Redakce | 10.09.2010 13:10

Po březnovém offline rozhovoru s Jardou Blažkem pro SF přináší redakce Spartaforever čtenářům webu a všem fanouškům Sparty druhé rozprávění s dalším sparťanským fotbalistou ( pravda, s mírným zpožděním, ale to snad laskavý čtenář promine, že? :-) ), tentokráte s letní posilou našeho týmu, Markem Matějovským. Hráče samotného není určitě třeba nijak zvláště představovat, takže jen krátce. Začínal s fotbalem ve Staré Boleslavi, hrál v Brandýse nad Labem a poté přešel do Mladé Boleslavi. Odtud odešel na dvouleté angažmá do Jablonce, které se mu moc nevyvedlo a tak se v roce 2003 opět vrátil do FK Mladá Boleslav, kde se začal postupně prosazovat a stal se z něj jeden z neuznávanějších fotbalistů v Gambrinus lize. To mu vyneslo nejen pozvání do reprezentace, včetně nominace na Euro 2008, ale i pozdější přestup do Anglického Readingu. Po nadějném začátku však přestával v klubu dostávat šanci, i kvůli zranění a následné operaci a tak se rozhodl v létě 2010 ukončit svou ostrovní anabázi a vrátit se do Česka, kde se stal posilou AC Sparty Praha.


Znáš web Spartaforever.cz? Pokud ano, jak dalece jej sleduješ?

Neznám, obecně moc nesleduji. Ale pokusím se ode dneška sledovat:-)

Jaké je Vaše (tvoje) osobní přání před první sezonou ve Spartě??

Vyhrát se Spartou co jde. Samozřejmě vyhrát ligu a uspět v pohárové Evropě. A příští rok se opět pokusit o Ligu Mistrů.

Měl bys ambice jít ještě do zahraničí nebo si spíš myslíš, že už je zahraničí definitivně passé?

Samozřejmě že mám, každý hráč má. Ale teď se soustředím na Spartu. Co bude v budoucnu, to se uvidí, záleží zejména na tom, jak se bude dařit Spartě i mně osobně.

Mohl bys naznačit jaké jsi měl jiné nabídky - kromě té od Sparty? (aspoň z jakých lig)?

Mluvilo se o více klubech, v kontaktu jsem byl s Mladou Boleslaví, mluvilo se o Kaiserslauternu a nějaký další zájem prý byl, ale šlo to přes agenta.

Do Sparty jsi měl možnost jít již před nedávnem, i v tomto přestupním období to nevypadalo, že bys byl z možnosti angažmá zde nadšen a že Spartu bereš spíše jako z nouze ctnost. Pletu se?

Je to tak, že to nebylo zcela na mém rozhodování. Bylo to na Readingu, jehož jsem byl hráčem. Na hostování, o kterém jsem přemýšlel už minulý rok na podzim, mě pustit nechtěli. Souhlas k odchodu jsem od Angličanů dostal až nyní. Tudíž doteď nebylo rozhodování na mně, ale na mém zaměstnavateli. Nedá se v žádném případě mluvit o tom, že by pro mě Sparta byla z nouze ctnost, Sparta je výzva!

Kdybys mohl je něco, co by si ve svém fotbalovém životě změnil???

Tyto otázky si nepokládám, připadá mi to zbytečné, koukat zpět a přemýšlet nad něčím, co už nezměním…

Jak jsi osobně vnímal svůj první dojem ze zápasového tempa PL(v porovnání s GL)? Jak dlouho ti trvalo, než jsi tempu PL přivykl?


Asi jako u většiny hráčů mě začátek angažmá překvapil. Můj první dojem byl: velká rychlost hry, skvělá atmosféra… Ale tím, že se ve stejné rychlosti pracovalo i na tréninku, jsem si na to postupně zvykl.

Kolik času tráví hráči v Anglii v posilovně? Opravdu hodně hráčů má fakt neuvěřitelné postavy... nedávno na ME U 17 to vypadalo, že Anglie má v dresech tým kulturistů, tím spíš ve srovnání s našima.

Hodně hráčů chodí do posiloven individuálně po tréninku. Mně osobně to někdy přijde až na škodu, spousta takových hráčů je pak výborně silově vybavena, ale je to na úkor kvality práce s míčem.

Jak vypadá běžný tréninkový program týmu PL v týdnu se dvěma zápasy a jak dlouho trvají tréninky 90´, 120´?

Tím, že se hrají zápasy často o víkendu i v týdnu, nebývají tréninky dlouhé. Vše je dáno rozpisem zápasů, čemuž je nutno vše přizpůsobit. Nechci tím říct, že neexistují dlouhé tréninky, zažil jsem tam různé délky, nicméně v týdnu s více zápasy jsou kratší.

V jakých kopačkách hraješ - kožených nebo "umělohmotných"? Kolikery kopačky spotřebuješ za sezónu?

Preferuji kožené kopačky, mám tak tři páry na sezonu.

Kopal jsi už do nového míče Jabulani? Jaký z něj máš pocit (případně i jen na základě sledování zápasů MS)? Přijde mi,že obecně hodně přihrávek hráčům utíká do zámezí...

Vyjadřovala se k tomu už spousta hráčů. Myslím, že jsem na tom s názorem podobně jako oni a pokud mluvíme o míčích Adidas, tak ty předchozí byly lepší.

Čím jsi jezdil v Anglii - Škodovkou? Jsou tam pořád tak populární,
jako v minulosti?


Ano, v Anglii jsem jezdil škodovkou, měl jsem od sponzora k dispozici dva vozy k užívání. Co se týče četnosti vozů z Mladé Boleslavi, k vidění je tam je poměrně dost škodovek, i služebních. Používá je například správa dálnic. Značka je to v Anglii celkem populární.

Jak bys srovnal chování (na tréninku, v kabině, apod.) mladých
hráčů tady a v Anglii?


V Anglii jsem nezažil to, co je často běžné v ČR, totiž aby mladí hráči nosili tréninkové pomůcky atp., tak jak jsem to koneckonců tady dělal i já, když jsem byl mladý. Všechny takovéto věci tam dělá kustod, i proto si tam obecně mladí víc dovolí a mají víc prostoru se v týmu realizovat.

Jak jsi na tom momentálně s váhou? :-) Dle fotografií bych si tipl na to, že se v Anglii dobře vaří :-) Například váhový rozdíl při odchodu do PL a nyní…

Proti angažmá tady jsem v Anglii tak kolem 2 kilo přibral. Bude na to mít vliv i moje častější návštěva posilovny tam. Jídelníček v Anglii je pro českého fotbalistu trochu zvláštní, jedí se hodně vajíčka,fazole a podobné pokrmy, na které jsou oni zvyklí. Strava tam pro mě byla překvapení.

Kdo z mladých hráčů ve Spartě na tebe udělal největší dojem a čím?

Pokud budu brát opravdu mladé hráče, byl jsem překvapen šikovností kluků, kteří teď přišli z dorostu. Například bych jmenoval Skaláka, Kadeřábka, Krejčího… Jsou šikovní a myslím, že mají šanci se v českém fotbale prosadit.

Kdo je dle tvého mínění nejtechničtějším hráčem Sparty?

Podle mého je na tom velmi dobře Bony…. Takže zmíním jeho.

Poslední období ses potýkal se zraněními a měl toho možnost nahrát dosti málo. O jaká všechna zranění vůbec šlo a jak se cítíš připraven na blížící se sezonu?

V podstatě jsem hrál několik sezon bez jakéhokoliv zranění, osudným se mi stal až zápas na EURO, během nějž jsem si zpřetrhal vazy v kotníku. Po uzdravení jsem si stejný kotník zranil znovu, tentokrát ne vazy, ale měl jsem problémy s kloubním pouzdrem. Kotník jsem vyléčil, pak jsem měl pro změnu problémy s třísly a břišními svaly. Před koncem minulé sezony jsem s těmito problémy musel i na operaci. Samozřejmě to občas ještě cítím, ale počítám, že již v tomto ohledu budu bez problémů.

Jakému klubu fandíš v ČR kromě Sparty a jaký je oblíbený tým v zahraničí? A oblíbený hráč/hráči?

Nedá se říct, že přímo fandím, ale sleduji samozřejmě výsledky Mladé Boleslavi, protože jsem tam dlouho hrál. Co se týče zahraničí, že bych tam měl nějaký hodně oblíbený klub, se nedá říct, sleduji Reading, kde jsem hrál. Hráčů je několik, nejvíc asi Tomáš Rosický, měl jsem možnost ho potkat, poznat a líbí se mi,jak hraje.

Jak vzpomínáš na vzájemné zápasy se Spartou, když jsi byl v dresu Boleslavi? Zejména na jeden, po kterém jsi byl u Sparťanů v „oblibě“? :-)

Tak jako pro každý jiný ligový klub je zápas proti Spartě velkým zápasem, každý se chce na Spartu vytáhnout, což teď poznávám z druhé strany. Já jsem měl zápasy se Spartou v oblibě a navíc se nám v nich v době mého působení v Mladé Boleslavi dařilo. Takže na tyto zápasy vzpomínám rád. Co se týče zmiňovaného zápasu, samozřejmě si to vybavuji moc dobře a už jsem se o tom bavil i s klukama tady v kabině Sparty. Bavili jsme se o tom například s Tomášem Řepkou – ono ve Spartě již moc pamětníků toho zápasu nezbývá…

Znáš fanouškovskou akci XII hráčem Sparty jsme my? A jakým na tebe tato aktivita působí dojmem?

Sparta má myslím největší fanouškovskou základnu v Čechách. Nedá se to samozřejmě srovnat s tím, co jsem zažil v Anglii. Tam je to ale spíše extrém, stadiony jsou často úplně vyprodané. V rámci tuzemska jsou fanoušci Sparty asi nejpočetnější a nejvěrnější z toho pohledu, že nás doprovázejí i na venkovní zápasy a pomáhají nám, i když se ne úplně daří a jsou v takových případech dost trpěliví, za což jsme rádi a za podporu jsme vděční .
Fanouškovskou sekci XII. hráčem Sparty jsme my samozřejmě znám, vždyť hráči Sparty se tohoto projektu i aktivně účastní.


Díky za rozhovor!


Redakce


Redakce | 10.09.2010 13:10 Vstoupit do diskuze
2