze komín, všude okolo se staví baráky a říká se tam tomu cukrkandl. SK Modřany v období před a po druhé světové válce hrál 1A třídu a v roce 1947 přišlo na zápas třeba i 3000 diváků. Poté následovala komunistická reorganizace. Vznikly fotbalové oddíly u všech větších modřanských závodů a kopaná v Modřanech živořila. V roce 1955 dochází ke sjednocení zdejších klubů pod názvem Slavoj a trenérem je chvilku František Plánička, bývalý slavný reprezentační brankář. O rok později se klub přejmenoval na Spartak Modřany a začalo se mu dařit. V roce 1960 měl postoupit do divize, ale zase bohužel došlo k reorganizaci a klub byl místo toho zařazen až 11 třídy a po roce postoupil znovu do 1A třídy. V roce 1966 hrál klub krajský přebor. V roce 1968 se Modřany staly součástí Prahy a konečně se jim podařilo postoupit až do divize a tentokrát jim v tom už žádný zásah orgánů nezabránil. V sezoně 1970/971 dokonce Modřany neúspěšně bojovali o postup do třetí ligy. V divizi vydržel klub až do roku 1978, kdy kvůli krácení dotací a macešskému chování modřanský podniků (kromě n.p. Chirana) postupně spadli zase až do 1A třídy.

Hráli na škvárovém povrchu a s nevyhovujícím zázemím, které rozhodně neodpovídalo tehdejší velikosti Modřan, kde už vyrůstalo sídliště. Klub postupně získal travnatou plochu a v nedávné době i umělku. S podporou radnice se podařilo i zrekonstruovat zázemí klubu. V rámci oslav 100 let fotbalu zde hrála stará garda Sparty. V současné době je klub partnerským klubem AC Sparta Praha a v jeho mládežnických klubech prý hraje asi 250 děcek, takže budoucnost zdejšího klubu je snad růžová. Znak klubu tvoří červenobílé pruhy, žlutý nápis SK Modřany 1919 a okolo modrá.

Součástí areálu místního klubu je samozřejmě i restaurace a pizzerie v jednom s venkovním sezením za brankou u Komořanské ulice. Za druhou brankou je pěkný výhled na vilovou Čechovu čtvrť. V nabídce je Gambrinus 10, Plzeň za 45,- a klobása za 55,- Klobása sice menší, ale o to tlustší a chleba a dochucovadel dle libosti. Pizzu jsem nezkoušel, ale zdejším děckám evidentně chutnala. Za brankou v rohu je i malé dětské hřiště. Jinak se okolo hřiště stojí klasicky u klandru, za postranní čarou u střídaček jsou i lavičky. Na druhé straně je budka využitelná v případě deště. Za čárou ve směru do Modřan pokračuje výstavba baráků a místní říkali, že jim v budoucnu hřiště částečně ustoupí a nějak se posune a bude jinak orientované.

V neděli se na fotbal sešlo 50 diváků. Většina zde zůstala po vítězném utkání áčka, které hrálo od 14 hodin. Na áčko se prý vybírá vstupné 30Kč. Béčko Modřan je zhruba v polovině tabulky a hosté tabulku suverénně vedou. Tak nějak neplánovaně si při svých výletech za vesnickým fotbalem vybírám neobvyklé rozhodčí. V Radošovicích pískala žena, tentokrát zase mladý Vietnamec.

Rozdíl v kvalitě obou týmů byl patrný od první minuty. Celý první poločas se prakticky hrálo jen na branku Modřan. Ale na gól se čekalo až do 22 minuty, kdy se po rohovém kopu prosadil Václav Vochoska. Ve 25 minutě hosté z penaltového puntíku překopli branku, ale na druhý gól čekali jen další čtyři minuty. To si totiž mladý 17ti letý domácí brankář Josef Boček zahrál na Koláře a Vencovi Vochoskovi doslova daroval druhý gól. No a když z mnoha rohových kopů propadla domácí obrana na přední tyči šlo se do kabin za stavu 0:3. Domácí za celý poločas vypálili na branku jen jednou. Do druhého poločasu nastoupil za domácí Marek Tichý, který už před tím odehrál odpolední utkání áčka a hra se trochu vyrovnala. Nějaké náznaky šancí měli i domácí, ale ani jednou si gól nezařvali. Z domácích nejen mě zaujal střídající David Trajanov, který vzhledem a účesem tak trochu připomínal útočníka Sparty Tomáše Čvančaru. Hosté střídáním hodně omladili (pobavili registrační fotky některých hráčů evidentně z dětských let) a radovali se ještě dvakrát, ale tyhle góly už vám podrobně nepopíšu, jednak proto, že padli na druhé straně hřiště, ale také proto, že i přes to, že jsem tam byl vůbec poprvé, jsem potkal jednoho Sparťana z Komořan, které ho jsem už také hodně dlouho neviděl a tak jsme se víc věnovali kecání než fotbalu. Konečný výsledek tedy 0:5. Hosté upevnili první místo o 8 bodů před Řeporyjemi. Bylo to poslední utkání sezony a béčko Modřan skončilo na devátém místě. Domů, do kopečka, jsem už nešel pěšky, ale jel autobusem.

Celkově to bylo velice příjemně strávené odpoledne a myslím, že na fotbale v Modřanech jsem nebyl naposledy.

SK Modřany B - TJ Sokol Bílá Hora 0:5(0:3)

Góly: 22. Václav Vochoska 29. Václav Vochoska 38. Jan Šimánek 55. Václav Vochoska 65. Václav Vochoska
Žk: 52. Julius Nosko
Rozhodčí: Van Hung Ngo
Diváků: 50

Sestava SK Modřany B: Josef Boček - Zdeněk Zahradník, Leonard Marku (K), Tomáš Bičiště, Milan Šídlo (62. Tomáš Vodrážka), Roman Pavljuk, Václav Šobotník, Michal Ardelt, Viktor Poberezhnyi (46. Marek Tichý), Jakub Marek, Lukáš Skalický (55. David Trajanov).

Sestava TJ Sokol Bílá hora: Tomáš Rottenberg - Marek Šanda, Jindřich Maryška (K), Tadeáš Motyčka (72. Šimon Kačírek), Julius Nosko, Jan Šimánek, Filip Šorm (65. Ghassan Ei-Haj Ahmad), Karel Šmoranc, Václav Vochoska, Matěj Vondráček (79. Dominik Gargel).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Prales tour SF: Dáme ještě jedno čerstvý?

Hodnocení sezony - záložníci

Hodnocení sezony - obránci

Jak česká lvíčata nestačila na Angličany - report z výjezdu na zápas Česko U21 - Anglie U21

Rozhovor s II. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anetou

Hodnocení sezony - brankáři

Hodnocení sezony - Pavel Vrba

Co týden dal a dá jaro 2022 - Epilog

Někdy je to fakt těžký…report z výjezdu na finále Mol Cupu do Uherského Hradiště

Všichni ven, ale kdo dovnitř? - názor k současnému dění okolo Sparty

22. ročníku Memoriálu Františka Lhotáka

Jak béčko nestačilo na Líšeň - report z výjezdu do Brna na zápas Líšeň - Sparta B