taborita1 | 27.06.2016 11:00

O uplynulém víkendu proběhl další ročník tradičního letního SPARTA FOREVER Cupu 2016. Tak se pojďme podívat, co se to vlastně v sobotu kousek od Prahy odehrálo.

Toto, už dvacáté, setkání fanoušků u pivka, klobásek, stejků, gulášku a fotbálku mělo tentokrát nejspíš jedno unikum. Ještě nikdy se snad nehrálo v takovém pekelném počasí, kdy i mouchy padaly za letu a vajíčka se mohla smažit na kapotách aut. O to větší uznání patří všem zůčastněným, že nejenže na rozdíl od zmíněného hmyzu nepadali, ale naopak se toho zhostili na jedničku a opět ukázali, jak odolný je sparťanský fanoušek.

Idea těchto turnajů je jasná, setkat se během domácí fotbalové okurky s kamarády, pokecat, popít, zahrát si fotbálek a naladit se na novou sezónu. A nejinak tomu bylo i letos. Sobotního klání se přijelo zůčastnit osm týmů, původně jich bylo nahlášených více, okolnosti ale nedovolili někomu dorazit ale i tak jsme byli svědky povedeného představení. Sice se musel program na poslední chvilku "přelosovávat", ale ani to nikomu nezkazilo náladu. A ani nevadilo (no, možná někomu pak přeci jen ano :-) ), že nedorazil jeden z rozhodčích a tak jsme si museli operativně vypomáhat z vlastních zdrojů...a někdy to bylo zajímavé :-)

Jako pokaždé se hrálo ve dvou skupinách. Do grupy A byly zařazeni týmy Homolka Boys, FCS Jičín, Kostelce nad Černými Lesy a Malých vlajek. Do béčka pak šly Ultras, Veteranos Pirates, Young Pirates a nováček U Malého Berlína (i když tak úplný nový tým to nebyl, jeho členové byli v minulosti několikrát účastni v jiných mužstvech).Tak se pojďme podívat nejdříve na skupinu A a boje v ní. Jako její favorit byli bráni Homolka Boys, několikanásobní vítězové turnaje a medailisté z poslední doby. Ti se však tentokrát vůbec nepotkali s formou, bylo vidět, že absence několika pilířů v sestavě byla znatelná a ani pozdější příjezd dalších posil, které ještě musel dopoledne odehrát poslední existenční zápas v Hanspaulce pak výkon a ani výsledek moc nevylepšil. Prostě ne vždy je posvícení :-) Homolkové tak ve skupině skončili poslední, což jim nakonec bylo osudné i v playoff, kde narazili na suveréna druhé skupiny. Jinak bylo áčko nad míru vyrovnané, zbývající týmy Malých vlajek, Jičína a Kostelce měli po odehrání všech zápasů stejný počet branek a tak po pořadí nakonec muselo rozhodnout skore, které měl nejlepší Jičín.

Pořadí skupiny A:

1. FCS Jičín 4 b. 5:3
2. Kostelec 4 b. 8:4
3. Malé vlajky 4 b. 8:8
4. Homolka Boys 0 b. 3:9
Ve skupině B se rychle vyprofiloval její lídr, kterým bylo mužstvo U Malého Berlína, za které mimo jiných nastoupil i pětinásobný mistr světa v hokeji a legenda HC Sparty Praha David Výborný, který ukazoval, že mu to jde na trávníku stejně dobře, jako na ledě. Chlapci z Malého Berlína své soupeře doslova drtili a zcela jasně skupinu opanovali. Na druhém místě skončili obhájci prvenství jak z lonského léta, tak z letošní zimy, tým Ultras, mužstvo, které se SF Cupu účastňuje už od samého začátku a kterým prošla v minulosti nejedna známá osobnost nejen ultras scény Sparty. Třetí flek pak brali Veteranos Pirates, jenž ukazovali, že ani věk vysoko nad čtyřicítkou nic neubírá entuziasmu, nadšení, zápalu a bojovnosti. Na čtvrté příčce pak skončili jejich následovníci z Young Pirates, kteří i když ne výsledkově, tak určitě herně dělají viditelné pokroky, jen tak dál.

Pořadí skupiny B:

1. U Malého Berlína 6 b. 19:1
2. Ultras 3 b. 6:8
3. Veteranos Pirates 3 b. 8:11
4. Young Pirates 0 b. 1:15

Po bojích ve skupinách pak následovala nezbytná pauza nejen na občerstvení (které se však pravidelně praktikovalo během celého dne, bez ohledu na množství a dobu :- ) ale zejména na odpočinek, bylo to opravdu peklo. Klobásy, stejky, guláš a k tomu pivko z Chýně...co více si může unavený čutálista přát? Možná jen trochu víc stínu :-)
Po doplnění nezbytné energie pak už nebylo na co čekat a tak vzhůru do vyřazovacích bojů. V prvním čtvrtfinále na sebe tak narazily týmy U Malého Berlína a Homolka Boys. Vzhledem k předchozím výsledkům se čekala jasná záležitost, ale opět se potvrdilo, že playoff má svá specifika, Homolkové kladli statečný odpor, skvěle jim zachytal brankář a tak Berlíňáci museli vynaložit všechny síly a o svém vítězství 3:1 rozhodli až v samém závěru. V dalším utkání se statečně drželi kluci z Veteranos proti Jičínu a kdyby se počítaly i branky rukou, tak to mohlo být i lepší, než konečná těsná prohra 0:1. Ve třetím čtvrtfinále si Kostelec v klidu poradil s Mladými piráty 4:0 a v posledním zápase této části Ultras ukončili pouť turnajem Malým vlajkám.

A šlo se do semifinále. Ve prvním se Ultras hodně trápili s letos výborným Kostelcem a nakonec postoupili dál až po střelách pokutových kopů, když v normální hrací době to bylo 1:1. Ve druhém pak Malý Berlín v celkem vyrovnaném zápase nakonec vyřadil Jičín, který byl letošním velmi příjemným překvapením, poměrem 4:1 a postoupil do finálového klání proti Ultras.

O konečné třetí místo se pak rozhodovalo mezi Jičínem a Kostelcem jen v penaltovém rozstřelu, který nakonec lépe zvládli kluci z Jičína a tak bronz putuje zaslouženě za nimi.


A bylo tu velké finále. To mělo vše, co má takový zápas mít. I přes celodenní vedro, sluníčko apod. se hrál pěkný fotbal, byly k vidění střely, skluzy, výborné zákroky brankářů, červená karta, penalta, nechybělo ani pyro, které zorganizovali kluci z Young Pirates a jenž se opravdu povedlo.....no prostě klasika :-) Dosavadní suverén turaje tým U Malého Berlína si musel hrábnout na dno svých sil, aby nakonec Ultras, kteří hráli velkou část finále oslabeni o vyloučeného spoluhráče, porazil těsně, ale přeci jen 2:1. V kontextu celého turnaje je však vítězství kluků z Malého Berlína zcela zasloužené a nutno říci, že i hodně inspirativní ;-) Už se těšíme na další jejich účast. Sláva vítězům a klobouček dolů před všemi účastníky!

Konečné pořadí:

1. U Malého Berlína
2. Ultras
3. FCS Jičín
4. Kostelec nad Černými Lesy
5. Malé vlajky
6. Vetranos Pirates
7. Homolka Boys
8. Young Pirates

A mohlo se jít na vyhlášení. Nejdříve přišly na řadu individuální ocenění. Nejlepším střelcem se stal Hájus z Malého Berlína, brankářem turnaje byl vyhlášen Azurit z Ultras a nejlepším hráčem pak byl direktoriátem turnaje vybrán Mára z Kostelce. Gratulace kluci.
Mužstva si pak odnesla ceny v podobě kvalitních českých tekutých pochutin, šál, pohárů a i triček, které do soutěže věnoval jejich výrobce rowdie.cz .

Následovala společná fotka, nějaký ten chorálek, dopíjení souků, dojídání klobásek a postupný odjezd na "základny", kde jistě proběhl důkladný rozbor celého dne...tedy aspoň v mém případě ano a nemám jediný důvod si myslet, že to bylo jinde jinak :-)

Další letní setkání tedy máme za sebou, bylo to opravdu náročné a je potřeba před všemi zůčastněnými hluboce smeknout, jak to v tom pekelném vedru zvládli, palec nahoru! Opět se ukázalo, že fanouška Sparty jen tak něco nepoloží a neutaví. Díky všem co dorazili, hráčům, fanouškům (těm ze vzdálené Moravy zvláště :- ) ), fanynkám, organizátorům atd.
Další setkání s fotbálkem a kamarády nás čeká opět za půl roku, na zimním SPARTA FOREVER Cupu 2017. Mezi tím se jistě potkáme na tribunách Letné a stadionech nejen po celé republice, ale jak doufáme, tak i po Evropě. Prostě budeme tam, kde Sparta bude hrát.

P.S. Omluvte případné prohřešky proti mateřskému jazyku, či nějaké ty překlepy či statistické anomálie...furt jsem ještě nějaký "zmořený" z toho víkendu ;-)
Sparta Forever!


taborita1

taborita1 | 27.06.2016 11:00 Vstoupit do diskuze
0