Nedávno jsem získal výtisk novin z 2. června 1919. Tehdejší PONDĚLNÍK vycházel pravidelně každé pondělní ráno a stál 20 haléřů. Je krátce po Velké válce a ještě kratší čas uplynul od vzniku samostatné Československé republiky. Naši pradědečkové a naše prababičky si užívají života v prvních měsících nového státu. Na titulní straně je velký článek o manifestaci padesáti tisíc socialistů u lipanské mohyly.
„Těsně před mohylou, kamenným pomníkem, lipanským mučedníkům postaveným, improvisována na nákladním automobilu tribuna. Kol do kola tísní se desetitisíce pod lesem praporů a standart kvítím zdobeným, vše v oslňujícím jasu a žáru slunečním. Rozechvěně a radostně shlíží oko na toto moře hlav a dále bloudí po požehnaných zelených láních, které před 500 lety byly svědkem strašlivého dramatu lipanského.“ „Dnes nesmí nikdo více nám brániti, abychom se hlásili ku svým předkům a mučedníkům. Tragédie, která se na tomto poli odehrála, zle vymstila se na celém českém národě, který i tehdy byl malým, ale prodchnut cele myšlenkou a ideami Husovými a veden Žižkou, zvítězil proti celému světu, protože svou oporu a sílu měl v lidu. Můžeme být hrdi na to, že jsme dávno před Amerikou a Francií proklamovali lidská práva, že jsme pokroku razili cestu, ovšem krví draze zaplacenou.“ „Společně s námi musíte vy stát svorně vedle sebe, vždy a všude, děj se co děj. Na konec provolal za bouřlivého souhlasu slávu republice a prvnímu jejímu presidentovi.“
Toliko několik výtažků z hlavního obsáhlého článku tehdejšího vydání. Na dalších stránkách je mnoho dalších velmi zajímavých článků týkajících se vnitrostátních i mezinárodních událostí. Polovina páté strany je věnována tělesné výchově. Jsou zde uvedeny výsledky sportovních zápasů a závodů uplynulé neděle. Nejvíce mě zaujala reportáž z fotbalového derby Sparta-Slávia. Zde je doslovný přepis komentáře z tohoto utkání:
A.C. Sparta – Slavia 2-0 (0-0)
10.000 diváků. – Krásný zápas až do 80. minuty. Sparta scoruje v 35. minutě druhého poločasu. Slavia protestuje proti prvému goalu pro offside. Oba goaly Janda. Sparta má dva 11metrové kopy. Prvý v 1. min. střílí Janda mimo, druhou Turek zachraňuje.
Sparta revanchovala se za porážku utrpěnou na začátku saisony. Její team podal nejlepší výkon saisony v tomto mistrovském zápase. Jest litovati, že došlo k protestům proti prvé brance, neboť od tohoto okamžiku hra ztratila na kráse. A. C. Sparta byla z valné části hry v převaze a jen výborná obrana Slavie, ve které podal skvělý výkon Ráca v backu a Turek v brance, zabránila csore Sparty do 80. minuty hry. Sparta byla teamem lepším, hrajíc ve všech řadách bezvadnou hru, jistou v obraně a důraznou v útoku, který výborně vedl Janda. Slavia, která za Fichtu zařadila Holého do středu zálohy a mladičkého Kováře na levou stranu téže, měla značný handicap (Fichta zřejmě scházel), hrála rovněž dobrý football, měla pěkné chance, ale bezpečná obrana s výbornou trojicí Peyr, Hoyer, Pospíšil mařila naději na úspěch. Hra vyvíjela se pěkně, až do 10. minuty před koncem, kdy padl goal, který je příčinou protestu Slavie. Úroveň hry byla krásná, výborná hra hlavou, ve které zejména vynikl Fivéber (Sparta), jenž, zdá se, že hraje ve formě předválečné. Mužstvo Sparty vyniklo jako celek krásné soudržnosti, hlavně jednotlivci zejména Vaník, Ráca, Turek. Match měl četné napínavé momenty, jimiž obecenstvo olupováno o klid. Zápasu přítomen byl p. ministr pro výživu lidu Dr. Vrbenský."
Zajímavý komentář z derby, které se odehrálo 1. června 1919, tedy před více než devadesáti pěti lety, mě utvrdil v myšlence, že sešívaní mají ty věčné stížnosti a nářky snad v genech. Začalo to vlastně už při prvním derby 29. 3. 1896 na Císařské louce, kdy branku Sparty, až po skončení zápasu, po protestech některých hráčů Slávie, sudí Josef Rössler-Ořovský odvolal. Pro odvolání se rozhodl, jak se sám vyjádřil, „po rozjímání o všech okolnostech té střely.“
Ono to věčné kňučení, stěžování a brekot k nim patří od nepaměti. Buďme hrdí na to, že jsme jiní, že MY JSME SPARTA!
Bombito