Sektor | 04.11.2011 07:21

O tom, zdali je vhodné, aby tým Sparty a je jedno, že se jedná o ženský tým, hrál zápas Ligy Mistrů na hřišti třetiligového klubu a ještě v naprosto nevhodném čase, bylo popsáno už pěkných pár řádků. Vůli vedení se nakonec nikomu změnit nepodařilo, ale on se jim ten bumerang moc hezky vrátil zpátky. To byla ostuda, když přijíždělo auto z Francouzského velvyslanectví do skvostného areálu v Holešovicích. Přál bych Vám vidět ten výraz posádky, když vystoupili. Za zmínku také určitě stojí vyjádření Lary Dickenmann, která spolu se spoluhráčkami pokládala hráče Vltavínu, kteří měli trénink po nich, za hráče Sparty. Móóóc hezká vizitka. I tak bych chtěl poděkovat všem těm, kteří se nebáli ozvat a pokusili se pro změnu alespoň něco udělat, ať už to byl transparent na limonáda cupu ve Znojmě, zajištění pěkné reportáže v Českém rozhlase či se podíleli jakkoli jinak.

Předzápasové soustředění musíme vzhledem k opatrování našich ročních ratolestí volit střídměji než je obvyklé, a tak měníme naši oblíbenou hospůdku za domácí kinder párty, na kterou bedlivě dohlížíme se sklenkou v ruce. V souboji českého Chardonnay z Bzence proti francouzskému Cabernetu Sauvignon z Provance vítězí domácí 2:1 a my si tak říkáme „kéž by to tak bylo i na hřišti“. U vstupu se nestačíme divit, jak pomalu dokáže 7 pořadatelů odbavit hrstku čekajících fanoušků. Parkujeme kočárky na konci hlavní tribuny, kde se k nám postupně připojují ostatní „kotelníci“. Nakonec je náš hlouček přibližně 20tičlený a hlasitě vítá nastupující hráčky.

Hned v úvodu zápasu kopeme roh. Míč si staví Iva Mocová a mně hned proběhne hlavou myšlenka, jak by to bylo super, kdyby se opakoval úvod z předchozího kola proti Limassolu, kdy Iva poslala balon přímo na hlavu Lucky Martínkové a ta ho bezpečně uklidila tam, kam patří. Tentokrát směřoval na Míšu Čulovou, která i přes svou úctyhodnou výšku na míč nedosáhla.

Hra je ze začátku hodně opatrná a mimo dvou šmudel hostů, které šly přímo do náručí naší brankářky, se nic zvláštního neděje. Skoro začínáme nabývat dojmu, že bychom to klidně mohli na tu plichtu dnes ukopat, když ve 20min dostává Lotta Schelin ideální balon za obranu a lehkým obloučkem otevírá skóre zápasu. O 5min později ta samá hráčka zasouvá podruhé, když z vápna střílí ke vzdálenější tyči. Ve 40min máme možnost dalšího rohového kopu, který rozehráváme velmi rychle na krátko a Markéta Ringelová posílá pěkný centr do vápna. Podaří se nám sice poprvé ohrozit branku soupeře, leč hlavička je moc slabá a brankářka ji bezpečně zneškodňuje. Ve 44min se o slovo opět hlásí dnes famózní Švédka Schelin, která si obchází i Lenku Gazdíkovou, ale naštěstí pro nás trefuje pouze tyč. Těsně před poločasem je přidělen žlutý kartónek Lucce Martínkové, pro kterou tento „dárek“ znamená stop pro odvetu a tak se není co divit její reakci v podobě nas….mu nakopnutí balonu do plotu.

O půli dostáváme od jednoho „Rudého“ lekci z dějepisu, když nám vypráví, jak hned za hlavní tribunou je zarostlé volejbalové hřiště, kde v roce 1965 přivítala naše reprezentace Brazílii a utkání tehdy sledovalo 8.000 diváků. To na obhájkyně Ligy Mistrů žen ve fotbale dnes dorazilo přibližně 500 fanoušků a nikdo nepochybuje, že hrát se to mimo obvyklou pracovní dobu pod umělým osvětlením, návštěva by byla jistě několikanásobná, jako třeba na Arsenal ladies, s kterými jsme hráli bez jednoho dne přesně před dvěma roky na Letné. Vtipné bylo také, když se jeden pořadatel snažil vyhostit zmíněného dějepisáře z hlediště se slovy, že jako fotograf musí být na ploše a ne s námi na tribuně :-)

Druhá půle začíná stejně jako ta první, kdy se hra odehrává převážně ve středu hřiště. V 55min se naše hráčky vydávají ve větším počtu do útoku a snaží se všemožně s výsledkem ještě něco udělat. Po odebrání balonu však následuje bleskurychlý útok po levé straně, centr a gól Elodie Thomis, která byla v tu chvíli na hřišti jen čtyři minuty. Jen o dvě minuty později se tato hráčka mění ze střelkyně v nahrávačku a po pěkném ťukesu zvyšuje Eugenie Le-Sommer na 0:4. Začíná to už vypadat docela bledě, ale naše hráčky stále nevěší hlavu a bojují. To „bojují“ je asi slabé slovo pro to, co záhy předvedla Lucka Martínková. Zdánlivě ztracený balon se snaží doběhnout, svým buldočím napadáním nutí hned dvě hráčku Lyonu k chybám, až se nakonec ocitne sama před brankářkou. Bohužel díky jejímu včasnému vyběhnutí už není moc prostoru ke střele a tak končí míč k smutku většiny diváků pouze na tyči. Tohle holky asi už definitivně zlomilo a od této chvíle byly na hřišti už prakticky jen soupeřky. V 74min se ze vzduchu z otočky krásně trefuje Corine Franco a nám odbyla pátá. O chvilku později je kopačkou soupeřky do hlavy zasažena Jana Sedláčková, která je zkrvavená odnášena na nosítkách rovnou do šatny. Už máme vystřídáno a tak dohráváme zbytek zápasu v deseti. V 84min pak uzavírá na konečných 0:6 svou druhou brankou Le-Sommer a je vymalováno. Ještě před konečným hvizdem nám udělá radost po svých se z kabiny vracející Jana, která to jak se později dozvídám, odnesla „pouze“ jedním stehem. Jó, šitíčko rovnou v kabině, to je velká paráda, chudák holka.

Po zápase se s námi jdou holky pozdravit a my se je snažíme trochu povzbudit, protože vypadají hodně sklesle. Úsměv na tváři jim vykouzlí alespoň malá improvizovaná autogramiáda, kdy Marty bleskově využil dnešního internetového článku, v němž byly fotky Domči Týlové, Ireny Martínkové a Markéty Ringelové, které pózovaly v plavkách. Šup do fotostudia a „kartičky“ k podpisu hned byly na světě. Co dodat. Asi nikdo z nás reálně nečekal, že bychom dnes vyhráli. Spíš jsme se modlili za nějakou nízkou prohru. Jelikož naše soupeřky nejsou lepší o parník, ale minimálně o dva, tak ta porážka není nic hrůzostrašného. Jiné celky dopadly v této konfrontaci i daleko hůř. Holky nevěšte hlavu, bude líp…

Sektor


Statistika utkání:

AC Sparta Praha - Olympique Lyon 0:6 (0:2)


Branky: 21 a 26. Schelin, 58. a 85. z pen. Le-Sommer, 56. Thomis, 75. Franco. Rozhodčí: Kulcsárová (Maď.). ŽK: L. Martínková, I. Martínková, Bertholdová (všechny Sparta). Diváci: 394.

Sestava Sparty: Gazdíková - Malinová, Bertholdová, Čulová, Mocová (61. Sedláčková) - Pivoňková, Bartoňová (65. Kožárová), Ringelová (71. Chlastáková), Ondrušová, I. Martínková - L. Martínková.

Sektor | 04.11.2011 07:21 Vstoupit do diskuze
7