Redakce | 26.03.2010 13:09

Na začátku března jsme na zdejších stránkách anoncovali offline rozhovor s brankářem Sparty, dá se říci hrající ikonou našeho mužstva, Jaromírem Blažkem. Zároveň jsme dali možnost vám, všem čtenářům našeho webu a fanouškům Sparty poslat Jardovi otázky a bylo jen na vás, jak se toho zhostíte a na co se budete Jaromíra ptát. Nyní tedy přinášíme odpovědi Jardy Blažka na zaslané dotazy a věříme, že vaši zvědavost dostatečně uspokojil. Rádi bychom, aby tento offline rozhovor byl zároveň prvním z řady podobných, které bychom chtěli ve více, či méně pravidelných intervalech přinášet fanouškům Sparty na stránkách Spartaforever. Nyní už tedy samotný rozhovor:Jardo, díky, že sis našel čas na rozhovor pro náš fanouškovský portál. Na rozehřátí můžeme začít takovým křížovým výslechem a zodpovězení otázek, které nám ostatní dali za úkol Ti položit :-) Kam nejdál dokopneš z vápna z ruky, následně z malého vápna ze země a kam vyhodíš rukou z vápna?


Dobře, pojďme na to. Já děkuju za otázky, jsem docela zvědavej, co jste si na mě vymysleli… Z vápna jsem schopen dokopnout na druhé vápno, když tedy trochu foukne :-) Z malého vápna dokopnu přibližně pět či deset metrů za polovinu. A z vápna určitě vyhodím za půlku :-)


Kolikrát za rok máš vykloubený prst na ruce? Dá se s tím po zatejpování vůbec chytat?


Prakticky to záleží na rozsahu poranění a eventuálním poškození kloubu. V případě, že to je běžné a lehké vykloubení, tak to zatejpování zpraví a dá se s tím v pohodě chytat. Docela také záleží na tom, které prsty jsou postiženy. Krajní prsty jsou pro nás brankáře hodně potřebné. V případě prsteníčků a prostředníčků se s tím dá chytat. V posledním roce jsem naštěstí nic takové nezaznamenal.


Tvým pracovním náčiním jsou rukavice. Kolik jich vůbec za sezónu spotřebuješ? Máš třeba nějaké speciální jen na zápasy?


V mém případě rozlišuji zápasové a tréninkové. Ty určené na utkání nepoužívám na tréninky a většinou to dělám tak, že až doslouží, tak si je teprve poté beru na tréninky. Na sezónu mám přibližně 15 párů. – neříkal spíš pět párů???? To nevím, jen mi 15 přijde fakt hodně. Každopádně možný to je.


Pojďme k dalším otázkám z našeho seznamu. Jaký je tvůj nejoblíbenějším typ míče tvé kariéry? A máš nějaký neoblíbený?

Mám rád míče z doby, kdy jsem začínal chytat. První tanga a oficiály. První míče, které odstartovaly éru balónů, které brankáři nemají rádi, byly na ME v Portugalsku. Od té doby je to pro nás podstatně složitější. Doslova blázinec :-) Mnohdy si totiž dělají, co chtějí. Je to samozřejmě o tom, aby padalo co nejvíce branek. Méně známé značky míčů trochu plavou,,ale v těch opravdu top značkách jsou již všechny kvalitní.


Klasikou mezi otázkami je ta na nejoblíbenější jídlo a pití :-) Jak jsi na tom?

Musím se přiznat, že příliš nerozlišuji, zda probíhá sezóna nebo je zrovna mimo sezónu. Pivo si občas dám i v sezóně, jelikož je zdravé :-) Chutná mi plzeňské. Občas si vychutnám červené víno. U jídla před konkrétním pokrmem preferuji, aby bylo dobře připravené...


Byl za tu dobu, kdy jsi ve Spartě, nějaký vyhlášený mlsoun nebo hráč s hodně specifickými stravovacími návyky? Třeba jestli někdo nevydržel například bez tatranek a podobně :-)

I když jsem ve Spartě zažil opravdu řadu hráčů, nepamatuji se, že by byl někdo vyloženě na sladké. Všechno v takovém normálu. Například Pavel Horváth se však mohl utlouct po mase :-)


Dal si vůbec někdy gól v mistráku či přáteláku?

V dorostu jsem na penalty i chodil, ale po přechodu do dospělého fotbalu to skončilo. Tam jsem gól nedal a nehrnu se za tím.


Toužíš to tedy někdy vůbec zažít? Sundat dres, točit s ním nad hlavou, salto, být zavalen spoluhráči nebo se naopak bát, že po neproměnění musíš mastit zas na druhou stranu.. :-) Víš, jak bys gól na hřišti vůbec slavil?


Teď už asi po tom netoužím a ani nad tím nepřemýšlím :-) A oslava? Hele, tak to fakt nevím, co bych tam vyváděl :-)


Pojďme k jiné věci, kterou musíš každý zápas řešit. Osobně bych nedokázal udržet svou pozornost v době, kdy se dlouho hraje na druhé straně hřiště. Jak to děláš, že třeba v mezičase nezačneš myslet na to, co máš koupit k večeři, zda si zaplatil všechny složenky a podobně, prostě jak udržuješ pozornost, aby myšlenky nebloudily? :-)


Popravdě, tohle se může stát. Především v zápasech, kdy přijde do hlediště málo fanoušků a atmosféra tě úplně nevtáhne do zápasu. Potom dá soustředění se opravdu podstatně více práce. Snažím se tomu vyvarovat a zůstat v obezřetnosti po celou dobu. Musím zaklepat, že se mi to nestává příliš často, ale občas také.


Několik fanoušků ještě zajímalo, jak bys ohodnotil své kvality. Jaké jsou tedy tvé brankářské přednosti a v čem naopak cítíš, že máš stále trochu rezervy?

Zajímavá otázka. Hodně těžko se mi to hodnotí. Myslím, že mám stále ještě nějakou tu rychlost, což můžeme řadit k přednostem. Zároveň jsem došel do stadia, kdy se dá díky zkušenostem řada situací řešit intuicí. V řadě herních situací jsem byl za kariéru již mnohokrát, proto tuším, kam střela půjde. Můj problém je, že míče strašně rád chytám. Byl jsem k tomu vedený již odmala. Chci týmu chycením třeba centru pomoci, získat míč a založit protiútok. Možná se tak problémy občas vyskytují při výběhu a nutnosti míč boxovat.


Přesuňme naši pozornost ke Spartě. V ní už jsi zažil mnoho trenérů. Se kterým z nich byla největší zábava a proč? Odpověď s Pepou Chovancem slyšet nechceme..možná s Jardou Hřebíkem, ne?! :-)

Zažil jsem hodně trenérů. Velká zábava byla třeba s Ivanem Haškem a Míšou Bílkem. Dobrou atmosféru uměl udělat třeba i trenér Kotrba…. Ale největší, úplně největší legrace byla s Franzem :-)


Další dotaz je docela zajímavý. Trochu na tělo. Několikrát si už otevřeně kritizoval svoje spoluhráče, v Německu se stalo tobě, že jsi byl terčem kritiky. Jeden z fandů Sparty by rád věděl, co to má za význam kritizovat někoho přes noviny? Zda není lepší si to říct v kabině…… Každopádně ti stejně jako my všichni děkuje za nejen tuto sezónu, kdy chytáš fantasticky… Co však k té otázce?

Nemyslím si, že bych dlouhodobě někoho kritizoval. Navíc jsem nikdy nikoho nekritizoval pro jeho umění, nebo že by byl „dřevák“. Hodně se veřejně řešila třeba situace s Bonym po utkání v Příbrami, ale to dost zveličily noviny. Po zápase se mě jeden novinář zeptal něco ve smyslu „co útočníci, co Bony?“ a já neodpověděl úplně dobře či přesně. Ve finále se to však objevilo ještě trochu jinak


Přišel jsi do Sparty v době, kdy pomalu končily dlouholeté opory Sigi, Z.Svoboda, M.Horňák nebo Jirka Novotný a začal velký kolotoč. Za těch deset let sparťanskou kabinou prošlo neskutečně moc hráčů. Upřímně, říkal sis při té rotaci nehotových fotbalistů, kteří šli po půl roce o dům dál - co ten tady proboha dělá?

Upřímně, u některých jsem si to říkal a nebyl jsem sám. Především u hráčů, kteří pak Spartu rychle opustili.


Kromě dvou sezón strávených v Příbrami a Norimberku jsi ve Spartě už 10 let. To znamená, že když začal v roce 2000 fandit Spartě osmiletý klučina, dneska je z něj dospělý fanoušek a ve sparťanské bráně nezná prakticky nikoho jiného, než Jardu Blažka. Jaký to je pocit a jak tě sparťanská dekáda ovlivnila?

Samozřejmě hrozně moc. Připadám si tu opravdu jako doma. Například cestu na stadion bych mohl jezdit se zavázanýma očima. Sparta mi dala všechno. Mohl jsem zažít se Spartou úspěchy, pomohla mi růst, dala mi příležitost zažít řadu skvělých zápasů. V neposlední řadě jsem díky ní mohl být v reprezentaci, účastnit se ME a MS. Nesmím zapomenout ani na velká utkání v Lize mistrů. Budu mít na co vzpomínat a bude toho opravdu hodně!


Jak dlouho tedy ještě budeme moci skandovat Jááárda Blažek?

Od letošního léta mám smlouvu ještě na rok. Nevím, jak dlouho ještě vydržím v brance. Uvidíme….


Chceš ve Spartě dokopat svou kariéru nebo ještě myslíš třeba na Rakousko a zkusit vydělat peníze tam?

Už mi není dvacet a tímto směrem nepřemýšlím. Smlouva mi bude končit v době, kdy mi bude již přes 38 let, což je docela dost :-) Uvidíme, jak na tom budu se zdravím. Každopádně do zahraničí se již nechystám. Především kvůli rodině.


Hodně se mluví o hře zálohy. Jak moc podle Tebe limituje Spartu absence klasického špílmachra, kterou jsme znali ještě před lety?

Je to určitě znát. Ale pozor! Sparta rozhodně nemá špatné hráče. Jsou však hodně mladí a nemají za sebou tolik důležitých a těžkých utkání. To se potom projevuje v nevyrovnanosti výkonů. Obecně v každém utkání záleží, jak hrají týmům zálohy. Pokud se záloze nedaří, tak má problém celé mužstvo. Když šlape, tak je čas i na parádičky a pobavení fanoušků.


Chybí Ti v této souvislosti ve Spartě Pavel Horváth? Měl by třeba Spartě ještě co dát?

Chybí, určitě. Pavel je dobrý fotbalista. Právě především na postu špílmachra. Já ale neovlivním, že tu není. Rozhodlo se to takto a nedá se s tím nic dělat. Máme jiné kvalitní hráče, kterým fanoušci i já věříme.


Mimochodem, na jaký z jeho vtípků nejraději vzpomínáš?


No tak jeho vtípků je moře. Jeden mě teď napadá,,ale to už je řadu let, někdy ze začátku kariéry, kdy jsme hráli v jiném pražském týmu. Odjíždělo se na pohár a já nebyl ani v nominaci, byl doma a spal. Najednou telefon a v něm se ozvalo „Dobrý den, tady pošta, máme pro vás telegram, tak si vezměte tužku a pište.“ Hrozně rozespalý jsem si tužku vzal a psal dle pokynů. A z telefonu se ozvalo „V sobotu a v neděli bude tma jak p*deli.“ Já si to zapsal :-) Byl to Horvi.


Za svou sparťanskou kariéru jsi zažil řadu hráčů, můžeš hodnotit kvality týmů, ale co fanoušci? Jak se za tu dobu proměnili? Jsou tam nějaké rozdíly, které vnímáš?

Já hrozně rád vzpomínám na sezónu, kdy jsme udělali double. To bylo báječné! Hrozně se mi líbilo, jak při nás fanoušci stáli a žili s námi. Co si však budeme povídat, je to především o našich výkonech a jak se mužstvu daří. Skalní chodí nehledě na výsledky. Pak tu jsou diváci, kteří nepřijdou, když se týmu nedaří. Kotel je hodně důležitý. Tam se zajisté řada lidí za dobu mého působení asi prostřídalo, jelikož je to především o mladých.


Jak hodnotíš fanoušky Sparty? Sleduješ třeba chorea a fandění?

Vše sleduju. Mám na to přeci v brance čas :-) Když je velký zápas, tak je to pokaždé fantastické!


Při kterém zápase jsme v hledišti předvedli nejlepší výkon, kdy ti třeba na hřišti z atmosféry naskakovala husina?

Všechny zápasy přebíjí poslední utkání před mým odchodem do Německa. To jsem nezažil a už asi nezažiju.


Dokáží dle tebe fanoušci ovlivnit výsledek zápasu? Má lepší atmosféra vliv na tým a jak moc?

Atmosféra má vliv především na některé hráče. V tom negativním možná více než při pozitivní atmosféře. Jakmile se něco nepovede a fanoušci začnou pískat… Třeba v Boleslavi jsem zaslechl „Bojujte za Spartu“. Mohu zodpovědně prohlásit, že tu všichni maximálně bojujeme za Spartu a její rudý dres. Někdy jsou bohužel situace, kdy si někteří mohou myslet, že to tak není. Všichni však pokaždé za Spartu bojujeme. A hlavně, pokud je plný stadion a fanoušci fandí, je to naprosto užasný!


Chtěl bys prostřednictvím fanouškovských stránek Sparta Forever něco vzkázat nám fanouškům Spartičky?

Určitě. Choďte nás povzbuzovat v co největších počtech a fanděte. Hrozně nám to pomáhá. Potom bych si možná občas přál trochu tolerance vůči naší hře, jelikož zajíci se počítají po honu. Dokud není dobojováno, tak není třeba nic příliš nehrotit. Pak nás můžete sežrat :-)


Naším úkolem bylo též za celý sparťanský fanouškovský tábor popřát hodně zdraví, co nejdelší kariéru ve Spartě, hodně úspěchů a poděkovat Ti za skvělé výkony, na které jsme si prostě u tebe zvykli :-) Ať se Ti daří stejně tak i nadále! Díky za rozhovor.

Redakce

Redakce | 26.03.2010 13:09 Vstoupit do diskuze
13