Redakce | 30.06.2008 08:33

Sparťanští fanoušci a fotbal je silné pouto. Nyní toto spojení pomohlo i některým z potřebných. Tým složený z fanoušků Sparty pod hlavičkou Sparta Forever dvakrát fotbalově změřil síly se sportovním týmem osobností s názvem Real TOP Praha. Prostřednictvím těchto zápasů sparťané přispěli i částkou 5 000,- Kč charitativním projektům, které právě občanské sdružení Real TOP Praha dlouhodobě a velmi aktivně podporuje.

Web Sparta Forever není jen předním fanouškovským portálem, ale zároveň se mnozí sparťané prostřednictvím celé aktivity Sparta Forever snaží přispět k fotbalové atmosféře na fotbalových zápasech, podporovat milovaný klub, organizují fotbalové turnaje či například vyhlašují mnohé netradiční soutěže. Zároveň také hrají aktivně fotbal. A proto si dlouhodobě pohrávali s nápadem porovnat síly s některým týmem a zkusit tím třeba i přispět na dobrou věc.

Tento nápad se podařilo uskutečnit hned s tím top ze všech týmů sdružujících osobnosti kulturního a sportovního života, týmem Real TOP Praha. Top týmem nejen z pohledu fotbalového, jelikož výsledky mluví za tento tým samy, ale především díky množství charitativních aktivit, kterými se snaží toto sdružení aktivně přispívat různým nadacím a institucím.

Sparťané sdružení v rámci webu Sparta Forever by rádi na tuto fanouškovsky netradiční a úspěšnou aktivitu rádi navázali a chystají tak svůj projekt. Ten by se měl rozběhnout v nejbližším období a ve finále podpořit mladé fotbalisty v cestě za jejich vysněnými cíli. Pevně věříme, že bude tento pilotní projekt vycházející z fanouškovského prostředí neméně úspěšný a najde si podporu i mezi ostatními fanoušky.

Více se o týmu Real TOP Praha a jeho aktivitách dozvíte zde na internetových stránkách sdružení.

V případě jakýchkoliv návrhů na aktivity, podporu či spolupráci v jakékoliv podobě nás můžete kontaktovat na fanousci@spartaforever.cz . Rádi každý podnět zvážíme.


Zároveň přinášíme krátký rozhovor s Alexandrem Smitou, předsedou sdružení Real TOP Praha a prezidentem mužstva.


Ahoj, Sašo. Zkus Real TOP Praha na začátek některým třeba neinformovaným čtenářům trochu představit. Určitým způsobem vlastně působíte již od roku 2000 a aktivit máte opravdu hodně. Jaké jsou třeba ty nejčastější?

Ahoj, tak Real je občanské sdružení, které se sportem snaží pomoci těm, kteří to potřebují.
Za Real hraje celá řada známých osobností a to naprosto bez nároku na honorář. To je asi největší rozdíl v porovnání s podobně složenými týmy. Hlavní aktivitou je pořádání převážně fotbalových akcí spojených s finančním výtěžkem pro potřebné.

Co třeba něco méně tradičního. Vím, že jste hráli beach fotbal či si pravidelně dáváte florbal. Jak to šlo? Bylo tam ještě něco méně tradičního v tomto směru?

Tak plážový fotbal byl opravdu nářez. Soupeřem nám byla reprezentace ČR v tomhle náročném sportu. Jediný, kdo stíhal, byl David Novotný. Taky jako jediný nekouří a nepije. Florbalu se věnujeme velice krátce a také to podle toho vypadá :) Budeme součástí propagace MS 2008 v Ostravě a v Praze, takže musíme potrénovat, abychom neudělali ostudu. Netradiční byl pouze letecký den, v rámci kterého jsme si mohli pod dohledem vyzkoušet pilotovat.

Kolika akcí se za celý rok zúčastníte?

Akcí je zhruba kolem dvaceti.

Některé obdobné týmy osobností na mě působí, že se jezdí spíše všude možně jen ukazovat a pohyb v dresu je pro ně fakt problém :) Z vašich výsledků i výkonů je však patrné, že fotbalový míč nikomu z vás nepřekáží. Naopak. Když pomineme ex-fotbalisty, kdo je z vás na tom nejlépe?

No tak to byla zásadní podmínka kluků, že se bude hrát fotbálek na určité úrovni a nebudou se jezdit „ukazovat jen ksichty“. Jak všichni vaši fotbaloví čtenáři vědí, fotbalista se asi nedá posoudit v jedné rovině. Každý je v něčem platný. Musím říct, že mě hodně kluků překvapilo, jak se za tu dobu, co hrajeme, zlepšili. Když pomineme ty ex-fotbalisty, tak nejfotbalovější je David Novotný.


Co vás vůbec k založení Realu přivedlo?

Všechny nás už před založením Realu spojoval sport. Pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou, je pro naše členy samozřejmostí. Šlo jen o to, jakou formou to dělat.

Jak se na jednotlivé akce dává dohromady kádr? Přeci jen je poměrně široký. Kolik má třeba členů, pokud se to dá takto vůbec říci :)

Organizování a domlouvání akcí mám na starosti já. Členů je asi kolem osmdesáti. Není to však konstantní stav. Někoho občas vyhodíme a jiné nabereme :)

V týmu jste fanouškovsky hodně namixovaní a přeci to funguje. Probíhá nějaké hecování a tyhle fandovské záležitosti?

Tak to je jasný! Při letošním derby jsme si to dali Sparta proti zbytku. Zbytek samozřejmě dostal co proto. Tak je teď na chvilku klid. Bohužel jsme si to stejně asi jako většina vašich čtenářů museli na konci Gambrinus ligy vyžrat. No, teď bude zase dalších hóóóódně let klid! :)

Funguje u vás takové to příjemné špičkování v týmu? Mladí nosí dresy a chodí pro pivko, módní police či placení do společné kasy za hattrick, pozdní příchod či fotku ze zápasu v novinách? :)

Špičkování probíhá naprosto stejně jako v každé fotbalové kabině. Jen s tím rozdílem, že se neplatí nic do kasy.

Po dvou zápasech je stav Real – SF remízový. Pokud by se hrálo pohárově, tak jsme venku. Každopádně, jak jsi osobně hodnotil utkání a setkání s týmem Sparta Forever?

Když budu mluvit za sebe, tak já si lepší nedělní dopoledne neumím představit. Poznání dalších sparťanů, dobrý fotbálek a 5000 Kč pro potřebné. Doufám, že si v létě najdeme společný termín na pokračování nekonečné série zápasů :)

Jaká byla očekávání a následně odezva přímo v týmu? Možná někteří hráči nesparťanského vyznání měli o motivaci postaráno nebo naopak nebyli ve své kůži. :)

Tím, že se ptají na další zápas, jsem odpověděl na druhou část otázky.

Máš pravdu, někteří nesparťani (nebudu jmenovat) měli jisté obavy. Ani já jsem nevěděl co nás (nebo je, slávisty) čeká. Znáš Davida (Davida Novotného, poznámka redakce), ten týden před zápasem pořád vyhrožoval. No a někteří se po...... :) Ten kdo přišel, určitě přijde rád i příště.


Díky moc za rozhovor a především sehraná utkání. Zároveň přejeme hodně štěstí a síly do vaší činnosti.

Redakce | 30.06.2008 08:33