káně | 09.10.2023 11:00

Před další repre pauzou jsme měli tu čest vyrazit na nový hradecký stadion a zkontrolovat, jak se jim povedl. Výkop v nedělním odpoledni, sluníčko se nakonec na slavnou Spartu taky chtělo podívat. Bylo tedy zaděláno na velmi příjemný výjezdový den.

Poslední dobou, po letech trápení, si musíme užívat. I z téměř věčných negativních a protivných morousů se postupně stávají odhodlaní bojovníci, kteří znovu věří značce Sparty. Nechci vzpomínat o moc dál než na závěr loňské sezóny, ale to byly fakt neskutečný nervy každý zápas, pumpa musela jet minimálně na 120 % aby to ustála. Všichni jsme to zažili, víte tedy o čem mluvím. A naopak ten kontrast – ten aktuální klid, víra, chuť a vášeň. Tahle současná epocha je až neuvěřitelně skutečná. Živá. Skvělá. Zasloužená. Snad bude i dostatečně věčná, ať se pořádně nabažíme. Jak říkal básník Jan Skácel - "Z těch dobrých věcí miluji naši lásku, tu starou, která nerezaví, a říkám Ti znova a znova: Je včera, bude dnes a byla zítra". Navždy Sparta.

Marně jsem vzpomínal, kdy jsem byl na Spartě v Hradci naposledy. Přesné datum z hlavy bohužel už nevím, ale bylo to ještě v době, kdy se po zápase nečekalo na dres s popsaným kartonem, v době, kdy chytrý telefon ještě neměl každý, v době, kdy stačilo požádat o dres a člověk s ním jel domu. Mimochodem, na nedávnou svatbu v rudém dresscodu jsem zrovna tomu dresu chtěl oprášit slávu .. ale asi stárnu. Na rozdíl od SuperMaria.

Do nového Hradce jsem chtěl vyrazit už na nějaký přechozí zápas. Přičuchnout si atmosféry novoty, ale nakonec to z různých důvodů vyšlo až nyní, přestože jsem se obával, že vstupenky nebudou. Nakonec se jich povedlo sehnat hned několik (díky!) za branku, vedle našeho kotle, a tak se mohlo poprvé (a hned na Spartu) v klidu vyrazit.

V klidu i přesto, že místní černokněžníci už v týdnu vyhlašovali po hospodách, že bude lepší, když zavřou. Co kdyby se totiž něco stalo. Mohlo by se stát. A tak při procházce centrem města skutečně řada restauračních provozoven mimořádně otvírala až ve 14:00. No, nevadilo nám to, každý svého štěstí strůjce. Navíc námi dopředu vyhlédnutá nálevna otevřeno měla a myslím, že pan majitel si na tržbu rozhodně stěžovat nebude. A to jsme, jak jsme při rozjímání nad několikátým oroseným zjistili, poměrně dost přísní recenzisté. Jedna hvězdička tady, celer do vývaru ano nebo ne, smažák stačí jeden kus nebo dva. Mrkvička by byla? A ptáček není s rýží? Nakonec z poměrně rozmanité objednávky alá vývar, smažák, ceasar salát, kachna, řízek i guláš vše v pořádku a ta Plzeň. Jako křen. Pět z pěti. To se pak při tom tradičním tlachání snadno rozdávají úsměvy a pohoda na všechny strany a ani se nechtělo odcházet. A škoda, nebo možná štěstí, že nepadl nějaký ten zahřívací panák zelený (ikdyž u nás jede spíš nějaká „bílá“ kořalečka). Anebo jen lakujem? Prostě pohoda.

Jestli se mám zmínit o zážitku z nového stadionu, tak pěkný, útulný, moderní. Mohl by být i trochu větší. Co potěší, když při čekání ve frontě můžeme na televizi sledovat, co se na hřišti zrovna děje. Stánků by mohlo být víc, ale celkem fronta odsejpala. Jinak cigáro velmi dobrý, votroka jsme nezkoušeli. Ale to dozajista někdo z vás doplní. Co teda zamrzelo, byla celkem hustá síť u našeho kotle. Nevšiml jsem si při předchozích zápasech, že by v sektoru hostí byla. Nevím, jak moc ztěžovala výhled (soudím jen podle fotek), ale jde o úplně zbytečnou věc. Stejně, jako desítka „vestařů“ pod sektorem, kde je i ta síť. No, co kdyby náhodou něco, jako v hospodě. Ach jo, škoda. Trávník by si určitě zasloužil zlepšit, strašně se trhal. Inu, stále je na čem pracovat. Ale víc nových moderních stadionů. Celkově dobrá práce.

Na tribunách jsme vládli. Samozřejmě, seděl jsem vedle našeho kotle, což to vnímání rozhodně poměrně dost ovlivní, nicméně domácí jsem zaslechl jen párkrát při děleném pokřiku. Věřím ale, že to mechováci postupně vyladí a atmosféru pozvednou. Dnešek pro ně, při vší úctě k předchozím soupeřům, byl první ostrou zkouškou s top fanoušky. To náš výkon v hledišti mi (na poměrně malý počet – vzhledem ke kapacitě sektoru) přišel velmi dobrý, hodně tomu pomáhal buben spolu se slušnou akustikou. Navíc se často přidávaly ostatní tribuny, což potěšilo. Bylo nás tam nakonec všude možně dost.

K samotnému fotbalu toho bude napsáno asi ještě hodně. Nicméně jak uvádím v úvodu, výkony přináší na duši fanoušků klid, a tak od prvních minut bylo jasně vidět, za čím si jdeme – bez ohledu na směšné vyloučení – a nějaká nervozita nepřicházela v úvahu. I o 10 jsme vládli, přitom ještě před rokem bychom se pravděpodobně sesypali jak domeček z karet.

Zazvonil konec a dnešní výjezdové pohádky už je pomalu konec. Snad jen - díky členství v klubovém Kidsclubu byl tenhle výjezd prvním mého prcka. Poprvé na výjezdu. A co jsem slyšel, když mi to večer vyprávěl, tak si celý den nadmíru užil. A těsně před spaním už s unaveným úsměvem začal hlasitě šeptat, že nechce domů ..

Díky řidičce, SF výjezďákům. A zase brzo někde. Sparta.

PS: kdyby někdo nešel na Budějice, tak mladej by vyrazil.

káně


Pozn. redakce: Úvodní fotka je jen ilustrativní


FC Hradec Králové – AC Sparta Praha 1:3 (0:2)

Branky: 64. Pilař – 15. Karabec, 34. Karabec, 71. Kuchta. ŽK.: 11. Olatunji, 69. Wiesner. Rozhodčí: P. Hocek - J. Kříž, L. Machač (K. Rouček) | VAR: D. Starý | AVAR: P. Caletka. Návštěva: 9 300.

Sestava Hradce: Bajza – Ja. Klíma, O. Ševčík, Čihák, Horák – Kodeš (70. Kučera), Krejčí st. (83. Šašinka), Dancák (46. Hais) – Harazim (46. Rada), Vašulín, Pilař.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Sørensen, Krejčí – Preciado (67. Wiesner), Sadílek (84. Laci), Kairinen, Zelený – Haraslín (14. Kuchta, 84. Sejk), Olatunji, Karabec (67. Pešek).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

V kůži rockový hvězdy - report z výjezdu za Spartou do Sevilly

Plichta u19 s Maccabi Haifa - report ze zápasu Youth League

Co týden dal a dá podzim 2023 (11.díl)

Vlna - report z výhry Sparty nad Plzní na Letné

Už je to jedenáct let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

Co týden dal a dá podzim 2023 (10.díl)

Choreo na Plzeň - přijď pomoci s roznosem

První krok máme za sebou, ale....report ze zápasu Sparta - Limassol

Co týden dal a dá podzim 2023 (9.díl)

Kopaná skončila a vrátil se nám fotbal. Díky bohu.

Co týden dal a dá podzim 2023 (8.díl)

káně | 09.10.2023 11:00 Vstoupit do diskuze
11