Canizares | 05.11.2009 16:00

Včerejší zápas na Letné mě nadchnul a musím opravdu smeknout před výkony aktérek z obou stran! Po dlouhých 4 letech se spartanským fanouškům opět nabízí možnost navštívit na Letné utkání Ligy mistrů a to dokonce její osmifinále! Sparta hostí slavný Arsenal Londýn. Tomu také odpovídá návštěva - 1 975 diváků na zápase ženského fotbalu je parádní číslo. Ostatně už při příchodu na stadion jsou vidět hloučky fanoušků směřujících podpořit naše děvčata, které neodradilo ani chladné počasí. Hlavní tribuna, jenž byla jako jediná pro tento zápas otevřena tak může přivítat naše hráčky při nástupu, tentokrát v netradičních žlutých dresech. Nezbytné formality proběhnou a může se začít.

Ačkoliv je sestava Sparty zdecimována zraněnými a kartami(Mocová, Bertholdová, Veselá a sestry Martínkovy) již od úvodního hvizdu je na našich hráčkách vidět velké nasazení a bojovnost, se kterou na slavnějšího soupeře vlétly. Dravé mládí, bojovnost a nasazení dokázaly v mnoha fázích zápasu plnohodnotně konkurovat zkušenostem a kvalitám na straně druhé. Arsenal má mírnou převahu a do ničeho nás nepouští. Zlomem v utkání je 13. minuta. V ní naše hráčky použijí při standardní situaci signál vyběhnout, nechají 5 hráček Arsenalu v ofsajdu a naneštěstí to vidí celý stadion kromě hlavní a pomezní rozhodčí. Volná Flaherty(ová) jednoduše skóruje a soupeř získává potřebný klid. Hraje jednoduše, nakopává míče na rychlé útočnice a poctivě brání. Ve 26. minutě naskakuje Lander(ová) úplně osamocena na rohový kop a je z toho druhý zářez na pažbě kanonýrek. Do konce poločasu se několika zákroky ještě blýskne Lenka Gazdíková a můžeme být rádi, že neodcházíme do šaten s větším přídělem.

Po změně stran se po nenápadné akci dostává hráčka Arsenalu do pokutového území (tuším, že to byla Lander(ová) ), kde po „souboji“ padá k zemi a k překvapení všech je odpískána penalta (osobně bych takovýto“ faul“ pískal v kategorii benjamínků a né v dospělém fotbale), což je obzvláště divné vzhledem k benevolenci posuzování soubojů během celého zápasu. Penalta je proměněna a hráčky Arsenalu chtějí dohrát utkání jen z povinnosti. To jim ovšem domácí nedovolí a nastává urputný boj o každý míč. Třetí gól naše hráčky správně vyhecoval, jdou do každého souboje na hranici a začínají své soupeřky přehrávat. Závěrečných 35 minut nabírá hra na obrátkách, o co méně je vidět fotbalové krásy, o to více důrazných soubojů a bojů o míč. I Sparta se začíná dostávat do šancí, které ovšem likviduje obrana hostí či zvednutý praporek. Zápas končí 0:3.

Rozdíl obou mužstev byl ve zkušenostech a záložní řadě. Ta Arsenalu to doslova odběhala a odpracovala za obranu, k ní se skoro nikdo nedostal. Obzvláště Chapman(ová) se mi v tomto ohledu líbila. Za celý zápas snad nebyla odstavena od míče a neskutečně mnoho jich vybojovala. Proto pak obránkyně Arsenalu měly mnoho času na rozehrávku dlouhých míčů do běhu, které byly největší hrozbou pro naši obranu. Navíc veškeré situace řešily v klidu, s přehledem, bez zbytečných odkopů nikam. Přesto však zaslouží naše děvčata ABSOLUTORIUM. Co se týče bojovnosti, vůle, nasazení, své soupeřky mnohdy předčily, i přes křeče bojovaly do posledních minut – příkladem za všechny můžou být Sedláčková, Ringelová, ale mohl bych zde vypsat kteroukoliv z nastoupivších a nezmýlil bych se. Za včerejší výkon mohou na sebe být hrdé, udělaly Spartě opět dobré jméno v Evropě. Těch 53 zápasů hráček Arsenalu v evropských pohárech bez porážky není náhoda, o čemž jsme se včera přesvědčili, stejně jako o tom, že jim naše děvčata byla více než důstojným soupeřem. Určitě k tomu pomohla i již zmíněná divácká kulisa, která vytvořila (až na pár výjimek) dobrou atmosféru. Jedinou kaňkou na zápase byl výkon trojice rozhodčích, který nedosahoval ani úrovně okresního přeboru. Pomezní u hlavní tribuny naprosto nezvládala ofsajdy (ty dvě výše popsané situace byly jen špička ledovce), paní na druhé straně zase ani jednou nezamávala aut, aniž by jí předtím hlavní rozhodčí Beck(ová) ukázala na kterou stranu se dle jejího názoru bude vhazovat. A o penaltě nepenaltě už byla řeč. Ale nemá cenu se vymlouvat na rozhodčí, naše hráčky by nejspíš stejně prohrály i s jinou arbiterskou trojicí. Včerejší zápas pro mne nebyl o výsledku. Předvedený výkon dává naději, že v plné sestavě a o tyto zkušenosti bohatší budeme nejen v Londýně, ale i v jiných těžkých zápasech ještě konkurence schopnější, a že letošní osmifinále (bez ohledu na výsledek londýnské odvety) nemusí být příští rok konečná stanice.

A na závěr jedno přání. Kéž by pan Chovanec dnes místo taktické přípravy na zápas pustil hráčům alespoň těch posledních 35 minut tohoto zápasu. A kéž by si z toho vzali příklad. To by totiž ten výsledek v Rumunsku byl minimálně 0:3!!!