Tracy | 28.07.2022 11:07

Los druhého předkola Ligy mistrů svedl proti sobě Slovan Bratislava a Ferencváros Budapešť, tedy úhlavní rivaly, kteří se proti sobě představili na evropské scéně poprvé po třiceti letech. Oba celky tedy ještě musely postoupit z prvního předkola, což se jim jednodušeji (Ferencváros přes kazašský Tobol Kostanaj) či složitěji (Slovan musel odvetu v gruzínském Batumi otáčet až v závěru prodloužení) povedlo.

Dvojzápas Slovanu s Ferencvárosem se rozehrál před týdnem v Budapešti, kde se domácí ujali vedení, Slovanu ale i v tomto zápase vyšel závěr, během nějž znovu dvakrát skóroval a otočil výsledek na 2:1 ve svůj prospěch, tím měl i velmi dobrou výchozí pozici do odvety. Jelikož rád cestuji za fotbalem, tak tento zápas mě nesmírně lákal vzhledem k svému náboji a již zmíněné obrovské rivalitě mezi nejslavnějšimi celky ze Slovenska a Maďarska, navíc byla pravděpodobná i účast několika bývalých sparťanských fotbalistů v čele s Jurajem Kuckou.

Prvně jsem se díval po vstupenkách, ovšem vzhledem k nepříjemným zkušenostem z roku 1992, kdy se na tehdejší Tehelné pole dostaly obrovské davy Maďarů, zvolil Slovan velmi komplikovaný prodej vstupenek, respektive komplikovaný pro neutrální fanoušky, kteří takřka neměli možnost se na utkání dostat. Jelikož dělám jako koníčka sportovní novinařinu, tak díky svým kontaktům na Slovensku jsem se nakonec dostal k novinářské akreditaci. Nezávisle na tom mi dva dny před zápasem psal náš fotograf Sváťa, že dostal akreditaci také, tak jsme mohli částečně spojit cestu, byť kvůli mému pracovnímu vytížení jsem volil cestu vlakem, společně jsme pak jeli autem zpět.

Po příjezdu do Bratislavy ve dvě hodiny odpoledne jsem pořešil ještě pracovní záležitosti a na základě informací z internetu o plánovaných bezpečnostních opatřeních jsem vydedukoval, že fanoušci Ferencvárose přijedou na vlakovou stanici Nové mesto někdy po sedmnnácté hodině, tak jsem chtěl vidět jejich průvod ke stadiónu a vydal jsem se z centra tím směrem. Čím se člověk blížil ke zmíněné stanici, tím potkával více policistů. Území mezi stadiónem a železniční stanicí pak policie kolem té zmíněné sedmnácté hodiny zcela uzavřela, což těžce nesli mnozí místní řidiči, čekající dlouhou dobu na křižovatkách. U nádraží jsem po krátké chvíli zahlédl velkou skupinu maďarských příznivců, které policisté naložili po skupinách do tří pendlujících autobusů, které obkroužily snad tři kola, aby odvezly všechny fanoušky ke stadiónu.

U stadiónu jsem se podle domluvy potkal se Sváťou, vyřídili jsme akreditace a dostali jsme se na stadión. Ten byl otevřel v roce 2019 a je opravdu moc hezký. Je na něm třeba specifické LED osvětlení, které není v Evropě tak používané, mají jej třeba Juventus nebo Atlético Madrid, ale jinak už jen minimum klubů, pomohlo k efektnosti předzápasové klubové hymny Slovanu.


Jak jsem zmínil příjezd fanoušků Ferencvárose ke stadiónu, tak se tak událo celkem brzy a hodinu a půl před zápasem už byl sektor fanoušků "Fradi" zcela zaplněn, zatímco na ostatní tribuny teprve začínali být vpoušteni domácí příznivci. UEFA zakázala Slovanu použít jednu choreografii, která měla být reakcí na nacionalistický transparent fanoušků Ferencvárose z prvního zápasu v Budapešti. Nicméně domácí připravili při nástupu hráčů na trávník povedené celostadiónové choreo v belasých barvách Slovanu, fanoušci Ferencvárose tedy mezi to vložili své maďarské barvy. Atmosféra v tu dobu byla podle očekávání opravdu fantastická.

Co se týká bývalých sparťanů, tak v sestavě Slovanu nastoupili Juraj Kucka a Lukáš Pauschek, ten nyní působí na postu levého křídla, ovšem po brzkém nepříjemném zranění Jurije Medveděva se přesunul na svoji bývalou pozici pravého obránce. Juraj Kucka se představil tradičně ve středu zálohy, nepatřil ale k nejlepším hráčům Slovanu a v utkání bohužel moc vidět nebyl, kromě tedy častých diskuzí s italským rozhodčím. V dresu Ferencvárose se objevil Eldar Čivić, ten byl na svém tradičním postu levého beka velmi aktivní a asistencí také přispěl k velmi důležité první brance.

Ferencváros v prvním poločase stihl skórovat hned dvakrát, čímž zcela otočil průběh tohoto dvojzápasu. Slovanu se moc nedařilo prosadit se v ofenzivě, v jediné šanci domácích Barseghjan trefil z úhlu břevno.

Po změně stran byli výrazně nebezpečnější hosté z Budapešti, kteří ale své šance neproměnili a pykali za to po rohovém kopu, kdy se prosadil domácí kapitán Vernon De Marco, snížil na 1:2 a vyrovnal postupové počty, utkání by tak za tohoto stavu mířilo do prodloužení. Tam také směřovalo, ovšem v 89. minutě došlo k rozhodnutí, když se zblízka prudce trefil Adama Traoré, jehož si mnozí mohou pamatovat z loňské cesty Šerifu Tiraspol Ligou mistrů, kde byl nejlepším hráčem svého celku. Hosté mohutně oslavili Traorého branku, navíc mohli slavit ještě jednou, když se v samém závěru nastavení trefili ještě jednou a stanovili konečné skóre na 4:1. Naneštěstí pro Slovan byla vstřelená branka jejich jedinou střelou na bránu a v závěru si ani žádnou nebezpečnou příležitost vypracovat nedokázal.


Krátce po skončení zápasu hlasatel zápasu oznámil, že na Slovan bude ve třetím předkole Evropské ligy nečekaně čekat Olympiakos Pireus, který totálně selhal v domácím utkání proti Haifě, naopak Ferencváros se ve třetím předkole Ligy mistrů střetne s více než hratelným soupeřem z Karabachu.

Poté ještě došlo k děkovačkám obou týmů, ti domácí si i přes nepříjemnou prohru zaskákali před svými fanoušky, hosté slavili pod svým kotlem příznivců postup dobrou čtvrthodinu, než se vydali do útrob stadiónu a my vyrazili zpět do Prahy, abychom dnes na dálku fandili naší Spartě v důležitém zápase na severu Evropy. I přes chystané velké policejní manévry k odchodu maďarských fanoušků ze stadiónu se nám povedlo odjet poměrně hladce.

Tracy


ŠK Slovan Bratislava – Ferencváros 1:4 (0:2)

Góly: 70. Vernon - 20. Boli, 31. Zachariassen, 89. Traoré, 90. Laidouni

Žluté karty: 27. Vernon, 52. Kankava, 55. Kucka, 84. Šaponjič - 4. Laidouni, 55. Zachariassen, 57. Traoré

Rozhodčí: Di Bello – Peretti, Prenna (všetci Taliansko)

Návštěva: 21 500 divákov (vyprodané)

Slovan: Chovan – Kašia, Abena, Vernon – Medveděv (11. Green), Kankava (90. Agbo), Kucka (90. Holman), Pauschek (86. Weiss) – Čakvetadze – Barseghjan, Šaponjič (86. Čavrič)

Ferencváros: Dibusz – Botka, Mmaee, Knoester, Čivič – Laidouni, Esiti – Tokmac, Zachariassen, Traoré – Boli (63. Vécsei)


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2022 (1.díl)

STORE FORVENTNINGER/”Nadějné Vyhlídky” - report ze zápasu Sparta - Viking

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2021/22

Nejlepší hráč sezóny dle fanoušků? Tohle se vedení Sparty líbit nebude!

Rozhovor s MISS SPARTA FOREVER 2021 Míšou

Kamil Veselý k novému věrnostnímu systému pro permanentkáře Sparty

Hodnocení sezony - útočníci

Rozhovor s I. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anet

Bodování fanoušků - názor k novému systému sparťanských permanentek

Tracy | 28.07.2022 11:07 Vstoupit do diskuze
2