Redakce | 04.02.2010 12:28

V zimní pauze se podařil sparťanskému vedení dotáhnout do úspěšného konce přestup Libora Sionka z FC Kodaň do našeho klubu. Mnohým jistě netřeba připomínat, že se jedná o návrat hráče, který ve Spartě již velmi úspěšně působil a díky výkonům v jejím dresu se vydal na své zahraniční působení. Libor přišel do Sparty v v roce 1999 a nastoupil za ni ve 96 ligových utkáních a vstřelil 25 branek, dalších 42 startů si připsal za ACS v evropských pohárech, kde mířil do černého v 6 případech. Za mnohé stačí například zmínit jeho vítězný gól v Portu v osmifinálové skupině Ligy mistrů. V roce 2004 Libor Sionko Spartu opouští a přestupuje do rakouského Grazeru AK, odkud pak putuje do Austrie Vídeň, kde svými výkony zaujal pozorovatele Glasgow Rangers, kam se stěhuje v roce 2006. Za glasgowské jezdce stačil odehrát 18 zápasů. Poté následuje jeho přesun do FC Kodaň, kde se hned stává oporou týmu a fanoušci ho vyhlašují i nejoblíbenějším hráčem svého klubu. V posledním půlroce s ním však trenér přestává pomalu počítat, Libor víc sedí na lavičce než hraje, i přesto, že s ním klub v zimě prodloužil smlouvu až do června 2012. Po posledním letošním zápase Evropské ligy, kdy Kodaň porazila na Letné domácí 3:0 ( Sionko nastoupil v průběhu druhého poločasu ) Libora kontaktuje Sparta s nabídkou na případnou spolupráci. Poté již nabírají události známý směr. Po vzájemné dohodě, i díky enormnímu zájmu ze strany Sparty dochází k ukončení Liborovi smlouvy v Dánsku a následuje jeho okamžitý přesun na Letnou, kde podepisuje smlouvu na 2,5 roku. Do Sparty se tak vrací hráč, který s ní prožil úspěšná tažení evropskými poháry, hráč, pro kterého byla Sparty vždy srdeční záležitostí, hráč, který bude jistě pro náš tým nejen velkou posilou ale našim mladým hráčům určitě předá i něco ze svých zkušeností, které během svých působení nasbíral. Nyní přinášíme s Liborem Sionkem EXKLUZIVNÍ rozhovor pro web Spartaforever, který poskytl během soustředění Sparty ve Španělsku.


Libore, dovol, abychom tě ve Spartě přivítali i za nás fanoušky. Nemůžeme náš rozhovor začít jinak, než navázáním na rozhovor, který jsi webu Sparta Forever poskytl před čtyřmi lety :-) Pamatuješ si, co jsi nám tehdy mimo jiné řekl?

Jasně, pamatuji si na to. Řekl jsem mimo jiné, že pokud se jednou vrátím do české ligy, tak do Sparty. Je to tak?

Tak to nakonec vše dobře skončilo a klaplo :-) Jak dlouho jsi vlastně uvažoval o nabídce Spartičky, než ses rozhodl? Jaké jsou vůbec pocity bývalého hráče, když ho Sparta po čase znovu osloví s nabídkou?

Nad Spartou jsem nemusel dlouho uvažovat. Problémem byly pouze podmínky rozvázání smlouvy s Kodaní. Nakonec jsme se domluvili a já jsem za to rád. Když se všechno podařilo dotáhnout, měl jsem příjemný pocit. Jsem doma, navíc opět hraju za klub, který mi nejvíc přirostl k srdci.

Ptáme se především proto, že máme hodně čerstvou zkušenost s Jirkou Jarošíkem, ten viděl především zlaťáky, klidně i odsezené na lavičce, než samotný dres a možnost pravidelně nastupovat, hrát opět za Spartu. A nelze asi říci, že by jeho peněženka hladověla :-) Má Sparta hráči po fotbalové stránce stále co nabídnout?

Sparta je pořád výzva. Fotbalově má hodně co nabídnout. Jak mladým klukům, tak i zkušenějším fotbalistům. Už se na všechno, co tady zažiju, moc těším.

Teď mě napadá, ta tvoje rychlost a fofrovačky. Dobíhal si někdy tramvaj? S jakým úspěchem či neúspěchem? :-)

Tramvaj i autobus jsem dobíhal pravidelně ve školním věku. Dneska jezdím maximálně metrem a raději si počkám na další, než bych se potil v civilu :-)

Vraťme se jen trochu zpátky. Jaké bylo nastupovat na Letné, ale mít na sobě jiný dres? Co se ti honilo hlavou?

Bylo fajn se vrátit zase na Letnou. Ale byl to takový divný pocit sedět v kabině hostů. Uvítání na hřišti ale bylo fantastické, na to člověk nemůže jen tak zapomenout. Musím ještě jednou poděkovat všem fanouškům. Nečekal jsem to a moc mě to potěšilo.

A teď skok do současnosti. Znovu oblékáš rudý dres, vcházíš do dobře známé kabiny…jaké jsou první pocity?

Ani mi nepřipadlo, že už je to šest let, co jsem byl pryč. Na Spartě se toho v kabině moc nezměnilo. Cítím se tam stejně dobře jako před lety. Prostě jsem si dal pauzu a vrátil se do prostředí, které znám.

Zkus porovnat nynější Spartu s tou, ze které jsi odcházel. Jakou jsi ji nyní našel? :-)

Tým je v současné Spartě docela mladý. V tom je rozdíl oproti době, kdy jsem odcházel. Ale šikovní a talentovaní fotbalisti tady jsou a byli. Nemám o budoucnost klubu strach.

Na trávníku lze asi vyslechnout mezi hráči leccos. Jakou nejvtipnější hlášku jsi slyšel? Či můžeš hodit do placu nějaké nezapomenutelné příhody :-)

Hlášek je spousta, ale většina z nich je nepublikovatelná. Takový expert na řečičky byl Vráťa Lokvenc. S ním byla spousta srandy. Příhody si nechám do hospůdky k pivečku. Tam se přeci jen vyprávějí nejlépe. Ne všechno se dá přenést do písmenek :-)

Jaký třeba nejhloupější novinářský dotaz jsi slyšel? Nebo přihodil se ti při rozhovoru nějaký trapas?

Nemám rád dotazy typu: popište, jak jste vsítil svou branku. Všichni tu situaci dobře viděli, tak proč tahle otázka? Naštěstí se mi zatím trapasy při rozhovorech vyhnuly. Takže zatím jsem neabsolvoval žádný.

Dám ti malou hádanku, jestli jsi v obraze :-) Jak se jmenuje dvanáctý hráč Sparty a jak myslíš, že trénuje? :-)

Dvanáctým hráčem jsou přeci fanoušci! A jak trénují? To fakt nevím, asi je to hodně individuální :-) Několik sparťanů znám z jižní Moravy. Jsou to fakt srdcaři a já je mám moc rád. Občas za nimi zajedu a pak trénujeme spolu :-)

Při minulém rozhovoru sis posteskl, že je škoda, že na Letnou nechodí více fanoušků. Tak v tom je teď zásadní rozdíl. Víš to? Sledoval si dění okolo Sparty nějak detailněji? Jak?

Spartu jsem sledoval pořád. Přehled mám. Fandové na zápasy chodí, to je moc dobře. Cením si toho. Atmosféru a dění na tribunách samozřejmě vnímám. Hned se hraje jinak, když je slyšet, jak nás lidé tlačí za vítězstvím. Fanoušci jsou pro nás důležití, nakonec, pro koho se fotbal hraje?


Dá se očekávat, že tvůj nejvěrnější fanoušek opráší tradiční pokřik „Libore, dej góla“:-) Kolikrát ho poslechneš?


Mého věrného fanouška se budu snažit vyslyšet co nejčastěji :-)

Vnímáš či sleduješ během zápasu dění na tribunách a atmosféru? A co po zápase. Zjišťuješ si ty, nebo vůbec zjišťuje se obecně v kabině, co se děje v našem fanouškovském táboře, jaká byla chorea, jak se fandilo…?

Po zápase se v kabině vždycky bavíme o tom, jaká byla atmosféra a jak se fandilo. Hodně potěší, když fanoušci pomůžou, i když se zrovna nedaří.

Navíc si v předchozím rozhovoru zmínil, že s dobrými fanoušky bude Sparta vždycky mistrem. Teď je tedy pomyslný míč na straně hráčů :-) Co s tím provedeš?

Liga je docela dobře rozehraná, máme na to být mistry. Věřím, že to společně s podporou fanoušků zvládnem.

Zajímala by mě ještě jedna věc. Je v průběhu sezóny, rodina či kamarádi jdou péct buřty a grilovat, samozřejmě pijí pivo, ty jsi tam s nimi…. Jak to jako řešíš? Doběhneš si pro lilek a pečeš si ho, abys dodržel životosprávu? Nebo si nezdravou klobásu a lahváče doneseš domů a jíš to tam potají schovaný, aby tě nikdo neviděl, nemohl tě vyfotit a nedostalo se to ven? Vždyť jste také jen lidi, ne :-)

Nemám problém si během sezóny dát nějaké to nezdravé jídlo. Nestydím se za to. Není to moc často, ale buřta, ovárek či knedlo-vepřo-zelo si občas dopřeju. Jednou za čas to neuškodí.


Chtěl bys něco prostřednictvím stránek Sparta Forever vzkázat nám fanouškům?


Přál bych si, aby nám fanoušci zůstali věrní i ve chvílích, kdy se herně moc nedaří. Žádnému týmu se nevyhýbají výkonnostní výpadky. Nehraje se moc dobře, když to mužstvu nejde a za zády cítíte nespokojené fanoušky…


Díky za rozhovor. A víš co?… Libore, dej góla! :-)


Děkuju moc, potkáme se na jaře na stadionu!

Redakce | 04.02.2010 12:28 Vstoupit do diskuze
13