mildouch | 15.10.2009 16:32

Irena Martínková patří již delší dobu k oporám naší fotbalové Spartičky i reprezentace a když k tomu ještě navíc vyhrála i třetí ročník fanouškovské soutěže o nejhezčí fotbalistku, nebylo co řešit a museli jsme jí vyzpovídat. Dozvíte se třeba to, jak očima přímé aktérky vypadaly nedávné boje v Lize mistrů proti Almě, či prestižní derby se Slávií. Chybět samozřejmě nemohou ani informace o tom, které spoluhráčce by dala hlas ona, či kdo je podle ní největší sympaťák mezi našimi fotbalisty. Pro případné nápadníky jsme připravili i zákeřnou otázku ohledně jejího kuchařského umění, ale nejen oni se dozví i spoustu dalších zajímavostí ze zákulisí. Tímto děkujeme za čas, který si na nás v hektickém programu posledních dní udělala a přejeme jí hodně úspěchů nejen na zelených trávnících! Jen na vás však bude, jestli jako první fotbalistka dokáže obhájit titul i v naší prestižní anketě! :-)

Rozhovor asi nemůže začít jinak, než tradiční otázkou – co tě přivedlo k fotbalu a jak jsi se dostala do Sparty?

K fotbalu mě přivedli kamarádi z Přerova nad Labem, se kterými jsme, společně se sestrou, chodily na jakýkoliv plácek kopat do balonu. Jednou nás uviděl trenér místní přípravky, který říkal, že nám fotbal jde, ať zkusíme hrát s klukama. Na druhý den jsme přinesly fotku, dvacet korun a začaly jsme hrát. Do Sparty jsem se pak dostala z dívčího klubu v Předměřicích, odkud si nás se sestrou a Sašou Mouchovou vyhlédl trenér Dušan Žovinec.

Jaká byly doma první reakce, když se ozvala Sparta?

Naši to v té době řešili víc než my se ségrou. Ale samozřejmě jsem měla radost, že o nás má zájem takový klub.

Co pro tebe v současnosti Sparta znamená?

Sparta pro mě znamená nejlepší fotbalový klub žen v České republice. Jsem ráda, že můžu hrát v klubu s nejkvalitnějšími fotbalistkami z republiky.

Na hřišti máš sice většinou defenzivní úkoly, ale i tak občas vstřelíš nějakou branku. Pamatuješ si ještě vůbec třeba na tu úplně první a kterou naopak považuješ za tu nejdůležitější?

Tak tu úplně první branku jsem vstřelila kolenem po rohovém kopu v dresu Přerova nad Labem.
Za nejdůležitější branku považuji tu, která rozhodla finále Mistrovství České republiky starších žákyň. To jsem ještě hrála za Předměřice proti Plzni.

Jaké máš oblíbené kluby a fotbalisty? Měla jsi nějaký vzor?

Vzor jsem nikdy žádný neměla. Mezi mé oblíbené kluby patří Barcelona a hráčem je Messi.

Už odmala hrajete společně se sestrou v jednom týmu. Dokážeš si představit, že nastoupíte někdy proti sobě? Na trávníku by to asi pěkně jiskřilo. :-)

Stát se může cokoli. Dovedu si to představit. Brala bych ji jako každého soupeře, snažila bych se o to, co v každém zápase - podat co nejlepší výkon a vyhrát.

Trenér Žovinec se občas chlubí, že Sparta má své hráčky smluvně podchycené, aby mu neutíkaly pryč. Co přesně to pro vás znamená?

Není tak jednoduché někam odejít, ale Sparta nám vytváří ty nejlepší podmínky v lize.

Musíte si v rámci „profesionálního“ přístupu k fotbalu třeba nějak výrazněji hlídat životosprávu či se nějak omezovat?

Samozřejmě nám trenéři říkají, ať si hlídáme postavu, že potřebujeme dostatek spánku a regeneraci, ale v podstatě je to na osobním přístupu každé hráčky.

Dokazála bys případnou návštěvu pohostit třeba domácí svíčkovou (nebo aspoň buchtama)? :-)

Zrovna svíčkovou bych návštěvě nabídnout nemohla, ale buchty by na stole byly připravené.

Chtěla bys vyzkoušet i nějakou zahraniční štaci a kde by to případně bylo?

Lákalo by mě vyzkoušet si něco nového, ale samozřejmě by nejprve musela přijít zajímavá nabídka.

Vyvrcholení každoročního úsilí pro vás určitě znamená účast v Poháru mistryň. Od letošního roku došlo ke změnám v hracím systému. Můžeš nám v krátkosti popsat, co to pro vás znamená?

Z finančního i z časového hlediska to pro nás není příznivé. Dříve se hrálo první a druhé kolo UEFA Women´s Cupu turnajově. Od letošního roku je to nově UEFA Women´s Champions League, kde se po úvodní turnajové kvalifikaci už hraje klasicky pohárově doma - venku. Díky našim úspěchům v minulých letech jsme letos nemusely ani do té kvalifikace.

Jak bys popsala váš úspěšný dvojzápas s Almou?

Nádhera. V Kazachstánu jsme musely naši hru podřídit terénu, který nebyl zrovna optimální, takže náš výkon nebyl dobrý. V Praze jsme pak mohly ukázat, jaký fotbal hrajeme a po dvou trefách Lucky Ondrušové se radovat z krásné postupové výhry.

Fotbalistky Arsenalu patří k evropské špičce. Čím se je pokusíte zaskočit?

Snad trenér něco vymyslí.

Jako opora Sparty i naší reprezentace jsi toho už také v rámci pohárů hodně procestovala. Kde a proč se ti líbilo nejvíce a kam by tě ještě lákalo se podívat?

Nejvíc se mi líbilo v Izraeli, ale krásný byl i Island, Dubaj nebo Sicílie. Lákalo by mě ještě hodně míst, například Mexiko, Kanada, Thajsko nebo Austrálie.

Jak si krátíte čas na těchto zahraničních štacích, pokud se zrovna nerozeběhnete po nákupech? :-)

Je to různé. Občas někdo vymyslí nějakou hru, nebo koukáme na dvd. Dřív jsme hrály playstation.

Nedávno skončilo fotbalové ME, které opět vyhrály fotbalistky Německa. Finále bylo velmi pěkným zápasem, ale výhra nad Anglií v poměru 6:2 napovídá, že to bylo rozdílem třídy. Opravdu jsou o tolik napřed?

Fotbalistky Německa jsou výborné hráčky, ale zrovna v tomto zápase výsledek neodpovídá hře.

I náš fotbal měl na závěrečném turnaji zastoupení. Již zmiňované finále odpískala Dagmar Damková, která našemu ženskému fotbalu dělá velmi dobrou reklamu. Jaké na ní máš vzpomínky, když ještě pískala vaše utkání?

Nevzpomínám si, že by nás kdy pískala lepší rozhodčí než Dagmar Damková.

Je třeba velký rozdíl, pokud je na hřišti sudí s takovým renomé, i když se mu třeba zápas až tolik nepovede?

Myslím si, že většina ženských rozhodčí má málo praxe a proto nemají takový cit a zkušenosti pro dobré řízení zápasu.

Poměrně brzy jste doma také hostily hráčky Slavie a tyhle zápasy vždy patří k tomu „nej“, co může naše liga nabídnout. Měly jste před ním nějakou speciální přípravu? Byly od realizačního týmu vypsané nějaké „mimořádné“ prémie?

Mimořádné prémie vypsány nebyly... ...škoda! :-) V zápase s Almou jsem se zranila a nemohla jsem absolvovala tréninky před zápasem se Slavií, takže nevím, zda byla nějaká speciální příprava, ale většinou se připravujeme na každý zápasy stejně.

Nastoupily jste bez několika zraněných opor, přesto jste v mrazivém podvečeru dokázaly zvítězit 1:0. Podobný výsledek, navíc proti velmi dobře hrajícím soupeřkám, vás určitě musí povzbudit do dalších bojů.

Určitě, měly jsme velkou radost.

Máte jako tým svojí „klubovou“ kasičku na pokuty a kdo se o ní případně stará? Jaké jsou nejčastější „prohřešky“? (Tady hlavně doufáme, že za tenhle rozhovor nic platit nebudeš :-)

Samozřejmě máme kasu a stará se o ni zástupkyně kapitánky Iva Mocová. Myslím si, že nejčastější pokuty jsou za pozdní příchody na trénink, ale to bych se musela zeptat pokladnice.

Rozhovor se pomalu blíží ke konci, takže opět dojde na další tradiční otázku. Znáš internetové stránky www.spartaforever.cz?

Samozřejmě znám.

Nedávno na nich proběhl další ročník ankety o Nejhezčí fotbalistku Sparty. Po Zuzce Kozlové a Lence Gazdíkové jsi třetí fotbalistkou, která se může pyšnit tímto titulem, ke kterému samozřejmě gratulujeme. Kdybys měla vybírat ty, pro kterou spoluhráčku bys hlasovala?

Pro Markétu Ringelovou.

A pokud bys měla vybrat nějakého sympaťáka mezi našimi fotbalisty?

Jirka Kladrubský.

Chtěla bys na závěr ještě něco vzkázat fanouškům?

Děkujeme za podporu!

mildouch | 15.10.2009 16:32 Vstoupit do diskuze
11